21.2.1965 / מלקולם אקס נרצח בניו יורק

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

"נרצח מלקולם איקס, מנהיג כושי קיצוני בארה"ב", הכריזה כותרת "הארץ"; "המנהיג הכושי הלאומני, מלקולם אקס, בן ה-38, נורה היום למוות באסיפה פומבית שערך באולם נשפים ברובע הארלם של ניו-יורק כאשר עמד על הבימה והחל לנאום לפני כ-500 איש". על פי הדיווח, משטרת ניו יורק מסרה, כי שני אנשים, שניהם שחורים, נעצרו בקשר לרצח וכי שלושה כדורי אקדח פגעו בחזהו ובפניו של המנהיג השחור, אשר מת זמן קצר לאחר שהובא לבית החולים. יום לאחר מכן דיווחו הסוכנויות כי לפי משטרת ניו יורק, מלקולם אקס נרצח על ידי אנשי "המוסלמים השחורים", "אך מנהיג תנועת השחורים הקיצונית זו, אליה מוחמד, הכריז היום במסיבת עתונאים, כי הוא זועזע ממעשה הרצח וכי אירגונו חף מפשע ואין לו יד בדבר".

תגובת הנקם באה במהרה. "בשיקאגו עלו אמש באש שתי קומות בבנין שבו מתגורר אלוף העולם במשקל כבד, קסיוס קלי, שהוא חבר 'המוסלמים השחורים'. תחילה טענה המשטרה כי השריפה פרצה בעקבות מעשה הצתה מכוון, אך לאחר מכן נמסר כי הדליקה אירעה בדרך מקרה". לאחר מכן הגיע דיווח על "התפוצצויות ודליקה עזה" שהחריבו מסגד בהארלם, ששימש מטה לארגון "המוסלמים השחורים".

מלקולם אקס, משמאל, עם מוחמד עלי ב-1964צילום: אי-פי

כמה ימים לאחר הרצח פורסם בעיתון מאמר לא חתום בכותרת "מכה לכושים הקיצונים בארצות הברית": "הצרה של התנועה הקיצונית הכושית היא שמטרותיה אינן בנות ביצוע ושיטותיה מכשילות...בארצות-הברית הדרך היחידה שבה מיעוט יכול להשיג את זכויותיו היא על ידי הוכחת צדקת התביעה המוסרית שלו לשוויון. דבר זה נתפס על ידי מנהיגים כגון ד"ר קינג. מכאן הדגשתם (של אותם מנהיגים) על אי-אלימות וביצוע מסעות מתוכננים יפה ושקולים להשגת מטרות בנות ביצוע. על ידי סירובם להשתלב בחברה ועל ידי טענותיהם למען שימוש באלימות מחזקים הקיצונים השחורים את ידיהם של מתנגדיהם. הם ישארו מקור של פורענות, במיוחד במקומות שבהם תנועת זכויות האדם של הכושים המתונים אינה מצליחה, למשל בצפון...יתכן שרצח מלקולם איקס יהווה ראשית התפוררות התנועה הקיצונית בתוך התנועה הכושית הכללית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ