אדוארד וונג

ממשלת בורמה זכתה באחרונה לשבחים רבים לאחר שנקטה שורה של רפורמות פוליטיות. ואולם, למרות יוזמות אלה, היא גם אחראית להחרפת מלחמת אזרחים על רקע אתני בצפון המדינה, העלולה לפגוע בו-זמנית הן בהתקרבות לארה"ב והן ביחסים המורכבים עם סין, שראשיה חוששים מהתערערות היציבות לאורך הגבול.

באחרונה, ירה צבא בורמה מאות פגזי מרגמה לעבר מאיג'ה יאנג, העיר הסמוכה לגבול עם סין. ארגונים בינלאומיים לזכויות אדם, חיילים וראשי הקאצ'ין, הקבוצה האתנית באזור, אמרו כי אנשי צבא בזזו ושרפו בתים, הניחו מוקשים, גייסו בכפייה את אנשי הכפרים כדי שישמשו סבלים ומורי דרך, ואנסו, עינו ורצחו אזרחים. אלפי כפריים ברחו לסין, ורבבות שנעקרו מבתיהם יימלטו גם הם בסופו של דבר למעצמה השכנה, אם צבא בורמה ימשיך בהתקפותיו.

אחת מקורבנות הצבא היתה לאזום בולו, בת 107, שמתה מתשישות באחד ממחנות העקורים. "חבל שלא אוכל לקבור אותה ליד אבי", אומרת בתה, שהוסיפה כי "הצבא הגיע, ולא רצינו להישאר בכפר. חששנו שהם יחסלו את כל בני קאצ'ין".

הקרבות העלו תהיות באשר להיקף הרפורמות שהציע הנשיא, תיין סיין, האזרח הראשון שמכהן בתפקיד נשיא בעשרות השנים האחרונות. תיין סיין מנסה לפתוח את ארצו למערב, אולם כמה פרשנים סבורים שהוא אינו יכול, או אינו רוצה, לרסן את הגנרלים הקוראים למלחמה.

סכסוכים אתניים אינם נדירים בבורמה, אולם העימות האחרון הוא הנרחב והמסוכן ביותר. מדינת המחוז קאצ'ין, הגובלת עם סין, עשירה באבני חן, זהב ועצים, והנהרות שבה מנוצלים על ידי תחנות כוח סיניות. חלק מהמדינה נשלט בידי צבא קאצ'ין העצמאית והזרוע הפוליטית שלו, שגובה מסים מכל בתי העסק באזור.

ארה"ב וסין מעוניינות במציאת פתרון למצב. הסינים שואפים להבטיח יציבות באזור הגבול ונגישות למשאבי הטבע, וארה"ב רוצה למנוע הפרות זכויות אדם מצד הצבא, המקשות על ממשל הנשיא אובמה לבטל את הסנקציות הכלכליות שמוטלות על בורמה.

לדברי מפקדים בצבא קאצ'ין העצמאית, אחת הסיבות למלחמת האזרחים שהתחדשה ביוני האחרון, לאחר 17 שנות הפסקת אש, היתה שאיפת צבא בורמה להרחיב את שליטתו באזורים שבהם פיתחו הסינים מיזמי אנרגיה שונים. למרות המלחמה בצפון המדינה ניסה תיין סיין, בעצמו גנרל לשעבר, ליישב סכסוכים אתניים אחרים ולקדם רפורמות, בהן שחרור 651 אסירים בחודש שעבר. לאחר השחרור שידרגה ארה"ב את היחסים בין שתי המדינות והסכימה לחילופי שגרירים.

בכירים אמריקאים הודיעו להנהגת בורמה, שהגיעה ב-12 בינואר להסכם הפסקת אש עם צבא הקבוצה האתנית הגדולה קארן, שעליה להוכיח את מחויבותה לרפורמות, ולמצוא פתרונות לשאר הסכסוכים האתניים, בהם גם המלחמה בקאצ'ין. מנהיגת האופוזיציה, אונג סאן סו צ'י, אמרה דברים דומים. ב-10 בדצמבר הורה סיין תיין על הפסקת הלחימה בקאצ'ין, אולם מפקדי הצבא החליטו להמשיך בהתקפות.

הסינים מוטרדים בנוגע לבעיית הפליטים. ארגוני סיוע מקומיים מעריכים כי מאז יוני ברחו כ-7,000 בני אדם לסין וכ-50 אלף נוספים נעקרו מבתיהם. ממשלת סין לא פרסמה הודעה רשמית על המלחמה בסמוך לגבול, אולם פרשנים מעריכים כי בייג'ין מקווה שיימצא הסדר בהקדם האפשרי.

אחת הסיבות שעוררו מחדש את הלחימה היתה דרישת הממשלה ב-2009 לפירוק נשקן של כל המיליציות והצטרפות אנשיהן למשמר הגבול. כמה קבוצות הסכימו, אולם הרוב סירבו. לוחמי הקאצ'ין הגבירו את אימוניהם הצבאיים ולדברי מנהיגיהם, הם לא יסכימו להפסקת אש, ללא הבטחה מפורשת של תיין סיין לדיאלוג אמיתי.

"אנו רוצים חבל אוטונומי", אמר הגנרל סומלוט גון מאו, בן 49, שעה שהניח עץ חג מולד ליד קיר במטה המפקדה של לוחמי הקאצ'ין בסוף השנה שעברה. רוב אנשי הקבוצה האתנית הם נוצרים, לעומת הבורמזים, שרובם בודהיסטים. להערכת הגנרל, יותר מ-140 מבין עשרת אלפים חיילי צבא קאצ'ין נהרגו במאות התנגשויות והיתקלויות עם צבא בורמה שהתרחשו מאז יוני. לא קיים מידע על המספר המדויק של אזרחים שנהרגו או נפצעו.

צבא קאצ'ין איבד שטחים נרחבים בחודשים האחרונים, ונדחק לצד האזרחים לאזור הגבול עם סין. החיילים חמושים בנשק מיושן, ורבים מהם נושאים רוגטקות בחגורותיהם. הקרבות מתנהלים בעיקר באזור מאיג'ה יאנג, העיר השנייה בגודלה בחבל, הנמצאת בשליטת צבא קאצ'ין.

תושבי מאיג'ה יאנג חוששים שהעיר תיפול בידי הבורמזים בקרוב. מפקדי צבא קאצ'ין נטשו את מפקדותיהם ועברו להרים. "אני חושב שלא נוכל להגן על הטריטוריה שלנו בשל אי-השוויון בין הכוחות", אמר חייל צעיר ממיטת בית החולים, שאליו הובא לאחר שרגלו נקטעה.

עשרת אלפים העקורים חיים כיום במחנות הפזורים בשטח הנתון לשליטת צבא בורמה. באחד מהם גר טומאי נהקום, אב לשלושה. לדבריו, באוקטובר הוא נלקח לעבוד כסבל ומורה דרך בשירות הבורמזים. לדבריו, החיילים בזזו בתי עסק ומגורים, ירו בחיות משק ולאחר שלושה ימים המשיכו בדרכם. טומאי הוסיף ואמר שהוא והסבלים האחרים נדרשו לשאת על גבם מצברים, אורז ומכונת כתיבה שנלקחו כשלל מצבא קאצ'ין. "בכיתי ביום ששיחררו אותי כי דאגתי לילדיי", הוא אומר. "רצתי מיד למשפחתי והבאתי אותם לכאן כי בטוח יותר. אני לא יודע אם אי-פעם אוכל לשוב הביתה".

תרגום: יעל גרינפטר

מחנה פליטים בלאיזה שבצפון בורמה. סכסוכים אתניים אינם נדירים במדינה, אולם העימות האחרון בצפון הוא המסוכן מכולם. כ-50 אלף בני אדם נעקרו מבתיהםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ