מתנגדיו של פוטין מצטיידים באוהלים לקראת מחאה בכיכר האדומה במוסקווה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

בעוד שהסקרים ברוסיה מנבאים ניצחון בטוח לראש הממשלה ולדימיר פוטין בבחירות לנשיאות ב-4 במארס, מנהיגי האופוזיציה ממליצים לתושבים להצביע לכל מפלגה אחרת. הם מתחילים גם בחלוקת אוהלים לטובת מאהל מחאה בכיכר האדומה והקפואה, למקרה של מחאה מתמשכת.

אך הסקרים לא מרשימים את מאשה גסן, עיתונאית ותיקה שחזרה לרוסיה לאחרונה אחרי שנים בארה"ב, שמפרסמת השבוע ספר חדש על פוטין בשם "אדם בלי פנים". "המשטר שלו מתפרק", היא אומרת בשיחה עם "הארץ". "מטרת הסקרים האלה היא לחזות את תוצאות הבחירות שכולנו יודעים היטב, ולא לשקף את דעת הקהל. אך למחרת הבחירות תתחיל מחאה חסרת תקדים שלעומתה ההפגנות בעקבות הבחירות לפרלמנט בדצמבר הן כאין וכאפס. הדבר הנורא הוא שעם כל יום שעובר הסיכויים שזה ייגמר בלי שפיכות דמים, מצטמצמים, וזה מפחיד מאוד".

גסן, שמתאמת את פעילות המחאה בשטח בנוסף לעבודתה כעיתונאית, סבורה כי גם אם פוטין ינצח בבחירות כמצופה, המשטר שלו בסכנה. "המשטר הזה, כמו כל משטר אוטוריטרי מהסוג הזה, בנוי כמו פירמידה, והצמרת לא בהכרח יודעת מה קורה בתחתית. פוטין לא היה קהל היעד של המחאה - לא ציפינו שהוא יגיד ‘טוב, אני עוזב' או ‘בסדר, בואו נכניס קצת דמוקרטיה', אלא האנשים בתחתית, בלעדיהם הפירמידה לא תחזיק מעמד. ורואים את זה היטב. כשמנהל הטלוויזיה בירוסלבל אומר שהוא לא יכול לעמוד בזה יותר ולוקח חופשה עד סוף מארס, או כשהאחראים על קלפיות מתחילים להתראיין בהמוניהם ולספר כיצד אמרו להם לזייף את התוצאות בדצמבר - ניתן להבין שהשלטון מתפרק. זה מה שקרה עם בריה"מ".

עבור גסן, שלאחרונה נולדה לה ולבת זוגה תינוקת, האפשרות של כניסת טנקים למוסקווה לדיכוי ההפגנות אינה דמיונית בכלל. "בהפגנות בדצמבר התברר שמשטרת מוסקווה אינה מסוגלת להתמודד עם ההפגנות ההמוניות. הם עצרו כ-600 מפגינים, וזה היה יותר מדי בשביל המערכת".

בינתיים הרשויות במוסקווה מסרבות לאפשר לקיים הפגנות ביום שאחרי הבחירות. "המשטרה ניצבת בפני השאלה: מה יקרה אם עשרות או מאות אלפים ייצאו להפגין גם בלי אישור?" היא שואלת. "אם הם ינסו לדכא את ההפגנות ההמוניות בעזרת הימ"מ הרוסי, זה יכול להיגמר במרחץ דמים. האם משטרת מוסקווה תלך על זה? אני לא בטוחה".

היא מתארת את פוטין כאיש "כן ועקבי, איש ק-ג-ב אמיתי. הוא באמת ובתמים חושב שהק-ג-ב הוא המערך הטוב ביותר, ורוסיה זו המדינה הטובה ביותר שקיימת. הוא לוקח מאוד קשה מתקפות נגד המדינה, וגם רואה ביקורת כלפיו בתור מעשה נגד המדינה. זו תפישה של אדם לא משכיל במיוחד ומוגבל".

ולאן נעלם הנשיא דמיטרי מדוודב? "איזה מדוודב? היה איזשהו מדוודב?" היא מתפלאת.

גסן, שלדבריה נחשבת אויבת השלטון, מתארת בספרה פרטים מחייו של פוטין, בהם ילדותו ועלייתו לשלטון, חיי המשפחה שלו ואשתו לודמילה, שנעלמה מהזירה הציבורית. היא מסבירה את שם הספר, בסיפור עלייתו לשלטון. "זה סיפור נהדר. ב-1999 כמעט ולא נשארו אנשים בצדו של ילצין, מלבד קרובי משפחתו וכמה אנשים מ"המשפחה" הפוליטית שלו.

לא היו סביבו אנשים כריזמטיים - רובם הועזבו או עזבו מרצונם. כשחיפשו יורש לילצין, במאגר האנושי שעמד לרשותם היו פקידים נטולי כריזמה, ופוטין היה אחד מהם. הוא היה אדם בלי היסטוריה, בלי דעות ובלי - עד כמה שזה נשמע מוזר היום - שאיפות. הוא היה אדם בלי פנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ