הרשויות ברוסיה קבעו: צעצועים לא יכולים להפגין

בקשתם של פעילים לערוך הפגנה של בובות במחאה על זיופים בבחירות נדחתה בנימוק מוזר: הבובות לא אזרחיות רוסיה, הן אפילו לא בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרבה זמן שלא אירעה הפגנה כה מוזרה ברוסיה. למעשה, מעולם לא התרחשה הפגנה שכזו במדינה: עשרות צעצועים, מדובי טדי ועד דמויות לגו, "עמדו" בחודש שעבר בשלג בעיר ברנואל שבסיביר ונשאו שלטים נגד שחיתות וזיופים בבחירות.

קבוצת פעילים שארגנה את "ההפגנה" החליטה לאחרונה לערוך אחת נוספת, אך נתקלה בהתנגדות עזה של הרשויות בעיר, כיוון שהצעצועים "אינם אזרחי רוסיה". "כפי שאתם מבינים, צעצועים - במיוחד מיובאים - אינם אזרחי רוסיה. למעשה, הם אינם בני אדם כלל", אמר לתקשורת המקומית דובר העירייה, אנדריי ליאפונוב. בכך נסתם הגולל על אפשרותם של 100 צעצועי ביצת קינדר, 100 דמויות לגו, 20 חיילי צעצוע, 15 בובות ו-15 מכוניות צעצוע להפגין ולמחות.

בהפגנה לפני חודש, שהוכרזה על ידי הרשויות כאירוע פומבי לא מאושר, לא ידעו השוטרים המבולבלים מה לעשות עם הצעצועים הקטנים, שהחזיקו שלטים הקוראים "אני בעד בחירות הוגנות" ו-"גנב צריך לשבת בכלא, לא בקרמלין". אחרי שצילמו את מפגיני הפלסטיק, הם ביקשו מתובעים בעיר לחקור את חוקיותה של ההפגנה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בעקבות התגובה המוזרה של הרשויות, זינק מספר האנשים (והצעצועים שלהם) שביקשו לקחת חלק בהפגנות מסוג זה. "זה כנראה לא היה כה פופולארי אלמלא תגובת הרשויות היתה כה אבסורדית", אמרה לודמילה אלכסנדרובה, פעילה בקבוצה. עם זאת, הרשויות לא מתכוונת לוותר.

"ייתכן שהאנשים שפנו אלינו מקבלים השראה מהצעצועים שלהם... ומחשיבים אותם כחברים שלהם, אבל לרוע מזלם, לחוק יש זווית ראייה שונה", אמר דובר העירייה ליאפונוב. "צעצועים לא יכולים להשתתף בהפגנה, וגם לא, נניח, דגלים, צלחות או מכשירים חשמליים".

מחאת ההמונים שמתקיימת בחודשים האחרונים ברוסיה וקוראת להתפטרותו של פוטין מתאפיינת בכרזות מתוחכמות והומור אבסורדי. ההפגנה במוסקווה בדצמבר, למשל, שוחזרה כעבור כמה ימים באמצעות דמויות לגו. לאחר ההפגנה הראשונה בברנאול, אירעו "הפגנות צעצועים" נוספות בארבע ערים אחרות ברוסיה.

למרות שבקשתם נדחתה, בקבוצה אומרים שאין בכוונתם לוותר והם ינסו למחות בדרכים אחרות. אחת מהן תהיה ניסיון לקיים "הפגנת יחיד", אותה הרשויות לא צריכות לאשר. "נעמיד צעצוע אחד וכל השאר ישבו בספסל רחוק", אמר אחד הפעילים. .

תגובות