אפשר לדבר על זה, גבר

אונס הוא עדיין פשע שפוגע בעיקר בנשים. אחרי חשיפת התעללות בקבוצת פוטבול באוניברסיטת פנסילבניה ובכנסייה הקתולית, יותר ויותר גברים אמריקאים נאבקים לקבל הכרה כקורבנות

רוני קרין רבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני קרין רבין

קית סמית היה בן 14 כשנאנס על ידי נהג שאסף אותו בדרכו הביתה אחרי אימון קבוצת ההוקי שלו. סמית תפס טרמפ אחרי האימון, ולכן, עשרות שנים אחר כך, לא חדל להאשים את עצמו באונס.

הוא אומר שהבין שמשהו לא בסדר כשהנהג עבר במהירות את המקום שבו ביקש ממנו להוריד אותו ואחר כך עבר גם את תחנת כיבוי האש המקומית. "ניסיתי לפתוח את הדלת, אבל הוא נעל אותה מהצד שלו", אומר סמית, היום תושב ניו ג'רזי בן 52. "לא העליתי על דעתי שאותקף מינית".

אפילו כעת, שנים אחרי שנחשפה שערוריית ההתעללויות המיניות בילדים בכנסייה הקתולית, ואחרי מעצר עוזרו לשעבר של מאמן נבחרת הפוטבול של אוניברסיטת פנסילבניה באשמת תקיפה מינית של נערים, רבים עדיין רואים באונס פשע המתבצע רק נגד נשים.

עד שהממשל הפדרלי הרחיב באחרונה את הגדרת האונס, כדי שתכלול סוגים נוספים של תקיפה מינית, היא התייחסה רק לאונס נשים ונערות על ידי גברים בנסיבות מצומצמות. כעת ההגדרה תכלול גם אונס גברים ונערים.

רוב המומחים מסכימים אמנם שאונס נשים נפוץ הרבה יותר מאונס גברים, אך ממחקר שנערך באחרונה בארה"ב עולה כי 1.4% מהגברים נאנסו בשלב מסוים בחייהם. במחקר, שנערך מטעם "המרכזים לפיקוח ולמניעת מחלות", התברר כי כשאונס הוגדר כחדירה אוראלית או אנאלית, אחד מתוך 71 גברים אמר שנאנס או היה קורבן לניסיון אונס - בדרך כלל על ידי גבר אחר שהכיר (במחקר לא נכללו אסירים בבתי סוהר).

לעומת זאת, גבר אחד מתוך 21 אמר שאולץ לחדור לגוף של מישהו שהכיר, בדרך כלל אשה, או שהיה קורבן לניסיון לאלץ אותו לחדור, או שאולץ להסכים למין אוראלי.

לפי הערכות אחרות, המספרים גדולים יותר. לפי נתונים בדו"ח של משרד המשפטים, 3% מהגברים - אחד מתוך 33 - נאנס. אחדים מהמומחים מאמינים כי גבר אחד מתוך שישה חווה יחסי מין לא רצויים מסוג כלשהו בהיותו קטין.

ואולם, לגברים רבים הנושא הזה מביך כל כך, שלעתים נדירות הם מדברים עליו. זה טאבו, אומרים מומחים, בגלל הדעה השוררת בחברה על אודות הגבריות והמוסכמה שגברים אינם פגיעים ומסוגלים להגן על עצמם.

"אנחנו לוקים בעיוורון תרבותי בכל הנוגע לנושא הזה", אומר דיוויד ליסאק, פסיכולוג קליני שערך מחקר על אלימות בין-אישית והתעללות מינית וממקימי "אחד משישה", ארגון המציע מידע וסיוע לגברים שסבלו מהתעללות מינית בילדותם. "אנחנו יודעים שבנים עוברים התעללות", אומר ד"ר ליסאק, "אך כשנערים חוצים סף מסוים בשלב כלשהו בתקופת התבגרותם, והופכים לכאורה לגברים, איננו רוצים לחשוב על כך יותר בצורה הזו".

"אפילו כאשר מקרים מסוימים עולים לכותרות", אומרת מאי פרננדס, מנכ"לית "המרכז הלאומי לקורבנות פשיעה", ארגון סיוע הפועל בוושינגטון, "תשומת הלב מוקדשת לעניינים שקל לנו יותר לדבר עליהם, כגון האם אוניברסיטת פנסילבניה התנהגה בהגינות אל המאמן פטרנו ומה יקרה כעת לקבוצת הפוטבול שלה. איננו עוסקים בשאלה 'מה נוכל לעשות כדי למנוע פגיעה מינית בנערים?'".

ג'ו פטרנו, המאמן לשעבר של קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת פנסילבניה, שפוטר כשנודע שאחד מעוזריו תקף מינית נערים, מת מסרטן הריאות בסוף ינואר. לפני מותו הודה שלא ידע איך להתמודד עם המצב. לדבריו, העוזר "לא רצה להיכנס לפרטים, אבל למען האמת, אני לא יודע אם זה היה עוזר. מעולם לא שמעתי לפני כן על אונס גבר".

חלק גדול מהמחקר על תקיפות מיניות של גברים התרכז בנעשה בבתי סוהר, אך גברים נאנסים גם מחוץ לכותלי הכלא - בדרך כלל על ידי מישהו שהכירו, לעתים גם על ידי זרים. הם נאנסים בתקיפות אלימות שבהן מעורבים אלכוהול וסמים, במלחמות, בחקירות, בפשעי שנאה נגד הומוסקסואלים, במועדוני סטודנטים ובצבא.

במחקר שנערך בקרב 3,337 יוצאי צבא שביקשו קצבת נכות בשל מצוקה פוסט-טראומטית, התברר כי 6.5% מהלוחמים לשעבר ו-16.5% מהחיילים הלא-לוחמים עברו תקיפה מינית בתקופת השירות או מיד אחריה (אצל הנשים האחוזים הרבה יותר גבוהים - 69% ו-86.6% בהתאמה).

מדו"ח של הפנטגון שהתפרסם בינואר עולה כי מאז 2006 חלה עלייה של 64% בפשעי המין בצבא - ובעיקר אונס, תקיפות מיניות ומעשי סדום בכפייה. 95% מהנפגעים היו נשים.

אחדים מהמחקרים מוכיחים כי סכנת אונס גדולה יותר לצעירים, לעניים, לחסרי בית, ולסובלים מנכות גופנית או נפשית. כרבע מהגברים שנאנסו הותקפו לפני גיל 10, בדרך כלל על ידי מישהו שהכירו.

פגיעים במיוחד הם בנים לאימהות חד-הוריות, המחפשים דמות אב ושנופלים קורבן לגברים מבוגרים יותר, אומר ד"ר זאין גייטס, פנימאי המטפל בפציינטים מעוטי הכנסה בפנסילבניה.

יוג'ין פורטר, פסיכולוג מאוקלנד, קליפורניה, אומר שיש תוקפים שרוצים להשיג כוח ושליטה באמצעות התקיפה, ואילו אחרים סבורים שהתוקפנות "מגבירה את החוויה המינית". לדבריו, "הסיבות והתוצאות של אונס זהות אצל גברים ונשים". כמו נשים, גברים שנאנסו חשים שגופם חולל, הם מתביישים, הם עלולים ללקות בדיכאון עמוק ולפתח שאיפות התאבדות. הם סובלים מבעיות ביחסים בין אישיים, מכאבים כרוניים, היעדר שינה ובעיות בריאות כרוניות שונות.

בשונה מנשים, חוויית האונס אצל גברים מלווה גם בקריאת התיגר על הגבריות. נאנסים רבים חשים שהיו צריכים להילחם בתוקפיהם, ומשום שהם מאמינים שגברים לא נאנסים אף פעם, הם עלולים לחוש מבודדים ולא ירצו לספר על כך למישהו אחר. אם הם הומוסקסואלים, הם עלולים לחוש מבוכה בגלל נטייתם המינית ולהאשים באונס את עצמם.

ברוב מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית אין אמצעים לסייע לגברים, אולי משום שמעט מאוד גברים שנפלו קורבן לאונס מבקשים סיוע מקצועי, בדיקה שמא נדבקו במחלה או טיפול בפגיעתם. לעתים הם ממתינים שנים ואפילו עשרות שנים.

קית סמית לא חיכה שנים. סמית מספר שבמשך שנים התעורר בלילות מפחד שהאיש שתקף אותו יחזור. הוא סיפר לאחיו הגדול ולאביו על מה שקרה לו מיד בשובו הביתה, והשלושה הלכו למשטרה והגישו תלונה. סמית שינן את מספר הרישוי של המכונית בה הותקף, ובעליה, שהיה מוכר למשטרה, נעצר. הוא נהרג ברחוב לפני שעמד למשפט.

תרגום: גילה דקל

קית סמית, שנאנס בגיל 14 בדרכו הביתה מאימון הוקי. הממשל הפדרלי הרחיב באחרונה את הגדרת האונס כך שתכלול גם תקיפה מינית של גברים צילום: ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ