המועצה החוקתית בצרפת פסלה את חוק הכחשת השואה הארמנית

בעקבות ההחלטה לבטל את גרסת החוק שאושרה בפרלמנט הצרפתי בחודש שעבר, ביקש נשיא צרפת סרקוזי מממשלתו להכין גרסה חדשה של החוק

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

המועצה החוקתית של צרפת קבעה אתמול כי החוק החדש, שמוציא אל מחוץ לחוק את הכחשת השואה הארמנית, מנוגד לחוקה מכיוון שהוא פוגע בחופש הביטוי. בעקבות ההחלטה לבטל את גרסת החוק שאושרה בפרלמנט הצרפתי בחודש שעבר, ביקש נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מממשלתו להכין גרסה חדשה של החוק. "נשיא הרפובליקה סבור כי ההכחשה (של רצח העם הארמני) היא בלתי נסבלת ולכן היא בת ענישה", נאמר בהודעת משרדו של סרקוזי. "הוא ביקש מהממשלה להכין טיוטת חוק חדשה, המתחשבת בהחלטת המועצה החוקתית".

הפסיקה עשויה לסייע בהפגת המתח בין צרפת לבין טורקיה, ואכן, טורקיה קידמה בברכה את החלטת המועצה החוקתית. "פסק הדין חיובי. אני מקווה שכולם ילמדו ממנו את הלקח המתאים", אמר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו לעיתונאים, והוסיף כי אנקרה תחליט אם לחדש את הקשרים הכלכליים, הפוליטיים והצבאיים עם צרפת. "פסק הדין עדיין חדש. אנחנו נשקול את סוגיית הסנקציות עם ראש הממשלה".

הפרלמנט הצרפתי העביר ב-23 בינואר חוק, שלפיו צפוי עונש למכחיש את טבח הארמנים ב-1915 בידי האימפריה העותמנית. אולם, יותר מ-130 חברי פרלמנט, מהבית התחתון והעליון כאחד, עתרו לבית המשפט נגד החוק בטענה שאירועי 1915 עדיין נידונים על ידי היסטוריונים, ולכן, הוצאת הוויכוח אל מחוץ לחוק תפגע בחופש הביטוי.

גם מפלגת UMP של סרקוזי שהגישה את הצעת החוק וגם המפלגה הסוציאליסטית, המחזיקה ברוב המושבים בסנאט, תמכו בחוק. טורקיה האשימה את סרקוזי בניסיון לזכות בקולותיהם של כחצי מיליון הארמנים החיים בצרפת בבחירות לנשיאות, שיערכו ב-22 באפריל.

ארמניה, הנתמכת על ידי הרבה היסטוריונים ופרלמנטים, טוענת כי 1.5 מיליון ארמנים נרצחו בתקופת מלחמת העולם הראשונה, כתוצאה ממדיניות מכוונת של האימפריה העותמנית לבצע רצח עם. טורקיה טוענת, לעומת זאת, כי לשני הצדדים היו אבידות כבדות במלחמה, שבה פרטיזנים ארמנים סייעו לצבא הרוסי שפלש לאזור. האימפריה העותמנית התפרקה אחרי המלחמה, אך כל הממשלות הטורקיות ורוב העם הטורקי טוענים כי ההאשמה ברצח עם היא עלבון כבד לעמם.

סרקוזיצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ