אסירים בפולין לומדים יהדות כדי להפחית את העוינות לזרים

השיעורים מתרכזים ביחסים של היהודים לאלוהים ומנהגים דתיים, ולהפתעת המומחים הם עוזרים למתן את הדחפים האלימים את האסירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרויקט יוצא דופן ללימודי יהדות בעשרות בתי כלא בפולין מביא, להערכת פסיכולוגים, לתוצאות חיוביות ביותר. לדברי מספר קצינים שיזמו את הפרויקט כחלק מתוכנית שיקום האסירים, ההיכרות עם עולם הרוח היהודי ועם מנהגיו מורידה משמעותית את רמת העוינות כלפי זרים. להפתעת המומחים, נמצא גם כי הנהגת הוראת היהדות ממתנת את הדחפים האלימים המאפיינים בדרך כלל את האסירים.

בשיעורי היהדות מתרכזים המרצים ביחסם של היהודים אל בורא העולם ובמנהגיהם הדתיים, ונמנעים מלהעלות נושאים שבהם קיימת מחלוקת בין היהדות לנצרות. לקהל המשתתפים מוסברים בשפה פשוטה תולדות העם היהודי והקשר שלו לישראל, ומה שחשוב לא פחות, יסודות המוסר היהודי. לנושא האחרון מייחסים חשיבות רבה לנוכח הדעה הקדומה על חטיפת ילדים נוצרים כדי להשתמש בדמם להכנת מצות, שעדיין מושרשת בחלק מפשוטי העם.

כחלק מהפרויקט, הרצה עד כה הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, בעשרה בתי סוהר. שודריך, אמריקאי במוצאו, ששליטתו בשפה הפולנית עדיין אינה מושלמת, טוען כי הוא נהנה מקהל קשוב שמביע עניין להכיר עולם שעד כה היה זר ולעתים גם שנוא.

עשו לנו לייק וקבלו את חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ההשתתפות בהרצאות אינה חובה, אך לדברי המארגנים מעוררות הפגישות עניין כה רב, עד שהוחלט לכלול בפרויקט גם עבודות שיתבצעו מחוץ לכלא, כמו למשל ניקוי ושיפוץ בתי עלמין יהודיים נטושים.

בכפרים נידחים, אך גם בעיירות במזרח פולין, מקומות שבהם כל האוכלוסייה היהודית הושמדה בשואה, נותרו אתרים מוזנחים שאיש אינו דואג לשמרם כראוי. האסירים המתנדבים יוצאים לשטח בליווי שומרים, מגדרים את בתי הקברות שאך בקושי נותרו בהם מצבות, עוקרים את הצמחייה שגדלה בהם פרא, מנקים שבילים ולעתים גם מחפשים אבני מצבות שהאיכרים השתמשו בהן לבנייה ומנסים להחזירן למקום. כל המתנדבים מבצעים את העבודות ללא תשלום ואינם זוכים בתמורה למאמציהם בהקלות או הטבות כלשהן בתנאי הכליאה.

לפני חודשים אחדים הושחתו האנדרטה והחומות הסובבות אותה באתר ההנצחה של ידוובנה, מקום בו שרפו ב-1941 תושבי העיירה הפולנים את שכניהם היהודים באסם ושדדו את רכושם. עתה נודע כי גם האתר הזה שוקם חלקית בעזרת מתנדבים המרצים את עונשם בבתי הסוהר שבסביבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ