הכנסייה המורמונית התנצלה על "הטבלת" הוריו של ויזנטל

הוריו המתים של צייד הנאצים המנוח הוטבלו בשמו של חבר כנסייה חי, כחלק ממסורת מורמונית; הכנסייה: עבירה על חוקינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכנסייה המורמונית התנצלה אתמול (שלישי) על כך שהטבילה לאחר מותם את הוריו היהודים של צייד הנאצים, שמעון ויזנטל. ההטבלה בדיעבד נעשתה בחודש שעבר במקדשים מורמוניים במדינות יוטה, אריזונה ואיידהו, כך לדברי מרכז ויזנטל בלוס אנג'לס, ארגון זכויות אדם הנושא את שמו של האיש שרדף וצד יותר מ-1,000 פושעים נאצים אחרי השואה.

הרב אברהם קופר ממרכז ויזנטל, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שהטבלות אלה הן "בלתי קבילות" ושלא ראוי שדת אחרת "תחטוף את נשמותיהם" של מי שאיבדו את הכול ונרצחו בשואה על שום היותם יהודים. הכנסייה המורמונית מאפשרת לאמץ לחיקה בני אדם שמתו בטקס הטבלה, מתוך אמונה שהמת שנמצא "בחיים אחרים" יכול להסכים או לסרב להשתתף בטקס. בטקס הטבלה "מרחוק" מעין זה, עובר חבר כנסייה חי הטבלה בשמו של המת.

אמו של ויזנטל רוזה, מתה ב 1942 במחנה הריכוז בלזק שבפולין; אביו, אשר ויזנטל, מת במלחמת העולם הראשונה; ויזנטל עצמו מת מוות טבעי ב-2005. בהודעה כתובה שפרסמה, הטילה הכנסייה את כל האחריות לפרשה על מורמוני בודד, שכבר נענש לדבריה על מעשהו, אבל לא ציינה את שמו.

כינוס מורמונים ביוטה, ארה"ב, בשנה שעברהצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"אנחנו מצרים בכנות על כך שפעולתו של אדם החבר בכנסייתנו הובילה להעלאה בלתי ראויה של שמות אלה", נאמר בהודעת דוא"ל של הכנסייה, החתומה בידי דוברה, מייקל פורדי. "אנחנו רואים בכך הפרה חמורה של התקנות שלנו והפסקנו בלי הגבלת זמן את גישתו של אדם זה לנתונים הגניאולוגיים שלנו", הוסיף פורדי בהודעה.

"על פי מדיניות הכנסייה, חבריה רשאים לבקש לקיים הטבלות רק לאבותיהם. הטבלות מרחוק של קורבנות שואה אסורות באיסור חמור", הוסיף. התנצלותה של הכנסייה המורמונית התפרסמה ביום שבו קרא הסופר אלי וייזל, חתן פרס נובל וניצול שואה, למועמד הרפובליקאי המוביל לנשיאות, המורמוני מיט רומני, לפעול בנושא, לאחר שהוריו של וייזל, שגם הם נספו בשואה, הוטבלו בדרך דומה בכנסייה המורמונית.

הרב קופר משתתף מ-1995 במפגשים רשמיים בין יהודים למורמונים, בניסיון להפסיק הטבלות דומות של יהודים שהלכו לעולמם. "התנצלות כנה הוא כמובן ראויה, אבל אם התופעה תישנה שוב ושוב, היא תהיה ריקה מתוכן", אמר. קופר, שהכיר את ויזנטל במשך 30 שנה, אמר שהוא היה נפגע קשות מהטבלת הוריו. "הוא העריץ את אמו, היא גידלה אותו; הוא לא הצליח להציל אותה במלחמת העולם השנייה", סיפר. "לו שמעון ויזנטל חי היום, הדבר היה גורם לו כאב עמוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ