רוב הלידות בארה"ב עד גיל 30 - ללא נישואים

מתופעה שהיתה מוגבלת כמעט רק לבנות מיעוטים אתניים הפכה האימהות מחוץ לנישואים לרווחת בכלל האוכלוסייה בארה"ב - למעט אצל בוגרי אוניברסיטאות

ג'ייסון דפארל סברינה טאברניז
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייסון דפארל סברינה טאברניז
ניו יורק טיימס

פעם קראו לזה "לא חוקי". בימינו זו הנורמה. שיעור ההריונות מחוץ לנישואים עלה בארה"ב בעקביות בחמשת העשורים האחרונים, וכעת למעלה ממחצית הלידות של נשים אמריקאיות בנות פחות מ-30 קורות מחוץ למסגרת הנישואים. מתופעה שהייתה מוגבלת כמעט רק לבנות מיעוטים אתניים ואוכלוסייה דלת אמצעים, הפכה האימהות מחוץ לנישואים לתופעה רווחת בקרב כל שכבות האוכלוסייה בארה"ב. הגידול המהיר ביותר חל בקרב נשים לבנות בשנות העשרים לחייהן, בעלות השכלה אקדמית לא מלאה, כך מסר מכון המחקר CHILD TRENDS בוושינגטון.

59% מבין האימהות בכל הגילים בשנת 2009 היו נשואות בעת שילדו. אך הגידול המשמעותי בשיעור הלידות מחוץ לנישואים בקרב נשים צעירות יותר (כמעט שני שלישים ממספר הילדים בארה"ב נולדים לאימהות שגילן נמוך מ-30), מסמל את השינוי במבנה המשפחה המקובל, ומעיד על השינויים הצפויים בדור הבא.

עם זאת, המגמה פסחה על פלח אחד של האוכלוסייה: בוגרי אוניברסיטאות. אלה מעדיפים להתחתן לפני שהם עושים ילדים. כך נוצרת הבחנה מעמדית חדשה, שבה היתרונות הכלכליים והחברתיים של מוסד הנישואים שמורים בעצם לבעלי ההשכלה הגבוהה יותר. "הנישואים הפכו למוצר מותרות", אמר פרנק פירסטנברג, סוציולוג באוניברסיטת פנסילבניה.

אמא צעירה ובנה מטופלות בספא בהוואי. הירידה במשכורות דלדלה את היצע הגברים המבוקשיםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הגורם לשיעור הנישואים הגבוה בקרב אמריקאים בעלי השכלה גבוהה הוא במקרים רבים כלכלי. בני הזוג מעניקים תמיכה כספית זה לזה ושוכרים עזרה מבחוץ כדי לבצע מטלות שעשויות לעורר עימותים. ואולם, חוקרים טוענים שגברים משכילים נוטים יותר מגברים ממעמד הצווארון הכחול, להתחלק עם רעיותיהם בסמכויות. "הם מגלים יותר נכונות להיות בני זוג שווי זכויות", אומרת שרה מקלנהאן, סוצילוגית באוניברסיטת פרינסטון. לשינוי המגמה המשפחתית יש השפעה על חיי ילדים. במחקרים התגלה שילדים שנולדו מחוץ למסגרת הנישואים מועדים יותר לחיות חיי עוני, להיכשל בלימודיהם ולפתח בעיות רגשיות והתנהגותיות.

הגורמים לשינויים במבנה המשפחה מגוונים, החל בתהליך הגלובליזציה וכלה בגלולה למניעת הריון. פרשנים ליברליים טוענים כי הירידה בגובה המשכורות דלדלה את היצע הגברים המבוקשים לנישואים. לעומתם טוענים שמרנים כי בעקבות המהפכה המינית פחת התמריץ להתחתן, וכי רשתות הביטחון הסוציאליות אינן מעודדות קשירת קשר נישואים. בלוריין שבאוהיו, עיר של בני מעמד הצווארון הכחול שבה הירידה במספר המשפחות הדו-הוריות היתה חדה במיוחד, מעידים עשרות ראיונות שנערכו עם הורים צעירים שיש בסיס תקף לשני הטיעונים. בעשרים השנים האחרונות נסגרו בלוריין מרבית מקורות התעסוקה: שני מפעלי פלדה, מספנה ובית חרושת למכוניות. כך הצטמצם היצע המשרות המאפשר לאנשי הצווארון הכחול לקיים משפחות. יותר נשים יצאו לשוק העבודה ולכן לא היה להן הכרח כלכלי להתחתן. אימהות חד הורית איבדה את הסטיגמה שבגללה זוגות היו מזדרזים להתחתן. אמבר סטריידר, בת 27, ניהלה מערכת יחסים לא יציבה עם איש מכירות לפני כמה שנים, שבמהלכה נכנסה להריון. סטריידר, שלמדה סיעוד ועובדת כעת כברמנית, אמרה שהחבר שלה היה תלוי בה עד כדי כך שנאלצה לרכוש לו סיגריות. לא עלה בדעתה להתחתן אתו. אחרי שלוש שנים נכנסה שוב להריון, מבן זוג חדש, וזאת כתוצאה מתקלה בשימוש באמצעי מניעה. הפעם היה זה בן הזוג, צובע בתים במשרה חלקית, שלא שש להתחתן.

סטריידר רואה את מוסד הנישואים באור חיובי דווקא: תמונת החתונה של הוריה מתנוססת במטבח ביתה והיא מעידה על בן זוגה שהוא אבא טוב. ואולם לעת עתה חתונה אינה אפשרות מעשית בשבילה. "הייתי רוצה להתחתן, אבל זה פשוט לא קורה כרגע", אמרה, "מרבית החברים שלי חושבים שמדובר בלא יותר מפיסת נייר, ושזה ממילא לא מצליח".

העלייה החדה במספר האימהות שילדו מחוץ לנישואים לא עוררה חששות בקרב הרשויות, וזאת בניגוד לתגובתם בעבר.

ב-1965, כאשר דניאל פטריק מויניהן, סנטור מטעם מדינת ניו יורק, דיווח שרבע מכלל הילדים השחורים נולדו מחוץ למסגרת הנישואים, והזהיר מפני "תסבוכת פתולוגית" - עורר הדבר סערה ציבורית. באמצע שנות התשעים נראו נתונים אלה ממש מתונים: שליש מכלל הילדים בארה"ב נולדו מחוץ לנישואים. כעת מדובר ב-41%, וב-53% לידות של אימהות מתחת לגיל 30.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ