חיל האוויר הספרדי ישיב הביתה את האוצר האבוד

האוצר, שמשקלו מוערך בכ-17 טונות וערכו כ-100 מיליון אירו, נמשה מאנייה שטבעה במאה ה-19 והיה במרכז מאבק משפטי ארוך מול חברת חיפוש אוצרות אמריקאית

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

גורמים רשמיים בספרד החלו שלשום בבדיקת 595 אלף מטבעות זהב וכסף שנמשו משרידי אנייה שטבעה במאה ה-19 והועברו למחסן בעיר סראסוטה שבפלורידה. הבדיקה החלה לאחר מאבק משפטי ארוך שניהלו הספרדים נגד חברת Odyssey האמריקאית, העוסקת בחיפוש אוצרות, שמצאה את הספינה.

מומחים ממשרד התרבות של ספרד הוזמנו בהוראת בית משפט מחוזי בארה"ב, לבקר במחסן כדי לבדוק את הממצאים. במקביל המריאו שלשום שני מטוסי תובלה של חיל האוויר הספרדי לפלורידה, כדי להוביל את האוצר, שמשקלו מוערך בכ-17 טונות וערכו כ-100 מיליון אירו, חזרה למדינה.

ממשרד התרבות של ספרד נמסר כי לא נקבע תאריך לחזרתם של המטוסים והאוצר, אולם בהודעת המשרד נאמר כי הבדיקה עשויה להסתיים מחר, ואז ספרד ככל הנראה תקבל את האוצרות.

ספינת חיפוש אוצרות של חברת Odysseyצילום: אי–פי

צוות של חברת Odyssey משה את האוצר מקרקעית האוקיינוס האטלנטי, לא רחוק מחופי פורטוגל, ב-2007. במבצע שכונה "ברבור שחור" נמשה מטמון המטבעות מהאנייה הספרדית Nuestra Senora de las Mercedes שהוטבעה בידי הבריטים ב-1804. Odyssey העבירה חלק מהאוצר לגיברלטר, ואת רובו שלחה לארה"ב, למורת רוחם של הספרדים. במאבק שהתנהל בבית המשפט בארה"ב, התקבלה טענת ספרד כי רכוש הספינה שייך לה, גם יותר מ-200 שנה לאחר שטבעה, זאת במסגרת זכויות הקניין ההיסטוריה על פי החוק הבינלאומי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

על אף שחמש שנות המאבק המשפטי הסתיימו, אמרו ארכיאולוגים ספרדים כי בכוונתם להגיש תביעה פלילית בבית המשפט בספרד נגד חברת Odyssey. תביעה ראשונה נגד החברה הוגשה ב-2007 בטענה שנגרם נזק לרכוש ההיסטורי שבספינה, וכן שהחיפוש נעשה במימיה הטריטוריאליים של ספרד.

עורך הדין חוסה מריה לנצ'ו שמצוי בפרטי המקרה אמר כי "החזרת האוצר היא בשורה טובה, אבל הנזק לרכוש הוא כבד". לדבריו, אנשי Odyssey הם היחידים שיודעים באיזה מצב נמצא האוצר".

בשבוע שעבר בירך שר התרבות הספרדי חוסה איגנסיו וורת על החזרת האוצר לספרד, ואמר כי טרם הוחלט כיצד תציג ספרד את הזהב שיוחזר לשטחה. הוא הוסיף כי סביר שהממצאים יוצגו בכמה מוזיאונים לאומיים. כעת מנסה ממשלת ספרד להחזיר לעצמה גם את פריטי הזהב שהושארו בגיברלטר. Odyssey מתנגדת גם להחזרת הפריטים שהושארו בגיברלטר, ונראה כי העניין יוכרע בביתה המשפט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ