מאיפה בא צ'פלין? החידה רק מסתבכת

מסמכים חדשים מהחקירה שניהלו שירותי הביון של ארה"ב ובריטניה נגד הקומיקאי מעלים את הסברה שנולד לצוענייה בברמינגהאם

ג'יל לואולס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יל לואולס, אי-פי

לונדון. דמותו המפורסמת של צ'רלי צ'פלין בסרטיו - הנווד בעל השפמפם, המגבעת וההליכה המצחיקה - היתה מאז ומעולם דמות חידתית. אנחנו, כצופים, כמעט אף פעם לא ידענו דבר עליה. אך מעטים יודעים שהתעלומה הבלתי פתורה סביב צ'פלין הנווד, היא מעין בבואה לתעלומה סביב חייו האמיתיים. מסמכים שחשף לפני כמה ימים הגנזך הלאומי הבריטי, מגלים כי גם חקירה ממושכת שניהלה סוכנות הביון הפנימית (אם-איי-5) אחרי צ'פלין בשנות החמישים, לא הצליחה לגלות היכן נולד ומאין בא.

צ'פלין נחשב לאחד מבניה המפורסמים ביותר של לונדון. על פי הדעה המקובלת, הוא נולד בה ב-16 באפריל 1889. אולם, המסמכים שנחשפו כעת מעידים כי לא נמצאה שום הוכחה המגבה טענה זו. התעודה הראשונה המתייחסת לצ'פלין, היא ממפקד האוכלוסין הבריטי של שנת 1891, אז חי בדרום לונדון עם אמו ואחיו הגדול סידני. פרטים מוקדמים יותר לא נמצאו. החקירה הגיעה ב-1958 למבוי סתום, ובסיומה נאמר כי "נראה שצ'פלין לא נולד בבריטניה, או שהשם שניתן לו בלידתו שונה מכפי שהצהיר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

החקירה נגד צ'פלין החלה שש שנים קודם לכן לבקשת האף-בי-איי, שחשד כי הקומיקאי שהיגר לארה"ב ב-1910, מחזיק בדעות קומוניסטיות. לכך, תרמו קשריו של צ'פלין עם השמאל הקיצוני, המלחמה הקרה ועליית המקארתיזם.

השמועה המקובלת באותם ימים היתה שצ'פלין הוא שם במה בלבד, ושמו האמיתי של הקומיקאי הוא ישראל תומשטיין. אולם, גם טענה זו לא הוכחה מעולם. חקירת האם-איי-5 העלתה שבבית בו נולד צ'פלין, לא גרו אנשים בשם הזה או בשמות תומשטיין והרלי, שהיה שם הבמה של אמו. החוקרים פנו לארכיון הצרפתי, בהתבסס על כתבה שגרסה כי צ'פלין נולד שם במהלך מסע הופעות של אמו. כיוון אחר, המובא במסמכים, הוא שצ'פלין נולד ברוסיה, בהתבסס על כך שאמר באחת ההזדמנויות שברצונו "לחזור לשם". בשני המקרים לא נמצאו כל ראיות. למעשה, עד היום אין ביסוס של ממש להנחה שצ'פלין יהודי, אפילו שהוא עצמו עשה מעט מאוד כדי לתקן את הדעה הרווחת.

עבור רבים מהחוקרים, התעלומה סביב שורשיו של צ'פלין היא חלק מהמיתוס והמסתורין שטיפח סביב חייו האישיים. ואולם, בשנה שעברה חלה התפתחות נוספת ומעניינת בעלילה. במכתב שנמצא במגרה נעולה באחד ממשרדיו העזובים של הקומיקאי, טוען אדם בשם ג'ק היל כי צ'פלין "נולד בקרוואן שהיה שייך לצועניה מקהילת בני הרומא סמוך לברמינגהאם", וכי הוא הכיר את אותה צוענייה. צ'פלין, אגב, הזכיר את קהילת בני הרומא בספרו ואמר כי סבתו היתה "חצי צוענייה". אך ספק אם ההתפתחות הזו תרצה את החוקרים. "המכתב איננו הוכחה שצ'פלין נולד במחנה צועני, אלא שהוא נמשך בצורה יוצאת דופן לרעיון הזה", סבור היסטוריון הקולנוע מת'יו סוויט. "התעלומה הזו העניקה לו הנאה מספיק גדולה כדי שהוא ישמור את המכתב במקום נעול ויחשוב שיש בו משהו חשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ