לוגו רויטרס
רויטרס

אזרחי לטוויה הצביעו בסוף השבוע ברוב מוחץ נגד הצעה להפוך את הרוסית לשפה הרשמית השנייה במדינה, במשאל עם שהגביר את המתח האתני ועורר ביקורת מצד רוסיה, השליטה לשעבר במדינה הבלטית. את ההצבעה יזמה השדולה הפרו-רוסית במדינה, שטוענת כי שליש מאזרחי המדינה שמדברים רוסית מופלים לרעה, ולא זוכים לזכויות שמהן נהנו עד לפרישת לטוויה מברית המועצות ב-1991.

רבים מאזרחי לטוויה ראו את ההצבעה כניסיון שנתמך על ידי הקרמלין להחזיר את ארצם, החברה באיחוד האירופי, לתחום השפעתו. הם גם הצביעו על השימוש הנרחב ברוסית בחיי היום-יום. "זו הצבעה על יסודות המדינה הלטווית", אמר ראש הממשלה ולדיס דומברובסקיס לעיתונאים אחרי שהצביע נגד ההצעה.

לאחר ספירת הקולות ב-830 מתוך 1,035 מחוזות הצבעה, התברר ש-76% הצביעו נגד ההצעה ורק 24% בעדה. כשליש מ-2 שמיליון האזרחים הם דוברי רוסית, אף על פי שלחלק מן האזרחים אין זכות הצבעה, בעיקר משום שלא עברו את המבחן בשפה הלטווית שהוא אחת הדרישות לקבלת אזרחות.

מצביעה לטווית בקלפיצילום: אי–פי

מספר המצביעים הגבוה היה הוכחה לרגישות הנושא - 1.09 מיליון לעומת 1.0 מיליון שהצביעו במשאל העם של 2003 בעד הצטרפות לאיחוד האירופי. לטוויה קיבלה את עצמאותה ב-1991 אחרי 50 שנים שבהן היתה חלק מברית המועצות. רבים מהחוקים שנחקקו מאז העצמאות נועדו לצמצם את ההשפעה הרוסית, להגביר את השימוש בשפת המדינה ולחזק את תרבותה. רבים מדוברי הרוסית התיישבו בלטוויה בתקופה הסובייטית, והם עדיין נחשבים בעיני לטווים רבים לפולשים לא חוקיים לאדמתם.

דוברי הרוסית בלטוויה יזמו את ההצבעה כמחאה נגד הצעדים שלטענתם מפלים אותם, כמו הדרישה להיבחן בשפה הלטווית וללמוד את ההיסטוריה הלטווית. אף על פי שהקשרים בין לטוויה לרוסיה השתפרו בשנים האחרונות, מוסקווה מתחה ביקורת חריפה על מה שכינתה "אפליית דוברי הרוסית". "משאל העם הוא ביטוי לחוסר שביעות הרצון מהמצב", אמר השגריר הרוסי במדינה אלכסנדר ושניאקוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ