הודו מסתירה ראיות שאיראן אחראית לפיגוע בניו דלהי, מחשש ליחסי המדינות

שירותי המודיעין במדינה נמנעים מפרסום הראיות שבידיה לאחריות טהראן, כדי להימנע מעימות פומבי עם שותפת הסחר החשובה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שירותי המודיעין של הודו מחזיקים בראיות רבות לכך שאיראן עומדת מאחורי הפיגוע נגד שגרירות ישראל בניו דלהי, אך הם נמנעים מלפרסם את הדברים. בכירים במערכת הביטחון הישראלית המעורבים בחקירת הפיגוע מציינים כי ההודים שומרים על עמימות כדי להימנע מעימות פומבי עם איראן.

בפיגוע, ב-13 בפברואר, נפצעה טלי קורן-יהושע, אשתו של שליח משרד הביטחון בהודו. קורן-יהושע נסעה באחד מרכבי השגרירות לאסוף את ילדיה מבית הספר, כאשר אופנוען אלמוני הצמיד מטען חבלה לחלק האחורי של המכונית ונמלט.

הניסיון לאתר את האופנוע ואת הרוכב עמד במוקד החקירה של משטרת הודו. בימים הראשונים שאחרי הפיגוע היתה התקשורת ההודית מלאה בדיווחים על סריקת הסרטים ממצלמות האבטחה שהוצבו באזור שבו התרחש הפיגוע ועל איתור אופנוע אדום נטוש, שלפי החשד נעשה בו שימוש על ידי המתנקש.

התקשורת ההודית אף דיווחה בפירוט על כך שמשטרת הודו מגבשת דו"ח זיהוי פלילי שינתח את מאפייני מטען החבלה. משטרת הודו הבטיחה שהדו"ח יפורסם בתוך 48 שעות, אולם עד היום הוא לא פורסם.

פיצוץ המכונית בניו דלהיצילום: אי–פי

עשו לנו לייק ותקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

חוקרים הודים גם נשלחו לגיאורגיה ולתאילנד כדי להשוות את הממצאים למטעני החבלה שנמצאו שם. גם בטביליסי וגם בבנגקוק נמצאו ראיות ברורות למעורבות איראנית בנסיונות הפיגוע. בדיווחים אחרים בתקשורת ההודית נטען כי נבדקות 13 שיחות טלפון חשודות שהתקיימו בשעה שלפני הפיגוע ובשעה שאחריו בין ניו דלהי לאיראן וללבנון, ארבע מהן מתא טלפון ציבורי שמשקיף על המסעדה בה אכלו טלי קורן-יהושע ובעלה לפני הפיגוע.

עם זאת, אחרי כמה ימים השתנה אופי הדיווחים בתקשורת ההודית. בתחילה הופיעו כתבות על כך שהחקירה תקועה ללא קצה חוט ולאחר מכן נפסקו הדיווחים כמעט לחלוטין. בנוסף, בכל ההתבטאויות הפומביות של שרי הפנים והחוץ של הודו הם נמנעו מלהפנות אצבע מאשימה לגורם כלשהו כאחראי לפיגוע.

גורם ישראלי בכיר המעורב בחקירת הפיגוע ציין כי ההודים למעשה קרובים לפענוח מלא של הפיגוע, אך הם אינם מפרסמים זאת. לדבריו, במגעים השקטים עם ישראל וארצות הברית ההודים אינם מסתירים את המידע שבידיהם. הפקיד הבכיר הוסיף שמשטרת הודו איתרה את האופנוע שבאמצעותו בוצע הפיגוע, הגיעה לאדם שרכש אותו ויודעת כיצד ומתי הגיעו המפגעים להודו. פרטים דומים פורסמו גם בכלי התקשורת בהודו.

"ההודים קיבלו סיוע רב בחקירה מארצות ברית ומישראל ועשו הרבה פעולות בעצמם", אמר הגורם. "הם יודעים שאיראן מאחורי הפיגוע. הם הגיעו לחשודים וביצעו מעצרים. התמונה ברורה לחלוטין לכל הגורמים בהודו עד רמת שר הפנים, אבל הם לא מפרסמים".

הפקיד הבכיר הוסיף כי שירותי הביטחון של הודו החליטו להגדיר את האירוע כ"תיק בחקירה" שהטיפול בו נמשך עד הודעה חדשה. בצורה כזו, הלחץ לפרסם פרטים פוחת והצורך לקבל החלטות על צעדים מהותיים נדחה. "ההודים מבינים שאם יפרסמו את הפרטים שבידיהם לא תהיה להם ברירה אלא לנקוט בצעד כמו גירוש השגריר האיראני", אמר הגורם. "הם מעדיפים להימנע ממשבר כזה".

מאז הפיגוע נמנעת ישראל מהפעלת לחץ פומבי על הודו בכל הנוגע לחקירה. הקו של משרד החוץ הוא הבעת אמון ברשויות הביטחון בהודו. גם שר התשתיות עוזי לנדאו, שביקר בהודו בשבוע שעבר, אמר בראיונות לתקשורת ההודית כי איראן עומדת מאחורי הפיגוע, אך הוסיף כי "יש לנו אמון מלא בחקירה שמתנהלת בהודו. אנו רואים רמה של מומחיות וגישה נחרצת של הרשויות. אנחנו מודים מאוד על כך. יש לנו אמון מלא שהטרוריסטים יימצאו".

לישראל יש אינטרסים כלכליים וביטחוניים רבים בהודו, במיוחד בכל הקשור למכירת מערכות נשק מתקדמות לצבא ההודי. בחודשים האחרונים חל שיפור משמעותי נוסף ביחסים בין המדינות. שר החוץ ההודי, סומנהאלי מלאיה קרישנה, ביקר בישראל בתחילת ינואר אחרי יותר מעשר שנים שבהן לא הגיע לירושלים שר חוץ הודי.

בביקור המוצלח נדונו שתי סוגיות בעלות חשיבות אסטרטגיות לשתי המדינות - חתימה על הסכם לאזור סחר חופשי בין המדינות והאפשרות למכירת גז ישראלי להודו. נוסף לייצוא הביטחוני ישראל מעוניינת להגדיל בצורה משמעותית את הייצוא להודו של סחורות אזרחיות.

Read this article in English: Israel officials: India playing down New Delhi attacks to avoid rift with Iran

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ