גידול חדש התגלה בגופו של הוגו צ'אווס

נשיא ונצואלה, הודיע כי ייצא בקרוב לסדרת טיפולים בקובה, הכחיש שהוא גוסס אך עורר גל ספקות לגבי יכולתו להתמודד בבחירות באוקטובר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
לוגו אי-פי
אי-פי

ארבעה חודשים אחרי שהכריז כי החלים ממחלת הסרטן בה לקה, גידול חדש התגלה בגופו של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס. אתמול חשף נשיא ונצואלה ב-13 השנים האחרונות כי עליו לשוב לקובה, לצורך הסרת גידול, שהוא ככל הנראה ממאיר. תזמון ההודעה העלה פעם נוספת ספקות משמעותיים לגבי יכולת העמידה של צ'אווס לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-7 באוקטובר, כמו גם לגבי מצב בריאותו האמיתי שהוסתר ברובו מהציבור לאורך השנים.

אמש הודיע צ'אווס בשידור בטלוויזיה הממלכתית כי הרופאים בקובה מצאו במהלך סוף השבוע גידול בגודל שני ס"מ באותו מקום בו הוסר הגידול סרטני בשנה שעברה. הנשיא שמבקש להאריך את כהונתו בשש שנים נוספות אמר עוד כי נראה שהוא יצטרך לעבור טיפולי הקרנות. משמעות הדבר היא ירידה חדה ביכולתו לתפקד בשבועות הטיפול.

"אני לא אוכל להמשיך באותו קצב... ואצטרך לדאוג לעצמי, להתעמת עם מה שאין ברירה אלא להתעמת עמו", אמר צ'אווס שנמנע מלהכריז מי ימלא את מקומו בעת שהותו בקובה, כמתחייב על פי חוק. צ'אווס בן ה-57 לא אמר מתי בכוונתו לעזוב לקובה והבהיר כי "מחר (היום) אני אטפל היום בענייני הממשלה, כולל חתימה על ניירות ופגישות עם שרי הקבינט ומפקדי הצבא. העזיבה לקובה תהיה ללא חיפזון", הדגיש.

בנאומו לאומה הכחיש צ'אווס שמועות לפיהן הסרטן התפשט באופן אגרסיווי בגופו, ואמר כי הרופאים עדיין לא יודעים אם הגידול החדש הוא ממאיר. "אני מכחיש בתוקף את השמועות שיש לי גרורות בכבד, או במקומות אחרים, שהסרטן מתפשט בכל גופי ושאני כבר גוסס", אמר צ'אווס.

הוגו צ'אווס במצעד צבאי בתחילת החודש. צל כבד על מסע הבחירותצילום: אי-אף-פי

    המידע על מחלת הסרטן של צ'אווס מעולם לא נמסר במלואו וגורמי אופוזיציה במדינה תקפו אותו תדירות על כך. סינתיה ארנסון, חוקרת ממרכז וודרו ווילסון בוושינגטון, העריכה היום כי הניתוח החדש מסבך מאוד את התחזיות לגבי בחירתו מחדש לתפקיד הנשיא. לדבריה, "כעת ברור שהסרטן של צ'אווס רחוק מריפוי. ומחלתו של צ'אווס - יכולתו לנהל קמפיין כמו גם למשול - היא גורם משמעותי במירוץ.

    היום נפגש צ'אווס עם עוזריו הבכירים כדי לתכנן את מהלכיו הפוליטיים בעת היעדרותו. במקביל שלחו מדינות רבות באזור איחולי החלמה למנהיג הסוציאליסטי. משרד החוץ של ונצואלה מסר כי הנשיא קיבל מסרים של דאגה מנשיאי ניקרגוואה, אורוגוואי, בוליוויה וארגנטינה.

    לפני ארבעה חודשים, זמן קצר אחרי שהודיע כי החלים ממחלת הסרטן, רופאו לשעבר של צ'אווס טען כי הוא צפוי למות ממחלת הסרטן בתוך שנתיים. בתגובה פרסמו שלושה רופאים המטפלים במנהיג הסוציאליסטי הודעה לפיה מצבו של צ'אבס "משביע רצון".

    תגובות

    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ