במקום רבנות, סוגרים את הגירושין באייפון

עורכי דין גרמנים פיתחו אפליקציה שמאפשרת להשלים כמעט את כל ההליך באייפון או באייפד. כמעט בלי מגע ישיר עם עורכי הדין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אם אפשר להזמין באמצעותו מונית, להתעדכן בתחזית מזג האוויר ולבדוק את השעה בכל מקום בעולם, למה שלא ניתן יהיה גם להתגרש באמצעותו? כך בדיוק חשבו שני עורכי דין גרמנים שפיתחו את אפליקציית הגירושין הראשונה בעולם. החודש הם נכנסו לספרי ההיסטוריה, כשניצחו על הליך הגירושין הראשון שהושלם כולו באמצעות האייפון.

ריינר בורגלט ואנקה פנדר-פיליפ, עורכי דין המתמחים בגירושין, עובדים במשרד עורכי דין בעיר דיסלדורף שבמערב גרמניה. אחרי שנים בהן קיבלו את הלקוחות לפגישות ארוכות וחוזרות במשרד, החליטו יחד לרתום את הטכנולוגיה העדכנית ביותר, בת המאה ה-21, לטובת התהליך המייגע והקשה של הגירושין, שהחל במאה ה-19.

התוצאה היא אפליקציה חדשה בשם "הגירושין שלי". "עד כה היו הרבה אנשים שגילו בה עניין, אבל רק עכשיו התגרש הזוג הראשון באמצעותה", סיפרה אתמול פיליפ לעיתון הגרמני "בילד". הזוג הצעיר היה נשוי במשך שבע שנים עד שבחר להתגרש באמצעות האפליקציה וסירב להיחשף עד כה. בורגלט, שהיה אחראי לצד הטכני של פיתוח האפליקציה, סיפר לעיתון: "בדרך כלל, עד שמשלימים את הגירושין צריך לתאם הרבה מאוד פגישות עם עורכי דין. האפליקציה החדשה הופכת את התהליך לפשוט יותר".

כך זה עובד: את האפליקציה יכולים הזוגות הגרמנים להוריד חינם למכשירי האייפון או האייפד שלהם. כל המידע, ההסברים והטפסים לביצוע הגירושין נמצאים שם. אחרי שממלאים את הפרטים האישיים הרלוונטיים, מצלמים במצלמה של האייפון את המסמכים המקוריים שדרושים להליך - דוגמת תעודות זהות, תעודות לידה של הילדים ואישורי הנישואין - וטוענים אותם לאפליקציה. בשלב הבא מקבלים הצעת מחיר מהמשרד שבו עובדים בורגלט ופיליפ, ובלחיצת כפתור אפשר להעביר אליהם ישירות את כל המידע.

הפוטנציאל העסקי של האפליקציה גדול ועשוי להכניס כסף רב לקופתם של עורכי הדין הגרמנים. שיעור הגירושין בגרמניה עומד על כ-40%. במדינה של 82 מיליון תושבים, מתגלגל לא מעט כסף בעסקי הגירושין. בינתיים, כך נראה, התגובות של הגולשים חיוביות. שלושת הגולשים שבחרו לפרסם את תגובתם על האפליקציה באתר של "אפל" דירגו אותה בחמישה כוכבים כל אחד.

אפליקציית הגירושין הראשונה בעולם מבטיחה אמנם "בלי פגישות במשרד, בלי התכתבויות", אך בסופו של דבר, עדיין דרוש שופט שיאשר את הגירושין. שופט בשר ודם, כזה שנמצא בעולם האמיתי. אפליקציה שמחליפה גם אותו עדיין לא פותחה.

בשוק הישראלי קיימות אמנם אפליקציות מעולם הגירושין, אך עדיין לא פותחה האחת שמאפשרת להשלים את התהליך כולו מעל צג האייפון בלי לצאת מהבית. מי שבכל זאת רוצה לנסות, מוזמן להוריד את "מחשבון גירושין", שמבטיח "לחשב את סך כל הרכוש שלך לפני שתיכנס להליך משפטי". אחרי הורדת האפליקציה ניתן להזין את ערכו של הרכוש שהבאת עמך לנישואין, את ערך הרכוש של בן או בת הזוג לפני הנישואין ואת ערך הרכוש שצברתם יחד בחייכם המשותפים. האפליקציה תיתן לכם הערכה של הסכום שיישאר ברשותכם לאחר שתתגרשו. היישום "עשוי להפוך חוויה כואבת לכואבת פחות", כפי שמבטיחים המפתחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ