מסמך שהודלף לוויקיליקס: שר החוץ השוודי היה מרגל אמריקאי

בבריטניה מעריכים כי הפרסום הוא מסע הכפשה שמטרתו למנוע את הסגרתו של אסאנג', המבוקש בשוודיה בחשד לאונס ולתקיפה מינית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אתר ויקיליקס מתכנן לפרסם מסמכים, החושפים כי שר החוץ השוודי קארל בילדט הוא מרגל אמריקאי. התוכנית היא חלק ממסע הכפשה מכוון, שמטרתו למנוע משוודיה להסגיר לארה"ב את ג'וליאן אסאנג', מייסד ויקיליקס, כך דיווח העיתון השוודי "אקספרסן".

האתר מאיים לפרסם מברק דיפלומטי, שלא פורסם עד כה, וממנו עולה כי "שר החוץ קארל בילדט הוא מודיע של האמריקאים מאז שנות ה-70", כתב אתמול הצהובון השוודי "אקספרסן", הטוען כי מקור שלו ראה את המזכר של ויקיליקס.

בילדט "יצטרך להתפטר וזו תהיה כמובן סוף הקריירה שלו", אמר המקור ששומר על אלמוניותו ואומר שראה את המברק הדיפלומטי המדובר. בילדט הגיב אתמול לפרסום בבלוג הרשמי שלו, וקרא לוויקיליקס לפרסם "את הדיווח השקרי". לדבריו, "כשזה יקרה, חלק זה ממסע ההכפשה שלהם יתפורר לרסיסים".

אסאנג', אזרח אוסטרליה, שוהה כיום בבריטניה ונאבק נגד הסגרתו לשוודיה, שבה הוא מבוקש לחקירה בחשד לאונס ולתקיפה מינית. אתר ויקיליקס טוען זמן רב כי אם יוסגר לשוודיה, הוא יועבר לחקירה בארה"ב.

קארל בילדט

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

וושינגטון נחושה להניח את ידיה על אסאנג' מאז שהאתר שלו פרסם מאות אלפי מברקים דיפלומטיים אמריקאיים מסווגים. לדברי "אקספרסן", מטרת "מסע ההכפשה" של ויקיליקס נגד שוודיה היא למנוע את הסגרת אסאנג' לארה"ב. "קרוב לוודאי שג'וליאן אסאנג' ינוקה מהחשדות לפיהן ביצע פשעי מין, משום שזו רק מלכודת שנועדה לגרום לו להפסיק את פעילותו", אמר המקור האלמוני שטוען כי הוא מקורב ל"ויקיליקס".

"ואולם, הוא מפחד שהוא יאולץ להעיד במשפט נגד החייל שנעצר בחשד שהיה המקור של ‘ויקיליקס' והדליף להם את המברקים, או שבעצמו ייעצר ויוסגר לארה"ב כדי שיעמוד למשפט באשמת ריגול נגדה", הוסיף. המסמך על בילדט מראה לכאורה שהפך למודיע אמריקאי ב-1973, וכי המפעיל המקורי שלו היה קרל רוב, האסטרטג הראשי של הנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש ועוזרו הבכיר.

דובר "ויקיליקס", קריסטן הראפנסון הסכים רק לומר כי "יש לנו מסמך שמראה את הקשרים ההדוקים בין קרל בילדט לבין בכירים בוושינגטון". הרפאנסון הוסיף כי "אני בטוח שהמידע הזה יהיה זמין בקרוב לציבור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ