וידוייו של המרגל הרוסי בוריס קרפיצ'קוב

סוכן הק-ג-ב לשעבר שנמלט לבריטניה, מסביר מדוע ימשיך להביט מעבר לכתפו של סוכן הק-ג-ב הידוע ביותר, ולדימיר פוטין, שעומד לחזור לקרמלין

גרדיאן
לוק הרדינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
לוק הרדינג

זה המקום המתאים ביותר לפגוש מישהו מהק-ג-ב. בוריס קרפיצ'קוב, לשעבר איש ק-ג-ב וסוכן כפול, הציע שניפגש בצל המרבל ארץ' בלונדון. איחרתי, אבל היה לי קל לזהותו. גבר רזה, קודר וחיוור, שנראה רדוף כמי שבילה את רוב הקריירה שלו באזור הדמדומים של עולם הריגול.

מאז נמלט לבריטניה בשנות ה-90 המאוחרות, העדיף קרפיצ'קוב לשמור על פרופיל נמוך, שלא כמו סוכן אחר בשירות מוסקווה, אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל ב-2006. כעת, כאשר סוכן הק-ג-ב הידוע ביותר, ולדימיר פוטין, עומד לחזור ללשכתו בקרמלין, האם יוכל קרפיצ'קוב להאיר מעט את עולם הריגול האפל של רוסיה?

קרפיצ'קוב נולד ב-1959 בלטוויה, גדל במשפחה קומוניסטית ולמד הנדסת מכונות. שליחי הק-ג-ב פנו אליו כשעבד במפעל לייצור רכיבים לתעשיית החלל. הוא התקבל לאקדמיית הק-ג-ב במינסק ב-1984, שם למד בין השאר להשתמש בנשק וכיצד לחסל אנשים בידיים חשופות. הוא צורף ליחידה 2 היוקרתית של הק-ג-ב בריגה, שם התמחה בעיקר בריגול נגדי, והגיע לדרגת רב סרן.

בוריס קרפיצ'קוב בלונדון ב-2010. בק-ג-ב למד, בין השאר, להשתמש בנשק וכיצד לחסל אנשים בידיים חשופות צילום: רקס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לאחר קריסת ברית המועצות נשאר קרפיצ'קוב בלטוויה והצטרף לשירות המודיעין של המדינה שהפכה עצמאית ושקשריה עם מוסקווה התרופפו. אולם בחשאי המשיך להעביר מידע לק-ג-ב ששינה את שמו והפך לפ-ס-ב (- FSB שירות הביטחון הפדרלי). במשך שלוש שנים היה קרפיצ'קוב סוכן כפול קלאסי. גם כיום הוא מחזיק בכלי העבודה המיוחסים למקצועו: ערכת מפתחות שיכניסו אותו לכל מקום ונראים ככלי תיקון אופניים, וסורק רחב טווח שנראה כמו מכשיר קשר פשוט, שגם משמש להאזנות.

הצרות החלו ב-1995. קרפיצ'קוב סלד מהשחיתות הגוברת בפ-ס-ב, שלטענתו גם שילמה את שכרו. הלטווים החלו לחשוד, ובצדק, שהוא עובד למען הרוסים. עם שובו לרוסיה, לאחר שסיפור הכיסוי שלו נחשף, הוא ישב חודשים ספורים בכלא במוסקווה לפני שנמלט לבריטניה כשהוא משתמש באחד מדרכוניו המזויפים. מאז לא חזר לרוסיה או ללטוויה.

בגלות בריטניה כתב קרפיצ'קוב את זכרונותיו, (להם הוא מחפש כיום מו"ל) בהם סיפר על חייו כהרפתקה חשאית, על הפעולות שביצע, שכללו שימוש בסמים פסיכוטרופיים (המשפיעים על תהליכי המחשבה), על הוראת חיסול (שלא ביצע), ועל נספח יפאני אחריו עקב ואשר הקים אוהל בחדר המלון בו התאכסן. "הוא עבר הכשרה טובה", אמר קרפיצ'קוב.

בריטניה הפכה ליעד מובן מאליו למרגלים רוסים, בהתחשב במספרם הגדול של הרוסים שחיים ועובדים בה, ולאחר עריקתו חיפש קרפיצ'קוב דרך לנצל בה את כישוריו. הוא החל בחקירות סמויות על רוסים ידועים שחיו בלונדון, בהם, לדבריו, בוריס ברזובסקי ורומן אברמוביץ'; הוא התקרב גם לרשת הריגול של הקרמלין בלונדון וחדר לתנועת הנוער שתמכה בפוטין - "צועדים יחד" (שהפכה בהמשך ל"נאשי") - אשר פעלה במטרה להכפיש גולים ממתנגדי פוטין. יעדיהם של אנשי התנועה כללו את ליטוויננקו, את המנהיג הבדלני הצ'צ'ני אחמד זקאייב ואת בוריס ברזובסקי, האוליגרך שהתנגד לפוטין והסתבך במאבק משפטי עם רומן אברמוביץ'.

קרפיצ'קוב מסכים לדעת ראש MI5, ג'ונתן אוונס, הטוען שמספר סוכני הביון הלא מוצהרים של רוסיה בלונדון לא פחת מאז תום המלחמה הקרה. "בריטניה היא יעד מועדף של שירותי הביון הרוסיים", אמר. בשנים שלאחר פיגועי 11 בספטמבר עסקו שירותי הביטחון הבריטיים בעיקר במלחמה נגד הקיצונים האיסלאמים. ההערכה הבריטית היתה שהרוסים יפעלו בדומה להם, ויצמצמו את פעילותם בבריטניה. אולם, לא כך היה.

נשאלת השאלה עד כמה הריגול הרוסי מוצלח. הסוכנים הרוסים שנחשפו בארה"ב ב-2010, בהם גם אנה צ'פמן הזוהרת, כיום מ"מעודדות" מפלגת רוסיה המאוחדת של פוטין, נראים היום שלומיאלים, יותר מאשר מרושעים. בדומה, פעולות רבות של הרוסים שנועדו ככל הנראה להשפיע על דעת הקהל, התגלו כפרימיטיביות ומגוחכות.

ב-2004 פגש קרפיצ'קוב שני נציגים מטעם נאשי שנשלחו ללונדון: אלביס ואירינה. הוא לא חשף את זהותו האמיתית. אלביס ואירינה שילמו לאנשים כדי שיפגינו למען הקרמלין ויצאו נגד זקאייב ואנה פוליטקובסקאיה, עיתונאית שנרצחה שנתיים מאוחר יותר בחדר המדרגות של בניין מגוריה. לדברי קרפיצ'קוב, יעד נוסף של נאשי היתה השחקנית הבריטית ונסה רדגרייב, ידידה ותומכת של זקאייב. בשלהי 2004 ארגנו אנשי נאשי הפגנת-דמה ליד ביתה בצ'יזוויק, שבפרברי לונדון, במהלכה נגרם נזק לכניסה לבית. רדגרייב התלוננה במשטרה. לטענת קרפיצ'קוב, את הנזק גרמו אנשי נאשי. הוא הוסיף כי פעילי הקרמלין עמדו מאחורי המתקפה על בתיהם של ליטוויננקו וזקאייב באוקטובר 2004, וזרקו בקבוקי תבערה לגינותיהם.

ולדימיר פוטין במוסקווה, בשבוע שעבר צילום: אי-פי

באשר לחיסולו של ליטוויננקו בנובמבר 2006, אמר קרפיצ'קוב כי אין ספק שמנהליו לשעבר, קרי הפ-ס-ב, היו מתכנני הרצח שבוצע בעזרת ספל תה שהורעל בפולוניום רדיואקטיווי. לדבריו, הוא דיווח לשירותי הביון הבריטיים על הסכנה לחיי ליטוויננקו, אולם הם התעלמו בנימוס - התעלמות שאפשרה ליחידת החיסול הרוסית לבצע את הרצח. עוד אמר קרפיצ'קוב כי דיפלומט רוסי שהיה מעורב במבצע ליטוויננקו מת בנסיבות מסתוריות מעט לאחר הרצח.

שלושת האנשים שהרעילו לכאורה את ליטוויננקו, אנדריי לוגובוי, וייצ'סלב סוקולנקו ודמיטרי קובטון השתייכו כולם ל"יחידה תשע" של הק-ג-ב. לדברי קרפיצ'קוב, ביחידות אחרות התייחסו לאנשי תשע כאל שומרי ראש בלבד. לדעתו, אדם רביעי נשלח ממוסקווה ללונדון כדי לתכנן את הרעלתו של ליטוויננקו. לאחר הרצח טסו כולם בחזרה. "רצח מחוץ לגבולות המדינה זה תהליך מתוחכם. הם היו זקוקים למוח, למישהו שמסוגל לחשוב", הסביר קרפיצ'קוב.

ומה לגבי העשירים הרוסים שקונים את ה"מוסדות" הבריטיים הידועים? צ'לסי FC, ווטרסטונס, האיבנינג סטנדרד והאינדפנדנט, שייכים כולם לעשירים רוסים. קרפיצ'קוב מותח ביקורת חריפה על אלכסנדר לבדב, המיליארדר שהפך לברון עיתונות בריטי ושפעל כסוכן ק-ג-ב בלונדון בתקופת גורבצ'וב. בנו של לבדב, יבגני, קיבל אזרחות בריטית ב-2010 וחי בלונדון. "לבדב מעמיד פני ליברל ברוסיה", אמר קרפיצ'קוב, "אבל יש לנו פתגם שלפיו ברור שהוא לא ישתין אף פעם נגד כיוון הרוח". הרוח הוא פוטין, כמובן, שמשוכנע בנצחונו ב"בחירות" לנשיאות שיתקיימו בשבוע הבא, זאת למרות הפגנות המחאה נגדו. עד כה הודיע פוטין על ויתורים מעטים למפגינים, שאותם תיאר כמוקיונים בשירות המערב.

קרפיצ'קוב אמר כי לא התרשם מהדרך שבה ניסו אנשי MI5 לגרש בשנה שעברה את קטיה זטוליווטר, המאהבת והעוזרת פרלמנטרית בת ה-26 של חבר הפרלמנט הליברל-דמוקרט מייק האנוק. שרת הפנים תרזה מיי האשימה את זטוליווטר בריגול למען מוסקווה, וניסתה לגרשה בתואנה שהיא מהווה סכנה לביטחון האומה. "הם נראו כמו חובבנים מטומטמים", אמר קרפיצ'קוב על אנשי MI5, שלא הצליחו לשכנע את בית המשפט בכך שזטוליווטר מעבירה מידע מסווג למוסקווה. "אם אתם רוצים להוכיח משהו, רצוי שיהיו בידיכם ראיות מוצקות", אמר והוסיף כי לדעתו זטוליווטר לא היתה מעולם "סוכנת קלאסית". לדעתו, לא היתה גם מעורבות הפ-ס-ב או הס-ו-ר (SVR שירות הביון הזר). בקשת המקלט של קרפיצ'קוב נדחתה בידי הרשויות, ורק ב-2010, כעשור לאחר שהגיע, הצליח לקבל דרכון בריטי ואישור לשהות בבריטניה. כיום הוא שומר על פרופיל נמוך. הוא כותב, עוקב אחר אירועים ברוסיה ומפעם לפעם יוצא לנסיעות מסתוריות שעליהן הוא מסרב להרחיב את הדיבור. לדעתי, הוא פשוט לא מסוגל לשבת בשקט. לדבריו, אין פלא שהסוכנים בשגרירות הרוסית עוקבים אחריו: הוא קיבל איומים על חייו, סבל מציתותים לשיחותיו וראה תמיד מכוניות בעלות לוחיות רישוי של השגרירות הרוסית חונות ליד ביתו בלונדון. מהרגלים מושרשים ומחשדנות קשה להיגמל.

לאחר שנפגשנו במרבל ארץ' נכנסנו לבית קפה סמוך. קרפיצ'קוב חושש שמישהו, שיושב בשולחן סמוך מאזין לשיחה, ואנו עוזבים ופוסעים בצל העצים בהייד פארק. קרפיצ'קוב התרגל לחיים בגלות, אבל נראה לי שגם אחרי עשר שנים בלונדון הוא ממשיך לחיות על פי חוקי מוסקווה, כלומר, לדעת שלעולם לא יוכל להיות שליו או לשכוח את האינסטינקטים שלו ואת הכשרתו. לאחר הפגישה החלפנו דוא"לים במשך כמה חודשים. קרפיצ'קוב, מסתבר, יודע המון, למשל על מכירות הנשק האפלות של רוסיה. הוא נבון ובעל יכולות ניתוח מעולות, אבל אין לו למי לדווח.

קרפיצ'קוב אינו מפחד, אולם מודה שהוא עייף עד מוות מתלאות עולם הריגול, וחושש לבטחונם של אשתו וילדיו הבוגרים. נראה לי שלסיפורו אין הרבה מן המשותף עם סיפורי ג'יימס בונד. הוא מזכיר יותר את העולם שברא ג'ון לה קארה, עולם נטול גיבורים, עולם של אווירת התשה פסיכולוגית.

נפרדנו בהייד פארק. נראה שאיש לא עקב אחרינו. אין דמויות מסתתרות מאחורי העצים, אבל אני תופש את עצמי זורק מבט מעבר לכתפי. על כל צרה שלא תהיה...

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ