העיתונאית שנהרגה לפני מותה: לא מבינה איך העולם עומד מנגד

לילה לפני שנהרגה הפצירה מרי קולווין בחבריה להפיץ את דיווחיה מחומס: "אני לא עושה את זה לעתים קרובות, אבל מחליא מה שקורה כאן

פטרה רמזאואר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פטרה רמזאואר

בלילה שקדם למותה, שלחה מרי קולווין מסר לחבריה בקבוצה סגורה בפייסבוק, בו דחקה בהם להפיץ ברבים את כתבתה מחומס שפורסמה בתחילת השבוע. "אני לא עושה את זה לעתים קרובות, אבל מחליא מה שקורה פה. אני לא מבינה איך העולם עומד מנגד, ואני הרי אמורה להיות מחוסנת כבר", כתבה בהודעה שהעבירה בי צמרמורת. "ראיתי איך תינוק מת היום. רסיס - הרופאים לא יכלו לעשות כלום. הבטן הקטנה שלו התרוממה והתרוממה עד שהפסיקה. הרגשתי חסרת אונים".

דבריה הביאו אותי לשקול מחדש את תוכניותיי לעתיד הקרוב. באחרונה חזרתי מלוב ואילו לחומס התכוונתי לנסוע מאוחר יותר, לא לפני סוף החודש הבא. רק הדיווח הנרגש שלה גרם לי להבין כי אני מוכרחה לנסוע עכשיו. שלחתי לה מסר קצר כדי לקבל מידע מעודכן על הדרכים לגנוב את הגבול. את המידע הזה היא לא היתה רוצה שאפרסם - למען שלומם של אלה המשתמשים בדרכים האלה - אבל אני יכולה לפרסם את המילים האחרונות של תשובתה: "תביאי בגדים חמים, קפוא כאן. ממש קר נורא".

אולם הבוקר שוב עברה צמרמורת בכל גופי, "קרה משהו למרי. עדיין אין אישור", כתבה עיתונאית ספרדית היושבת בביירות. לא רציתי שזה יהיה נכון - אבל ידעתי שהעיתונאית הזאת לא נוהגת לגלגל שמועות. כעבור חצי שעה הגיע המסר שממנו חששתי: "מרי נהרגה", כתבה העיתונאית, "יש אישור".

ההפצצה על המקום בו שהו מרי קולווין ועיתונאים נוספים לא היתה מקרית. לבית המוגן בחומס היה קשר לווייני. מותה, כמו גם מותו של הצלם הצרפתי הצעיר רמי אושליק שולחים אזהרה ברורה: סיקור הנעשה בסוריה הוא אחת המשימות המסוכנות ביותר לעיתונאי מלחמה, אפילו מרי ציינה זאת לפני מותה. אולם להימנע מהסיקור זו כלל אינה אפשרות - במיוחד כאשר הקהילה הבינלאומית בוחנת מה האפשרויות העומדות לפניה לטפל בטבח של האוכלוסייה האזרחית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

היום אני מחויבת להיכנס לסוריה יותר משהייתי אתמול. אולי לעולם לא נדע את האמת: האם מותה של מרי היה מקרי או נועד להפחיד את הכתבים הבינלאומיים. אבל אם אנחנו, הכתבים, נוותר עכשיו, אם נתרחק מסוריה, התוהו ובוהו ייצא לגמרי משליטה. ואז, כוחותיו של אסד עשויים לנצח במלחמה הזאת לאחר הניצחון בקרב נגד הסיקור העיתונאי החופשי. ובסופו של דבר זה בדיוק מה שהעיתונות צריכה לעשות. פשוט. לא לוותר.

פטרה רמזאואר היא כתבת אוסטרית המסקרת מאז שנת 1999 מלחמות ומשברים בעבור עיתונים גרמניים ואוסטריים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ