מועצת אירופה נגד סירוס עברייני מין

המוסד העליון לשמירה על זכויות האדם ביבשת קורא לגרמניה וצ'כיה להפסיק את לערוך את הניתוחים, שמוגדרים כ"השפלה"

אוון באוקוט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון באוקוט, גרדיאן

מועצת אירופה, המוסד העליון לשמירת זכויות אדם ביבשת, קוראת לגרמניה לשים קץ לסירוס עברייני מין באמצעות ניתוח. הוועדה למניעת עינויים של המועצה טוענת כי טיפול כזה הוא בגדר השפלה, גם כשהוא נעשה בהסכמת המטופל ולמרות שאינו שכיח בגרמניה.

רק כחמישה עברייני מין בוחרים מדי שנה בסירוס בגרמניה, בתקווה כי הניתוח יקטין את הדחף המיני שלהם ויפחית את עונש המאסר שהוטל עליהם. בצ'כיה הניתוח נפוץ קצת יותר, ושתי המדינות הן היחידות באיחוד האירופי שבהן הנוהג עדיין קיים.

בתגובה שצורפה למסמך של מועצת אירופה, ממשלת גרמניה מתעקשת לטעון שהטיפול אינו ענישה, אלא מאפשר "לרפא סבל הנובע מדחף מיני לא נורמלי או לפחות להקל עליו".

הביקורת שהשמיעה הוועדה נגד עינויים מופיעה בדו"ח העוסק באכיפת האמנה האירופית לזכויות אדם בגרמניה. האמנה הוציאה אל מחוץ לחוק עינויים וטיפולים לא-אנושיים או משפילים.

על פי חוק גרמני מ-1969, על העבריין לתת את הסכמתו ולקבל את מלוא המידע על ההשפעות ותופעות הלוואי של הסירוס, כמו גם לקבל מידע על טיפולים חלופיים. על המטופלים להיות בני יותר מ-25, והרופאים צריכים להיות בטוחים שהניתוח לא יגרום תופעות גופניות ונפשיות "שאינן עומדות ביחס למטרה המבוקשת בניתוח".

במקרים מסוימים, "דרושה הסכמתו של בית המשפט, כאשר האדם אינו מסוגל להביע הסכמה בעלת תוקף חוקי", נכתב בדו"ח.

למרות שהשימוש בסירוס אינו תופעה נרחבת, הוועדה נגד עינויים מביעה את התנגדותה היסודית לשימוש בסירוס כירורגי כאמצעי טיפול לעברייני מין, על סמך ארבעה נימוקים: ההשלכות הגופניות אינן הפיכות והן מונעות מאדם להתרבות, סירוס כירורגי "אינו תואם את הסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים", רמות הטסטוסטרון עשויות שלא לרדת, והצמצום המשוער בשיעור העבירות החוזרות "אינו מבוסס על הערכה מדעית איתנה".

בנוסף, מציינים בוועדה כי המטופלים או האסירים "נעתרים יותר משהם מסכימים", שכן הם סבורים שזו הדרך היחידה להימנע ממאסר בלתי מוגבל, ולכן לא מדובר בבחירה חופשית.

ממשלת גרמניה טוענת להגנתה כי קיימים מחקרים מדעיים על ההשפעה של ניתוחי סירוס על האפשרות שעברייני מין יחזרו לבצע פשעים. שלטונות גרמניה ציינו מחקר שנערך ב-1997 ועקב אחרי 104 עברייני מין שעברו סירוס בשנים 1970-1980. שיעור העבירות החוזרות אצלם היה 3%, לעומת 46% בקבוצת הביקורת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ