צרפת אומרת להתראות למדמואזל

הממשלה הצרפתית הורתה להסיר את תואר הרווקות מטפסים ומסמכים רשמיים

אנג'ליק כריספיס, גארדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנג'ליק כריספיס, גארדיאן

זו היתה צורת הפנייה המועדפת על המעצבת קוקו שאנל ועל קומץ כוכבי קולנוע גאליים. אבל הממשלה הצרפתית החליטה שהגיעה העת שהפגנת הכבוד באמצעות התואר מדמואזל תפוג מן העולם, או לפחות מהטפסים הממשלתיים הרשמיים, כיוון שמדובר בהתייחסות לא מוצדקת ולא הכרחית למצב נישואיה של האשה.

בעקבות מערכה שניהלו קבוצות פמיניסיטיות, פרסם אתמול משרד ראש הממשלה הצרפתי מזכר שהודיע כי יש להסיר את האפשרות לבחור בשם התואר מדמואזל מכל המסמכים והטפסים הרשמיים של המדינה. עד עתה נדרשו נשים לזהות את עצמן כנשואות (מאדאם) או לא נשואות (מדמואזל) בכל טופס רשמי, החל מטופסי מס ותביעות ביטוח ועד פתקי הצבעה בבחירות. על גברים היה רק לבחור באופציה יחידה - מיסייה - אם הם נשואים או לא.

הממשלה מייעצת כעת לפנות לכל הנשים בתואר מאדאם, ללא התייחסות לעובדת היותן נשואות או לא. בחוזר הרשמי ציינו במיוחד את "ההתמדה בשימוש במונחים המתייחסים, ללא הצדקה או צורך, למצב נישואיה של האשה". המזכר קרא למשרדים הממשלתיים והמנהלות האזוריות לעשות ככל יכולתם כדי למחוק מהטפסים והמכתבים את המונח מדמואזל, כמו גם את הבקשות לציון שם נעורים והתייחסויות לשם המשפחה של בן הזוג. מונחים אלו יוחלפו מעתה בבקשה למלא בפשטות שם משפחה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מעכשיו, מאדאם. לחצו להגדלה

השרה הממונה על שמירת זכויות הנשים בצרפת, רוזלין באשלו, בירכה על ההחלטה וציינה כי היא "מביאה לקיצה של צורה מסוימת של אפליה". קבוצות פמיניסטיות, בהן גם "העזו, פמיניזם" ו"כלבות השמירה", ניהלו מסע ארוך נגד מה שכינו כאפליה הבוטה נגד נשים בטפסים רשמיים. הפמיניסטיות אישרו את הקווים המנחים החדשים של הממשלה, אך הבהירו כי כעת יש ליישמם כך שיניבו "תוצאות מוצקות". זאת לאחר שהנחיות קודמות בעניין לא הובילו להיעלמות ה"מדמואזל" מהטפסים הממסדיים.

"אנחנו לא טיפשות, אנחנו יודעות שאנחנו נמצאים כעת בעונת בחירות. לכן נהיה ערניות ונשמור שהם אכן מיושמים", אמרה ג'ולי מורה מתנועת העזו, פמיניזם. יש לציין עם זאת כי השינוי לא יהיה מיידי, מסיבות כלכליות, הטפסים הקיימים ימשיכו להיות בשימוש עד שהמלאי יאזל.

הקבוצה של מורה רוצה גם שהמועמדים בבחירות לנשיאות המדינה, שייערכו באפריל, יפעלו לקידום מטרות נוספות כגון הפחתת פערי השכר בין נשים וגברים, יתמכו בזכות להפלות ולאמצעי מניעה ויגבילו פרסומים סקסיסטיים ומשפילים.

מטרתן הבאה של הפמיניסטיות היא לוודא שבתי עסק פרטיים ילכו במהרה באותה הדרך כך שנשים לא ייאלצו לזהות עצמן כמדמואזל או מאדאם בכל העברה פשוטה כגון רכישת מוזיקה מקוונת או קניית כרטיס טיסה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ