הכאוס בעיראק נמשך: עשרות הרוגים בסדרת פיגועים במדינה

לפחות 60 בני אדם נהרגו בפיגועים שבוצעו כנראה על ידי מורדים סונים הקשורים לארגון אל-קאעדה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לפחות 60 בני אדם נהרגו אתמול ומאות נפצעו בסדרת פיגועים שבוצעו כמעט בו-זמנית ברחבי עיראק, ופגעו בעיקר באוכלוסייה השיעית במדינה. היה זה אחד הימים העקובים ביותר מדם מאז צאת הכוחות האמריקאיים מעיראק באמצע דצמבר.

הפיגועים, שבוצעו כנראה על ידי מורדים סונים הקשורים לארגון אל-קאעדה, מגבירים את החשש מפני חזרה לטבח הבין-עדתי, שקרע את עיראק לגזרים ועלה בחייהם של אלפי בני אדם בשנים 2006-2007.

פרץ האלימות אירע לאחר שבועות של שקט יחסי, שבהם השתדלו ראש הממשלה השיעי, נורי אל-מאליכי, והמנהיגים הסונים למצוא פתרון למשבר במדינה. משרד הפנים העיראקי הטיל את האשמה בפיגועים על ארגון אל-קאעדה ועל הארגונים המסונפים אליו, והדגיש כי היה זה ניסיון להראות לאזרחי המדינה כי המצב הביטחוני בעיראק מעורער. לדברי בכירים עיראקים, המורדים הסונים ימשיכו לנסות ללבות את המתח הבין-עדתי.

"ישבנו במסעדה לאכול ארוחת בוקר ואז התפוצצה פצצה", סיפר קצין המשטרה אחמד קאדם. "איבדתי את ההכרה, וכשהתעוררתי ראיתי אבק ועשן, וחלקי גופות בכל מקום". בהתפוצצות המכונית הממולכדת שבה נפצע קאדם, במחוז קאדימייה מצפון לבירה בגדאד, נהרגו שישה בני אדם ו-18 נפצעו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לפחות 32 בני אדם נהרגו בפיגועים שהתרחשו בבגדאד, שבה התפוצצו עשרה מטעני חבלה, רובם בשכונות שיעיות. הפיגועים האחרים כוונו נגד כוחות משטרה, נוסעים בתחבורה הציבורית וקונים במרכזי קניות. יותר מעשרה פיגועים בוצעו בערים אחרות במדינה, ממוסול בצפון ועד חילה בדרום. רבים מהם נגד כוחות המשטרה.

הפיגועים בוצעו שבועות ספורים לפני פסגת הליגה הערבית, שאותה צפוי עיראק לארח. הפסגה כבר נדחתה בעבר בשל חוסר היציבות באזור ובשל התרעומת הרבה השוררת בין הממשלה העיראקית, השיעית ברובה, לבין אחדות ממדינות המפרץ הסוניות. עריכת פסגה מוצלחת בסוף מארס תסייע לעיראק לחזק את מעמדה בעולם הערבי, ותסייע להפיג את חשש המדינות הסוניות במפרץ מהשפעתה של איראן על בגדאד.

האלימות פחתה אמנם בתקופה האחרונה, אך המורדים הסונים הקשורים לאל-קאעדה עדיין מסוגלים לבצע פיגועים בקנה מידה גדול. בפיגועים האחרונים בבגדאד, לפני כחודשיים, נהרגו יותר משבעים בני אדם. על הפיגועים האלה, כמו גם על שורת הפיגועים שאירעו אתמול, נטל ארגון מורדים סוני המקושר לאל-קאעדה אחריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ