חשש בארה"ב: מהומות שריפת הקוראן ישבשו תהליך הנסיגה מאפגניסטאן

לפי תוכנית הנסיגה, יועצים צבאיים יישארו במדינה. אך מעשי הרג בנקמה על השריפה בבסיס נאט"ו מעוררים חשש שהאפגנים לא יכולים להבטיח את שלומם

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בארה"ב כבר שנים תוהים בקול מה החיילים האמריקאים עושים במדינה. אנשי אל-קאעדה כבר מזמן נדדו לפקיסטאן, לארה"ב אין באמת תקציב לעסוק בבניית האומה האפגנית, והנשיא חמיד קרזאי מתגלה פעם אחר פעם כשותף מפוקפק. פרשת שריפת ספרי הקוראן מחוץ לבסיס בגראם, לא רחוק מקאבול, שגרמה להפגנות אלימות והרג של ארבעה אמריקאים במדים, כולל שני קצינים בכירים, העלתה את השאלה שוב. כעת היא מסכנת את האסטרטגיה של צמצום הנוכחות הצבאית של האמריקאים במדינה.

לפי התוכנית המקורית, מספר מצומצם של מומחים ויועצים צבאיים היו אמורים להישאר באפגניסטאן ולעבוד בשיתוף פעולה עם עמיתיהם המקומיים, לאחר העברת האחריות הביטחונית מידי נאט"ו לרשויות המקומיות. אך מכיוון שרוב המומחים והחיילים האמריקאים שנהרגו לאחרונה הותקפו על-ידי אנשים שלבשו מדים של הצבא האפגני - לא ברור אם האפגנים יוכלו לערוב לביטחונם של האמריקאים.

בעקבות הריגת שני הקצינים האמריקאים במשרד הפנים האפגני בקאבול, אחד הבניינים המאובטחים בעיר, פיקוד נאט"ו הורה לכל הקצינים העובדים בבניינים המקומיים לעזוב את משרדיהם, ולא לחזור לעת עתה. התוקף שהצליח להימלט זוהה בתור קצין זוטר ביחידת המודיעין שפוטר מתפקידו - והועסק שוב לאחרונה בתור נהג. הוא השתמש בנשק עם משתיק קול, ולא ברור כיצד הצליח להיכנס לבניין המאובטח. יומיים לפני כן, בבסיס צבאי נהרגו שני חיילים אמריקאים - היורה גם היה לובש מדים של הצבא האפגני. החשש הוא מפני חדירת אנשי הטליבאן לשורות הצבא האפגני - או השפעת התעמולה של הטליבאן על החיילים, שכן הטליבאן הוציא בעקבות שריפת ספרי הקוראן פניה לחיילים האפגנים הקוראת להם לתקוף את "הפולשים האמריקאים".

גם התקיפות המסורתיות יותר של הטליבאן לא פסקו. היום (שני) בבוקר, 12 בני אדם נהרגו בפיגוע התאבדות בשערי המתקן הצבאי של נאט"ו בג'ללבאד. לדברי מפקד כוחות נאט"ו באפגניסטאן, הגנרל ג'ון אלן, ההרוגים היו אזרחים אפגנים, אבל רק בגלל שהטרוריסט לא הצליח להשלים את המשימה שהוטלה עליו כפי שתכנן. הטליבאן גם לקח אחריות על הרעלת האוכל בבסיס אחר, בגבול אפגניסטאן-פקיסטאן - גם זה, נמסר מהארגון, היה במסגרת הנקמה על שריפת ספרי הקוראן. דובר נאט"ו מסר שאף אחד לא הורעל, כי עובד במטבח הצליח לגלות את זה בזמן.

בקיץ, הממשל האמריקאי מתכנן להקטין את מספר החיילים האמריקאים ממאה אלף איש עד 68,000. עד סוף 2014 כל היחידות הקרביות צפויות לחזור לארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ