מחקר: צום חלקי כל שבוע מסייע במניעת אלצהיימר ופרקינסון

רובין מקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובין מקי

צום בפרקי זמן סדירים עשוי לסייע להגן על המוח מפני מחלות ניווניות, כך אומרים חוקרים מהמכון הלאומי לחקר הזקנה (NIA) בבולטימור שבארה"ב. לדברי החוקרים, הם מצאו ראיות לכך שהימנעות מאכילה במשך יום או יומיים בכל שבוע עשויה להגן על המוח מפני חלק מההשפעות הקשות של מחלות כמו אלצהיימר, פרקינסון ובעיות בריאות אחרות.

"הפחתה של צריכת הקלוריות יכולה לעזור למוח שלכם, אבל השיטה הטובה ביותר להשגת הגנה כזאת אינה על ידי הפחתה קבועה של כמות המזון שאתם אוכלים. אלא מוטב לאמץ לסירוגין פרקי זמן של צום, שבהם לא תאכלו שום דבר כמעט, ואילו בשאר הזמן תאכלו כמה שתרצו", אומר פרופסור מארק מטסון, ראש המעבדה לחקר המוח במכון.

"במלים אחרות, נראה שהעיתוי הוא גורם מכריע בתהליך", אמר מטסון בכינוס שנתי של האיגוד האמריקאי לקידום המחקר בוונקובר. הגבלת צריכת הקלוריות היומית ל-500 קלוריות ביום בערך - צריכה שוות ערך לכמה ירקות ומעט תה - במשך יומיים בשבוע, הובילה להשפעות חיוביות, אומר מטסון.

חוקרים יודעים כבר מזמן שתזונה דלת קלוריות היא מתכון להארכת החיים. אצל עכברים שקיבלו כמויות מזון מוגבלות הושגה הארכה של עד כדי 40% בתוחלת החיים. השפעה דומה נמצאה בקרב בני אדם. הוא ועמיתיו זיהו מנגנון ספציפי שבאמצעותו אפשר להשפיע על צמיחת נוירונים (תאי עצב) במוח על ידי הפחתת צריכת הקלוריות. לדברי מטסון, על ידי צמצום דרסטי של צריכת הקלוריות אפשר להביא לגידול הכמויות של שני כימיקלים, המתפקדים כמוליכים עצביים (נוירוטרנסמיטרים), שתפקידם להעביר מסרים בין תאי המוח. כימיקלים אלה ממלאים תפקיד חשוב בעידוד הצמיחה של נוירונים במוח, תהליך שיכול לעכב את ההשפעות השליליות של אלצהיימר ופרקינסון. "ההרעבה גורמת לתאי מוח למצוקה מתונה, בדומה להשפעה שיש לאימון גופני על תאי שרירים", אומר מטסון. "ההשפעה הכוללת של זה היא מועילה".

גרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ