הכופר בכפירה |

האתאיסט הידוע מתחיל לפקפק

הביולוג האבולוציוני ריצ'רד דוקינס הודה במפתיע: אינני בטוח ב-100% שאלוהים אינו קיים; ספרו "יש אלוהים?" שיצא ב-2006 עורר מהומה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

פרופ' ריצ'רד דוקינס, הביולוג האבולוציוני ומחבר הספר "יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת", הודה בשבוע שעבר כי אינו בטוח במאת האחוזים בכך שהבורא אינו קיים. בדיון שנערך באוניברסיטת אוקספורד בשבוע שעבר, על רקע המחלוקת הציבורית על תפקיד הדת בבריטניה, דירג דוקינס את הביטחון שלו בכך שאין אלוהים ב-6.9 בסולם של שבע דרגות.

הפילוסוף סר אנתוני קני, שהנחה את הוויכוח, קטע את דבריו את דוקינס ושאל אותו "מדוע אינך מכנה את עצמך אגנוסטיקן?". דוקינס השיב כי הוא אכן מגדיר עצמו אגנוסטיקן. לכך ענה אנתוני בספקנות: "מתארים אותך כאתיאיסט המפורסם ביותר בעולם", ודוקינס השיב בנחרצות כי אינו מגדיר עצמו ככזה, תשובה שעוררה פרצי צחוק בקהל.

בהמשך הדיון התווכח דוקינס עם הארכיבישוף של קנטרברי, רואן ויליאמס. "מדוע אתה רוצה לבזבז את הזמן שלך בניסיון להעניק פרשנות מחודשת לספר בראשית, ולהתאים אותו למדע של המאה ה-21?", שאל דוקינס את הארכיבישוף. "מדוע להעמיס על השקפת העולם שלך משהו כה מבולגן כמו אלוהים?". לדברי דוקינס, המדע השיב על רבות מהשאלות הגדולות על היקום, ויום אחד יהיו הסברים מדעיים לסוגיות שטרם הובנו בדורנו. ויליאמס, כצפוי לא סבר שאלוהים הוא רק אשליה פסיכולוגית. "הבה נכנה אותו שילוב של אהבה ומתמטיקה", אמר. "מחברי התנ"ך ביקשו להעביר לקוראים שלהם את מה שאלוהים רצה שהם יידעו".

למרות חילוקי הדעות בין השניים, הוויכוח התנהל ברוגע. דוקינס הודה כי הוא "אנגליקן תרבותי", ואילו ויליאמס שיבח את כתיבתו המדעית של דוקינס וציין כי פעם אף ציטט מדבריו בדרשת חג מולד שנשא.

דוקינס וכרזת אוטובוס בבריטניה הקוראת לאתאיזםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"רואן ויליאמס ניצח בנקודות, אך לא בנוק-אאוט", סיפר אנדרו וילקינסון, בוגר לימודי תיאולוגיה. חברתו, ג'ודי פרקינס, הוסיפה כי "ההתבטאות של ויליאמס בענייני מדע היתה טובה יותר מההתבטאות בענייני פילוסופיה".

ויליאמס ודוקינס לא התייחסו בדיון למחלוקת על תפקיד האמונה בחברה. זאת על אף ששניהם היו מעורבים בוויכוח הציבורי המתנהל בבריטניה בשבועות האחרונים, שבו ייחס דוקינס חשיבות לתוצאות סקר עמדות הבריטים בשאלת זהותם כנוצרים. לפי הסקר, 64% מהנוצרים לא הצליחו לזהות נכונה מהו הספר הראשון בברית החדשה מתוך ארבע אפשרויות שהוצגו להם. דוקינס התייחס לממצאים וטען כי הם מחזקים את הטיעון שהדת כבר אינה חשובה לרוב הבריטים, אפילו לאלה המגדירים עצמם כנוצרים. מנגד, מנהיגים נוצרים ושרי ממשלה גינו את "החילוניות האגרסיבית" בבריטניה, לאחר שבית משפט פסק בתחילת החודש כי תפילות רשמיות הנערכות בישיבות המועצה של אחת העיירות במדינה מנוגדות לחוק.

"יש אלוהים?", שפורסם ב-2006, תורגם ליותר מ-30 שפות וחולל סערה בקרב מאמינים מכל הדתות. בעקבותיו נכתבו שבעה ספרי תגובה, ודוקינס יצא לסיבוב הרצאות מצליח בארצות הברית, שהזכיר מסע התעוררות דתית. "לאנשים נמאס להעמיד פנים שהם מאמינים באלוהים בעוד שהם לא", אמר בראיון שהעניק ל"הארץ" ב-2008, "קל להם יותר כשהם מגלים שמישהו אומר משהו שהם רצו לומר במשך זמן רב".

דוקינס (משמאל) עם הארכיבישוף של קנטרבריצילום: רויטרס

בספרו ביטא דוקינס בקול צלול ובלתי מתנצל כל השגה ביחס לדת, וכל סתירה שזיהה בה ובהנחת היסוד שעליה היא מבוססת. על פני 570 עמודים הוא תקף בנחישות של מטיף אוונגליסטי כל היבט אפשרי של האמונה באלוהים. הוא קרא לאלוהים של היהודים, הנוצרים והמוסלמים "מגלומן דורש רע, קנאי, הומופוב, מטהר אתני צמא דם ושונא נשים". את הטענה שהמוסר האנושי נובע מהדת הגחיך באמצעות ציטוט של סיפורי אימה תנ"כיים, וטען בלהט שהורים שמגדלים את ילדיהם להיות "ילדים נוצרים" או "ילדים מוסלמים" למעשה מתעללים בהם וכופים עליהם מערכת שקרית ומזיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ