ויקיליקס חושפת

כך פועלת סוכנות הריגול הפרטית הגדולה ביותר בעולם

פצחני "אנונימוס" פרצו למחשבי חברת "סטרטפור" והשיגו עדויות כי היא סוחטת מקורות וסוחרת במודיעין עם לקוחותיה, ביניהם הממשל האמריקאי

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אתר ההדלפות "ויקיליקס" מפרסם היום (ראשון) אלפי התכתבויות פנימיות של חברה אמריקאית פרטית לאיסוף מודיעין, החושפות כיצד החברה משלמת למקורות שלה ואף סוחטת אותם, ואז מעבדת את המידע ומעבירה אותו ללקוחותיה. לפי ההתכתבויות, בין לקוחות החברה נמנים המשרד לביטחון פנים האמריקאי, שירות המודיעין של הפנטגון, המארינס וכן תאגידי ענק בתחום הביטחוני, כגון לוקהיד-מרטין, נורת'רופ-גרומן ורייתאון.

לפי פרסומים, ארגון ההאקרים "אנונימוס" פרץ למחשבי החברה – "סטרטפור" שמה – שבסיסה בטקסס שבארה"ב, והעביר את תכתובות הדואר האלקטרוני שלה לוויקיליקס. בהודעה לעיתונות שפרסם אתר ההדלפות אמש, הוא טען שהגיעו לידיו מעל חמישה מיליון תכתובות דואר אלקטרוני של עובדי "סטרטפור" בין השנים 2011-2004. בוויקיליקס לא מתייחסים באופן רשמי לדרך השגת ההתכתבויות.

לפי התכתובות, רבים מבין עובדי "סטרטפור" היו מועסקים בעבר על ידי ממשלת ארה"ב  ולמעשה המשיכו לכתוב דו"חות ומחקרים עבור סוכנויות ממשלתיות גם בזמן שכבר היו מועסקים ב"סטרטפור". בין השאר הם הכינו תוכנית תלת-שנתית עבור מפקד המארינס. בנוסף, סגן הנשיא לענייני מודיעין של "סטרטפור", פרנק בורטון, היה בעבר בכיר בשירות הביטחון הדיפלומטי של משרד החוץ האמריקאי.

מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', אמור לקיים היום מסיבת עיתונאים בלונדון, שם הוא צפוי לחשוף התכתבויות נוספות, הכוללות עוד מידע על הקשרים בין החברה לממשל האמריקאי ועל רשת המקורות המספקים לחברה מידע עבור תשלום. ויקיליקס טוענת שהתכתובות יחשפו גם מקרי שוחד והלבנת כספים שבאמצעותם מימנה "סטרטפור" את רשת המקורות שלה.

בסרטון למטה: מנכ"ל סטרטפור ג'ורג' פרידמן דן באפשרויות התקיפה של ישראל באיראן (החל מהדקה השנייה)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפן הישראלי לא נעלם ממסמכי ויקיליקס החדשים: באחת ההתכתבויות משוחחים עובדי "סטרטפור" על מידע שקיבלו ממקור שלהם, לפיו ישראל שיתפה פעולה עם לוחמים כורדים במטרה לפגוע במתקני הגרעין האיראניים.

בהודעה, שנכתבה בנובמבר 2011, דנים אנשי "סטרטפור" בפיצוץ המסתורי שאירע בבסיס הטילים שליד טהראן. הם מצטטים מקור של החברה ש"נשאל מה הוא חושב על הדיווחים שהישראלים מתכננים מבצע צבאי נגד איראן. תשובתו היתה: 'אני חושב שזאת הסחה. הישראלים כבר השמידו את כל התשתית הגרעינית האיראנית על הקרקע לפני כמה שבועות'". המנתחים של "סטרטפור" העלו את ההשערה שישראל שלחה כוחות מיוחדים אל תוך איראן לבצע זאת, ככל הנראה בסיוע לוחמים כורדים או יהודים איראנים שעלו לישראל.

תכתובות אחרות מצטטות מקור "העובד עם ישראל" שסיפק ל"סטרטפור" עדכונים לגבי מצבו הבריאותי של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס והסרטן ממנו הוא סובל. ההתכתבות חושפת כיצד עובדי החברה סוחטים את המקורות: "לעובדת של החברה שהיתה בקשר עם המקור, נאמר על ידי מנכ"ל החברה ג'ורג' פרידמן: 'את חייבת ליצור שליטה עליו (על המקור). שליטה זה אומר שליטה כספית, מינית או פסיכולוגית. זה נועד להעביר את היחסים ביננו לשלב הבא'".

ג'וליאן אסאנג'צילום: רויטרס

לקוחה נוספת של "סטרטפור" היתה ענקית הכימיקלים "דאו". "סטרטפור" עקבה עבורה אחר פעילים במאבק למען פיצויים לנפגעי האסון במפעל הכימיקלים של התאגיד בעיר בהופל בהודו בשנת 1984. רבים מהמיילים הקשורים באסון נשלחו מחברת "סטרטפור" אל מחלקת יחסי הציבור של חברת יוניון קארבידג', שהפעילה את המתקן הדולף בעיר ההודית. מהתכתובות עולה חשש החברה כי לקראת ציון 25 שנים לאסון - שבו נהרגו עשרות אלפים - הנושא עלול לצוף שוב ותעלה דרישה לחקור את מערכת הפקת הלקחים וביקורת הפנים בחברה. המיילים מספקים הצצה לחשש הגובר של החברה מהפעילים בנושא, וחושפים את הפעולות שניסו לקיים נגד הפעילים. בנוסף, החברה טענה כי חלק מהפעולות נגדה מקבלות חיזוק ממתחרים עסקיים, כמו חברת האנרגיה "שברון".

בנובמבר 2010 פרסם ויקיליקס, יחד עם מספר עיתונים גדולים - ביניהם הגרדיאן, דר שפיגל והניו יורק טיימס, מאגר של תכתובות בין דיפלומטים אמריקאים למטה מחלקת המדינה בוושינגטון. מנתח המודיעין האמריקאי, ברדלי מנינג, עומד כעת למשפט צבאי בחשד שהוא זה שהדליף את המסמכים לוויקיליקס.

בהודעה שהעביר ויקיליקס לעיתונות היום מוזכרים גם "עובדי מודיעין פרטיים המקורבים למדיניות הממשל האמריקאי והמעבירים 'טיפים' למוסד – בין השאר דרך מעביר מודיעין (intelligence mule) בעיתון הישראלי 'הארץ', יוסי מלמן". בהודעה נטען כי "מלמן קשר קשר חשאי עם עיתונאי הגרדיאן דיויד לי להעביר את המסמכים הדיפלומטיים האמריקאים של וויקיליקס לישראל - תוך כדי הפרה של החוזה של ויקיליקס עם הגרדיאן".

מלמן, עד לאחרונה הכתב לענייני מודיעין של "הארץ", שפרסם את מסמכי וויקיליקס בעיתון, אמר בתגובה כי "בזמנו, בראשית שנת 2011 פעלתי בשליחות עיתון 'הארץ' שבו הועסקתי במשימה עיתונאית לשם השגת כל מסמכי ויקיליקס. המשימה הוכתרה בהצלחה. השגתי את המסמכים והעיתון פרסם אותם בסדרה של כתבות. אני גאה על השיגי העיתונאי הזה ועל כך זכיתי לשבחים מהקוראים ומעורכי.זו היתה עבודה עיתונאית לגיטימית וחשובה.

"ערב הפרסום, כשנודע למייסד ומפעיל ויקליקס ג'וליאן אאסנג' ש'הארץ' עומד לפרסם את המסמכים הוא ניסה למנוע את הדבר בטענה שהם שייכים לו. אני ו'הארץ' דחינו את בקשתו וטענו כי המסמכים אינם שלו והוא, שמתיימר לדבר בשם חופש הביטוי וזכות הציבור, מנסה לפעול בניגוד לאינטרס הציבורי.

"זהו הרקע לפרסום השקרי היום של אאסנג'. הוא מנסה לנקום בי על כך על ידי הפצת שקרים ורמיזות. הוא מנסה לתאר אותי כמי ששימש מקור או צינור בין גורמים שונים למודיעין הישראלי. זהו שקר. אני סקרתי ומסקר בכלים עיתונאיים בלבד את קהילת המודיעין הישראלית. איני יודע מה נכתב עלי בתכתובת הפנימית של חברת סטרטפור האמריקאית. בכל מקרה אין לי שליטה על ניסוחיהם והמזכרים".

גורם ביטחוני ישראלי אמר בתגובה לפרסומים על איראן ש"זה נשמע כמו סיפורי אלף לילה ולילה".

Read this article in English: Israel, Kurdish fighters destroyed Iran nuclear facility, email released by WikiLeaks claims

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ