בגלל התיישנות: ברלוסקוני ניצל מאישום על מתן שוחד

ר"מ איטליה שעבר הואשם כי שיחד עורך דין שישקר למענו בבית המשפט. נגד ברלוסקוני תלויים אישומים נוספים, בהם יחסי מין בתשלום עם קטינה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

בית משפט במילאנו ביטל היום (שבת) תביעה נגד ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילוויו ברלוסקוני, שעמד למשפט באשמת שוחד, בטענה שחלה התיישנות על העבירות שבגינן הועמד לדין. ברלוסקוני הואשם במתן שוחד לעורך דין בריטי, מומחה למסים, כדי שלא יעיד נגדו. במשפט, שנפתח במארס 2007, טענו עורכי דינו כי הוא חף מפשע, ובמקביל העלו את סוגיית ההתיישנות.

פיירסילוויו צ'יפולוטי, אחד מפרקליטיו, אמר שההחלטה "חיובית ביותר, בהתחשב בנסיבות". עד כה טענו ברלוסקוני ועורכי דינו שהשופטים מעוניינים להרשיע אותו ולשלוח אותו לכלא בכל מחיר, וכי הם עורכים דיונים רבים ככל האפשר, למרות שידוע להם שחלה התיישנות על העבירות שבגינן נשפט.

"אילו נעשו החישובים האלה לפני כן, מערכת המשפט האיטלקית היתה חוסכת מאות אלפי אירו", אמר צ'יפולוטי. "כמעט חששנו שהם ירשיעו אותו אחרי כל הדיונים האלה, שנערכו אחת לשבוע במשך חודשים רבים".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

ברלוסקוניצילום: רויטרס

ברלוסקוני כיהן כראש ממשלה רוב הזמן שבו התנהל המשפט, שנמשך זמן רב בשל סוגיות משפטיות רבות. מבקריו טענו שניסה לנצל את הפרלמנט, שבו היה לו רוב גדול, ולשנות חוקים כדי שהמשפט יידחה או אפילו אי אפשר יהיה לערוך אותו.

בתיק היה מעורב עורך הדין הבריטי דיוויד מילס, שהורשע בקבלת כספים במשפט נפרד שנערך ב 2009. גם משפט זה בוטל ב-2010 בשל התיישנות. בדיון שנערך בדצמבר אמר מילס, כי לא אמר אמת כשסיפר שברלוסקוני שילם לו 600,000 דולר, וכי אמר זאת משום שרצה להימנע מלשלם מסים על שכר טרחה שקיבל מלקוח אחר. התביעה טענה במקור כי מילס קיבל כספים מברלוסקוני בתמורה למתן עדות שקר במשפטים שנערכו ב-1997 ו-1998, בהקשר לחברות שמילס סייע להקים בעבור "פינאינווסט", חברת האחזקות של ברלוסקוני.

למרות ביטול המשפט הנוכחי, צרותיו המשפטיות של ברלוסקוני לא תמו. הוא אמור להישפט בעוד שלושה משפטים בגין תביעות שונות, כולל תשלום בעבור קיום יחסי מין עם קטינה. באחרונה נפתחה נגדו חקירה על הונאה לכאורה באחת מחברות הבת באימפריית התקשורת שלו.

פסק הדין הנוכחי ייבדק בקפדנות באיטליה, שעליה שלט ברלוסקוני קרוב ל-20 שנה. ולמרות שאינו יותר בשלטון, הוא ממשיך למלא תפקיד חשוב מאחורי הקלעים בתמיכתו בממשלתו של מריו מונטי, שהחליף אותו בנובמבר 2011. לדבריו, נערכו "יותר ממאה הליכים משפטיים, שבהם היו מעורבים יותר מ-900 תובעים שחקרו אותי ואת הקבוצה שלי, 588 ביקורים מהמשטרה המשפטית והפיננסית, 2,600 דיונים משפטיים ב 14 שנים ושכר טרחה לעורכי דין בסכום של יותר מ 400 מיליון אירו. אלה מספרים שמהווים שיא גלובלי ואוניברסלי ואפילו במערכת השמש כולה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ