כשפאם פטאל הופכת לסופרת, ההצלחה לא מובנת מאליה

זיכרונותיה של אמנדה נוקס, שזוכתה מאשמת רצח באיטליה, ייצאו לאור בשנה הבאה. עצם הפרסום כבר מעורר ויכוח ציבורי בארה"ב

ג'ולי בוזמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולי בוזמן, ניו יורק טיימס

בפגישות אישיות, מצטיירת אמנדה נוקס כצעירה נעימה, פיקחית ומלומדת למדי, הנוקבת בשמות של יצירות ספרותיות שריגשו אותה. היא אמרה שחלמה זה זמן רב להיות סופרת. ספרה, כך אמרה למו"לים ופרסומאים שהקשיבו לה מרותקים, יגולל את הסיפור האמיתי של מה שקרה בפרוג'ה שבאיטליה, בלי כחל וסרק.

"כולם התאהבו בה מיד", אמר סוכן של אחת ההוצאות הגדולות שנכח באירוע. דבריו שיקפו את תחושתם של רבים מבאי הפגישה שהתקיימה באחרונה בין נוקס למו"לים שהתעניינו ברכישת הזכויות לפרסום זיכרונותיה. בשבוע שעבר, יותר מארבעה חודשים לאחר שזוכתה מאשמת רצח שותפתה לדירה ושוחררה מהכלא באיטליה, הודיע בית ההוצאה לאור הרפר קולינס כי קנה את הזכויות. לפי הערכות, תקבל נוקס ארבעה מיליון דולרים בעסקה.

ואולם, אם מניחים בצד את קסמה האישי, סיפורה של נוקס הוא עדיין מורכב, מטריד ביותר ומסעיר את הציבור האמריקאי, שאוהב לנקוט עמדה בשאלת האשמה במשפטי רצח מתוקשרים. מורכבות הפרשה הופכת את ההחלטה לפרסם את זיכרונותיה לבעייתית בשביל בתי ההוצאה לאור. אף על פי שהספר צפוי להיות רב מכר, הפרטים שבו כלל אינם ברורים: נוקס נעצרה ב-2007 באיטליה בחשד לרצח מרדית קרצ'ר, שותפתה לדירה בעיר פרוג'ה. התובעים טענו כי הרצח התרחש לאחר מסיבת מין וסמים שהסתיימה בכי רע. היא ריצתה תקופת מאסר של כמעט ארבע שנים בבית הסוהר וזוכתה מכל אשמה באוקטובר האחרון, עם קבלת הערעור שהגישה וביטול ההאשמות נגדה. בארבע שנים אלה כתבה יומן, בסיס לספר שאמור לראות אור בראשית 2013.

נוקס מובאת לדיון בבית המשפט בפרוג'ה. ספר הזיכרונות יתבסס על יומן שכתבה בעת מאסרה בכלא האיטלקיצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ההתעניינות של כלי התקשורת שצפויה ללוות את השקת הספר, המתקבלת בברכה בדרך כלל בידי המוציאים לאור, תהיה כרוכה הפעם בסיכונים. בעיני חלק מהציבור, אמנדה נוקס היא צעירה חפה מפשע שישבה בכלא על לא עוול בכפה. ואולם, בעיני אחרים היא "פאם פטאל" ערמומית שהצליחה לחמוק מעונש על רצח שביצעה. מנקודת מוצא זו מתעוררות כמה שאלות קשות: האם נוקס היא דמות אהודה בעיני קוני הספרים האמריקאים? והאם נכון לפרסם ספר שכזה גם אם מכירותיו, כפי שמעריכים, ירקיעו שחקים?

"אני סבור שמדובר בהימור עצום", אומר אחד המו"לים שהחליט לא להתחרות במכרז על הזכויות לפרסם את הספר וסירב להזדהות. "היא הרי לא טוהרה בצורה ברורה וחד משמעית". עם זאת, הספר עורר תזזית בקהילת המוציאים לאור, המודעים לאפשרויות הגלומות בהצגת הפרשה מנקודת ראותה של נוקס: סיפור קורותיה של סטודנטית צעירה ממעמד הביניים בסיאטל, שנוסעת ללמוד באיטליה, מואשמת שם ברצח שותפתה לדירה, ונלכדת בתוך מערכת משפט איטלקית שנתפשת בעיני אמריקאים רבים כברוטלית וארכאית.

רבים בעולם הספרות משוכנעים שלספר יש פוטנציאל להפוך במהרהלרב מכר. כמה מהם משווים אותו לספר "חיים גנובים" (A Stolen Life), זיכרונותיה של ג'ייסי דוגארד שנחטפה ונכלאה במשך 18 שנים. ב-2011, עם צאת הספר, ערכה כתבת רשת אי-בי-סי, דיאן סויר, ריאיון עם דוגארד, שבו צפו יותר מ-15 מיליון בני אדם. בעקבות הופעתה בטלוויזיה גברה ההתעניינות בספר במידה שהדהימה רבים בעולם ההוצאה לאור. לדברי טרייסי גסט, דוברת הוצאת סיימון ושוסטר, מאז חודש יולי האחרון נמכרו יותר מ-1.2 מיליון עותקים של "חיים גנובים" במהדורה המודפסת והמקוונת.

משפחת נוקס לא מיהרה לספר את סיפורה של אמנדה. נוקס שבה לעיר הולדתה מיד אחרי ששוחררה במשפט הערעור בפרוג'ה שבמרכז איטליה, היישוב שבו היא וחברה לשעבר, רפאלה סולצ'יטו, הורשעו בערכאה ראשונה ברצח קרצ'ר ונידונו ל-26 ו-25 שנות מאסר. סולצ'יטו, שחי באיטליה יצר קשר עסקי עם סוכנת בסיאטל, שרלין מרטיני, ועם סופר הצללים אנדרו גאמבל, ומתכוון להוציא ספר משלו כבר החודש.

חברה של נוקס, רפאלה סולצ'יטוצילום: אי-פי

נוקס לעומת זאת העדיפה לחכות כמה חודשים לפני שהחלה בהליכים להוצאת ספרה ולפני שנפגשה רשמית עם המוציאים לאור. הסוכן שמייצג אותה הוא רוברט בארנט, עורך דין מוושינגטון שהיה גם סוכנם של אישים כברק אובמה, ג'ורג' בוש, ביל קלינטון ואלטון ג'ון. בארנט עשה לו שם של עורך דין דקדקני, עדות נוספת לכך שנוקס לא מיהרה לחתום על חוזה. (בארנט סירב להגיב בעניין).

העובדה ששמרה מאז על פרופיל נמוך, רק הגבירה את הסקרנות לסיפורה של נוקס. "לספר תהיה תהודה עצומה", מעריך בכיר באחד מבתי ההוצאה שביקשו לרכוש את הזכויות על הספר. "העולם שמע את הסיפור מכולם, אבל הוא עדיין לא שמע אותו מפיה של אמנדה נוקס.

דבר אחד בטוח: מסע פרסום ענקי צפוי ללוות את יציאתו של הספר. רשתות טלוויזיה כבר נדרכות לקראת האפשרות של השגת ריאיון בלעדי עם נוקס, וכל רשתות החדשות ותוכניות האקטואליה, בהן התוכנית "60 דקות", מגלות בכך עניין רב.

הנרצחת מרדית קרצ'רצילום: אי–פי

קשה לדעת מה יהיה היקף המכירות מחוץ לארה"ב. דעת הקהל באיטליה נטתה באופן גורף נגד נוקס, אולם ההתעניינות בפרשה עדיין כה עזה, שהספר יכול להפוך במהירות לרב מכר. ספרים אחרים על משפט נוקס נמכרו בהיקפים צנועים למדי. ספרה של נינה ברליי, "מתת היופי הקטלנית" (The Fatal Gift of Beauty), שהתפרסם באוגוסט בהוצאת ברדוויי בוקס, נמכר ב-20 אלף עותקים. בחודש יולי אמורה לצאת מהדורה בכריכה רכה שתכלול פרטים חדשים על הערעור.

לדברי בעלי חנויות ספרים הערים לטעם של ציבור קוראיהם, הצלחתו של הספר תהיה תלויה ברמת כתיבתו ובמידת האמינות שנוקס תעורר. "אני סבורה שאם תהיה בו אותנטיות ועומק, הצלחתו עשויה להיות עצומה", אומרת רוקסאן קואדי, בעלת חנות ספרים במדיסון שבקונטיקט. "אבל אם זה יהיה תרגיל ביחסי ציבור שנועד לטהר את שמה, זה יהיה כישלון חרוץ".

אפילו בוושינגטון, שבה טעמם של הקוראים נוטה יותר לספריהם של אישים כזביגנייב בז'ז'ינסקי, מדען המדינה שהיה יועץ לביטחון לאומי בבית הלבן בממשל הנשיא ג'ימי קרטר, מאשר לאמנדה נוקס, מתכוונות חנויות הספרים להזמין עשרות עותקים מספרה.

"בדרך כלל, ציבור הלקוחות שלנו אינו נמשך לסיפורי פשע שמבוססים על מקרים אמיתיים, ונוטה להיות אנין טעם יותר", אומר מארק פרמבואז, קניין של חנות ספרים בוושינגטון. "אבל המקרה הזה הוא חריג. הסיפור כיכב בכותרות החדשות ונוקס היתה חשודה ברצח יוצאת דופן. אני משוכנע שזה יהיה ספר מוצלח מאוד בשבילנו".

הרשומון של פרשת אמנדה נוקס

פרשת הרשעתה וזיכויה של אמנדה נוקס ברצח ואונס צעירה בריטית, החלה ב-2 בנובמבר 2007. ביום זה התגלתה גופתה העירומה והמשוספת של מרדית קרצ'ר, בדירת הסטודנטים שחלקה עם נוקס בעיר הסטודנטים פרוג'ה במרכז איטליה. לפי הדיווחים, הודתה נוקס בחקירה הראשונית, שנכחה בבית בעת הרצח, ואף ניסתה להפליל בעל פאב מקומי במעורבות ברצח, אולם זמן קצר אחר כך חזרה בה מהודאתה. היא נעצרה עם חברה האיטלקי, רפאלה סולצ'יטו, והועמדה עמו לדין בחשד לרצח ואונס קרצ'ר בעיצומה של מסיבת מין וסמים. השניים הורשעו בדצמבר 2009. חשוד שלישי, רודי גדה, יליד חוף השנהב, הורשע שנה קודם לכן ברצח. נוקס נידונה ל-26 שנות מאסר, סולצ'יטו ל-25 וגדה ל-30 שנים, עונש שהומתק בערעור ל-16 שנים.

ואולם, בניגוד לגדה, נוקס וסולצ'יטו כפרו כל העת באשמה. בנובמבר 2010 הגישו ערעור על פסק הדין בטענה שראיות דנ"א שקשרו אותם לכאורה לרצח, אינן קבילות. באוקטובר 2011, אחרי ארבע שנים בבית הסוהר, קיבל בית המשפט את ערעורם של השניים וזיכה אותם מחוסר הוכחות. עם זיכויה, שבה נוקס, בת 25, לעיר הולדתה סיאטל שבארה"ב.

פרשת הרצח בפרוג'ה זכתה לסיקור נרחב ברחבי העולם והסעירה את הרוחות באיטליה, בריטניה וארה"ב, עד שכמעט והפכה למלחמת תרבויות. באיטליה, מרבית הציבור נוטה להאמין שנוקס וסולצ'יטו אכן מעורבים ברצח, והשבוע אף הגישה התביעה ערעור על זיכויים לבית המשפט העליון. בארה"ב מפנים אצבע מאשימה למערכת המשפט האיטלקית בטענה שעשתה עוול לשני הצעירים, ובבריטניה דורשים להמשיך בחקירה עד לגילוי כל האמת מאחורי רצח הסטודנטית הבריטית.

סביונה מאנה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ