הנאציות החדשות שמובילות את הימין הקיצוני בגרמניה

סרט עלילתי על ניאו-נאצית ומעצרה של חשודה בייסוד תא טרור שאחראי לרצח 9 מהגרים, מעלים לדיון ציבורי את תופעת הנשים בנוף הנאצי במדינה

מליסה אדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדי, ניו יורק טיימס

תדמיתם של אנשי הימין הקיצוני בגרמניה השתנתה. הראשים המגולחים והמגפיים השחורים פינו את מקומם לשיער פרוע, מחשופים מעוטרים בצלבי קרס, ומשקפיים אופנתיים, שמאחוריהם מסתתרות עיניים כחולות.

בחודשים האחרונים הפכו שתי נשים, מריסה וביאטה, לפעילות הימין הקיצוני המפורסמות ביותר במדינה. סיפוריהן, האחד בדוי והשני קשור לשורת מעשי פשע, מאלצים את הגרמנים לבחון מחדש את מקומן של נשים בנוף הניאו-נאצי במדינה, ומדרבנים את הרשויות הפדרליות והמחוזיות לקיים דיונים מיוחדים בשאלה אם עשו די כדי לשרש את פעילות הימין הקיצוני בגרמניה.

"בדרך כלל מתייחס הציבור הרחב לנשים החברות בימין הקיצוני רק כאל בנות זוג נאמנות של חבריהן הניאו-נאצים, או כאלימות לא פחות מהגברים", כך אומרת מיכאלה גלזר, חוקרת של הקנאות הימנית קיצונית במכון לנוער גרמני בעיר האלה שבמזרח המדינה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

אף על פי שבידי שלטונות גרמניה נתונים סטטיסטיים מפורטים על קיצונים בעלי מוטיבציה פוליטית ועל הפשעים שביצעו, יש בידיהם מידע מועט על הנשים המשתתפות בפעילות הניאו-נאצית, המחזיקות ברובן באידיאולוגיות גזעניות, אנטישמיות או לאומניות קיצוניות, ומתנערות מהעקרונות הדמוקרטיים.

מבדיקה שערך המשרד הגרמני להגנת החוקה ב-2010, עולה כי מתוך המספר המוערך של 25 אלף פעילי הימין הקיצוני במדינה, רק 11% הן נשים. ואולם, למרות שיעורן הנמוך יחסית, קרוב למחצית הנשים הפעילות בפעילות הימין הקיצוני מחזיקות בעמדות הנהגה בארגונים פוליטיים לאומניים. עובדה זו השתקפה היטב בבחירות למפלגה הנאציונל-דמוקרטית, NPD, שנערכו בנובמבר האחרון, ושבהן נבחרו שלוש נשים לוועד המנהל של המפלגה, שמונה 35 חברים. בשנת 2003 ניסתה ממשלת גרמניה להוציא מפלגה זו מחוץ לחוק.

"בבחירות אלה, המפלגה הנאציונל-דמוקרטית הראתה שבשורותיה יש נשים רבות בעלות תפישה אנטי-פמיניסטית, מודעות למסורת, ושהן מסורות לאומה", כך אמרה ריקרדה ריפלינג, מנהיגת קבוצת נשים במפלגה, שססמתה "הלאומנות היא גם בשביל הנשים".

מריסה, גיבורת הסרט "קריגרין" (לוחמות) שעלה בחודש שעבר למסכים בגרמניה, היא דמות פחות פוליטית. בסצנת הפתיחה של הסרט לובשת הצעירה, בת 20, חולצת טריקו שעליה כתוב "נאצי-בראוט" (כלה נאצית). ואולם, היא אינה מסתפקת אך ורק בתפקיד חברתו של מנהיג הכנופייה הניאו-נאצית, כפי שהדבר בא לביטוי באחת הסצנות, שבה היא מתנכלת לזוג מהגרים או מסרבת לשרת לקוחות כהי-עור בסופרמרקט שבו היא עובדת.

הסרט, בבימויו של דויד וננט, זכה בכמה פרסי קולנוע גרמניים, ומככב ברשימת עשרת הסרטים הפופולרים בבתי הקולנוע במדינה מאז שעלה לאקרנים בינואר. אף על פי שכמה מבקרים טענו שהעלילה חלשה ואינה נוגעת בסיבות המניעות את מריסה ואת חברתה להצטרף לתנועה, זכה וננט בשבחים על הדקדוק בפרטים, דוגמת הכיסוי הלבן שבו מריסה מסתירה את צלב הקרס שלה בכל עת שהיא נמצאת במקומות ציבוריים. גרמניה אוסרת להציג לראווה סמלים שיש להם זיקה כלשהי להיטלר או לנאצים. הצגתם היא עילה למעצר.

ואמנם, לא כל פעילי הימין הקיצוני מפגינים בפומבי את האידיאולוגיה שלהם. ביאטה צ'פה, בת 37, שהסגירה את עצמה למשטרה בנובמבר האחרון, תוארה בפי כמה עדים כצעירה "נורמלית, נחמדה ומנומסת, שלא הביעה מימיה דעות קיצוניות", כך אמר בדצמבר עורך דינה, וולפגאנג הר.

צ'פה. מייסדת תא הטרור

למרות הצילומים שהופיעו מאז, המעידים שהשתתפה בעצרות ניאו-נאציות עוד בסוף שנות ה-90, צ'פה לא היתה חשודה במעורבות בפשעים כלשהם מאותה תקופה. בתצלום אחר, שהופץ בכלי התקשורת בגרמניה, עומדת צ'פה בפיג'מה ורודה ומתבוננת במצלמה מבעד לקצות שיער חום ופרוע, לצדו של אווה בנהרדט, אחד משני הגברים שעמם הקימה את האיחוד הנאציונל-הסוציאליסטי, תא הטרור שחשוד לטענת המשטרה ברצח של תשעה אנשי עסקים ממוצא טורקי ויווני, באחריות לביצוע שני פיגועים, וביותר מתריסר מעשי שוד של בנקים בעשור האחרון.

השלטונות בגרמניה אומרים שאין בידיהם מידע הקושר ישירות את צ'פה, שנמצאת במעצר בעיר קלן מ-4 בנובמבר, למעשי הרצח שבוצעו לכאורה בידי חברי הארגון בין השנים 2000 ל-2007. ואולם לדברי המשטרה, הראיות שבידיה מלמדות שהיא מילאה תפקיד פעיל בתא הטרור הניאו-נאצי, שכלל בין היתר שכירת עשרות דירות וניהול חשבונות.

"אין זה חריג שאשה ממלאת תפקידים כאלה, הנתפשים כפחות מאיימים ומעוררי חשד בציבור הרחב", אומרת החוקרת גלזר. למרות שחלקן של הנשים בארגונים כאלה הולך ומתרחב, הן עדיין מיעוט בפעילות מעין זו שנשלטת בידי גברים. "עם זאת, עצם ההתייחסות לנשים רק כאל בנות זוג של הפעילים הקיצונים, היא בבחינת התעלמות מהסכנה הפוטנציאלית", היא אומרת.

מאז מעצרה סירבה צ'פה לענות לשאלות חוקריה. עורך דינה הגיש בקשה לבית המשפט לשחררה עד להגשת כתב אישום רשמי נגדה, אולם לפי שעה לא היתה כל התקדמות בבקשה. צ'פה ממשיכה לשבת במעצר בחשד שייסדה תא טרור עם שותפיה ברנהרדט ואווה מונדלוז. שני הגברים נהרגו ב-4 בנובמבר במה שנראה מסתמן כמעשה רצח והתאבדות. באותו יום עלתה באש הדירה שצ'פה חלקה עם השניים בעיר צוויקאו במזרח המדינה. כעבור כמה שעות היא הסגירה את עצמה למשטרה. בהמשך עצרה המשטרה שישה גברים נוספים החשודים שסייעו לשלישיה וסיפקו להם נשק, שכרו בשבילם מכוניות ועזרו להם ליצור זהות בדויה.

הפרשה זיעזעה את גרמניה, המתמודדת עשרות שנים עם המורשת של ימי מלחמת העולם השנייה ועם תומכים אלימים של האידיאולוגיה הנאצית. השאלה שמטרידה היום ביותר את הציבור היא כיצד יכול היה ארגון כה אלים לפעול במשך שנים בלי שהמשטרה ושירותי המודיעין יתחקו אחריו.

בחודש שעבר הוקמה ועדה פרלמנטרית שתפקידה לבחון את העניין, ונציגי 16 מדינות המחוז כינסו ועדת מומחים בנושא. "הפשעים זיעזעו את כולנו", אמר אווה שינמן, שר הפנים של מדינת סקסוניה-תחתית. "למרות חשיבותה של הוועדה הפרלמנטרית, עלינו לחקור את מערך התקשורת ושיתוף המידע בכל מדינה ולשפר אותם היכן שצריך, כדי למנוע שדברים כאלה יישנו", אמר.

תרגום: סביונה מאנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ