לבקשת ישראל: אושרה אבטחה חריגה בשגרירות בהודו

צוות ישראלי הכולל אנשי מוסד הגיע לניו דלהי. השגריר ביקש לאפשר להם גישה מקסימלית לממצאי חקירת הפיגוע

ברק רביד
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
אנשיל פפר

שגריר ישראל בניו דלהי, אלון אושפיז, נפגש אתמול עם שר החוץ של הודו וביקש ממנו לאשר שורה של סידורי ביטחון מיוחדים וחריגים לדיפלומטים הישראלים, שיקשו על ביצוע פיגועים דומים בעתיד. לדברי גורמים הודיים רשמיים, השגריר הישראלי גם ביקש לאפשר לצוות החוקרים ומומחי הזיהוי הפלילי שהגיעו מישראל לקבל גישה מרבית לממצאי החקירה. שר החוץ ההודי השיב בחיוב לשתי הבקשות והבטיח שהאבטחה סביב הדיפלומטים הישראלים תתוגבר. במקביל נעצרו אתמול בתאילנד שני חשודים בביצוע שני הפיגועים שלשום בבנגקוק.

משטרת ניו דלהי עצרה אתמול חמישה חשודים במעורבות בפיצוץ המכונית בה נסעה אשת שליח משרד הביטחון להודו, טלי יהושע-קורן. כוחות הביטחון ההודיים איתרו את האופנוע שבו על פי החשד נעשה שימוש בפיגוע. בבדיקת סרטי הווידאו של מצלמות האבטחה ברחוב שבו שוכנת השגרירות הצליחה משטרת ניו דלהי לזהות את פניו של האופנוען, שהדביק את מטען החבלה למכונית. שירותי הביטחון ההודיים חושדים כי המפגע היה אדם ממוצא הודי. החוקרים סבורים כי הוא ביצע כמה ניסיונות "על יבש" לפני הפיגוע עצמו.

משטרת ניו דלהי חושדת כי המפגע עקב אחרי נציג משרד הביטחון בהודו, שהיה המטרה המקורית. כמה שעות לפי הפיגוע נפגש הדיפלומט הישראלי לארוחת צהריים עם רעייתו טלי קורן-יהושע בשוק חאן בעיר. בחינת סרטי מצלמות האבטחה באזור השוק העלתה כי חלק מחמשת החשודים שנעצרו הסתובבו בקרבת המכונית כאשר זו חנתה שם.

אחד העצורים האיראניים בבנגקוק, מוחמד חזאי (במרכז), שלשוםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף, בוחנת המשטרה את שיחות הטלפון הבינלאומיות שיצאו מניו דלהי למדינות כמו איראן, לבנון ופקיסטאן בשעות שלפני ואחרי הפיגוע. בין השעה 14:00 ל-15:30 ביום הפיגוע בוצעו 115 שיחות לשלוש מדינות אלה. ארבעה שיחות טלפון בוצעו מתא טלפון ציבורי סמוך לשוק, שם נפגשו בני הזוג הישראלים לארוחת צהריים. 13 שיחות נמשכו בין 8 ל-10 דקות וכעת מנסה המשטרה לאתר את הגורם שביצע אותן.

התקשורת בהודו דיווחה אתמול כי צוות של תשעה מומחים שהגיעו מישראל ובהם גם אנשי מוסד, בחנו אתמול את רכב השגרירות שנפגע בפיגוע וכן מכונית נוספת שהיתה בסמוך ונפגעה גם כן. לפי הדיווח ב-INDIA TODAY, המוסד הישראלי העביר למודיעין ההודי רשימה של 8 איראנים ולבנונים שחשודים במעורבות בפיגוע.

על אף שהודו למודה פיגועי טרור, מדובר בפעם הראשונה שבוצע פיגוע באמצעות פצצה שהודבקה לכלי רכב תוך כדי נסיעה. העובדה שמשמר הביטחון הלאומי (NSG) המתמחה בלוחמה בטרור לא לוקח חלק בחקירה גרמה להרמות גבה בתקשורת ההודית. גורמים ביטחוניים טענו שמסיבות פוליטיות ודיפלומטיות מעדיפה הממשלה להתייחס לפיגוע כטרור מקומי ולא בינלאומי. השר לפיתוח עירוני בהודו, כמאל נאת, אמר אתמול כי הפיגוע היה "אירוע מבודד" ולא חלק משרשרת פיגועים בינלאומית.

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס אתמול בלשכת ראש הממשלה בירושלים ודן בנקיטת "צעדי מנע" כדי לסכל נסיונות פיגוע נוספים של איראן וחיזבאללה נגד נציגויות ישראל בחו"ל. בהודעה של לשכת ראש הממשלה נמסר כי בפני הקבינט הוצגו הערכות מצב של גורמי הביטחון ומשרד החוץ ונסקר המידע שבידי ישראל לגבי "מעורבותה של איראן בנסיונות חוזרים ונשנים לבצע פיגועים נגד יעדים ישראליים בעולם".

גם בתאילנד נמשכת החקירה סביב חוליית הטרור האיראנית. משטרת תאילנד הקימה חמ"ל מיוחד לצורך המצוד אחרי חברי החוליה. שניים מחברי החוליה, סעיד מוראדי ומוחמד חאזעי, כבר נעצרו. חאזעי הכחיש מעורבות בפיגוע. חשוד שלישי שהצליח להימלט מהמדינה ולעלות על טיסה למלזיה, נעצר אתמול בקואלה לומפור ויוסגר בימים הקרובים לתאילנד.

גורמי מודיעין בתאילנד אמרו אתמול כי החוליה האיראנית תיכננה להתנקש בגורמים ישראליים, ככל הנראה בשגריר, בצורה דומה לפיגוע בניו דלהי. שגריר ישראל בבנגקוק, יצחק שוהם, וגורמים במשטרת תאילנד אמרו אתמול כי מאפייני הפיגוע והמטענים דומים לשיטת הפעולה של המחבל שביצע את הפיגוע בניו דלהי.

תגובות