בלשנים: לא לזלזל בנערות, הן חלוצות בתחום הסלנג

נמאס לכם מריבוי ה-"כאילו"? מומחים דווקא טוענים כי בנות העשרה משרישות ביטויים בשיח היום-יומי ותורמות לחידוש השפה המדוברת

דאגלס קונקווה
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דאגלס קונקווה
ניו יורק טיימס

רבים מלגלגים על צעירות בימינו, מ"נערות העמק" (כינוי לבנות עשרה שמבלות יותר זמן על חוף הים מאשר בבית הספר) ועד לבנות משפחת קרדשיאן, בגלל סגנון הדיבור המיוחד שלהן.

בין אם מדובר בנטייתן לסיים משפטים בנימת שאלה, בעדכוני הסלנג התכופים (מלים שליליות שזוכות למשמעות חיובית, או ראשי תיבות של ביטויים ארוכים), או בשימוש השגור במילה "כאילו" (Like), מגמות הדיבור של הנשים הצעירות נראו לעתים קרובות כסימנים לחוסר בגרות ואף לטיפשות.

ואולם בלשנים - שרבים מהם ניסחו בעבר תיאוריות על עילגות הנערות - אומרים כיום כי מדובר בגישה מיושנת. לדבריהם, לנערות בנות עשרה ונשים בשנות ה-20 לחייהן מגיע אשראי על חלוציות במגמות דיבור ובסלנג פופולרי. "ידוע שאם מזהים שינוי דיבור בעיצומו, הצעירים יהיו אלה שיובילו את הקשישים", אמר הד"ר מארק ליברמן, בלשן מאוניברסיטת פנסילבניה. "ונשים נוטות להקדים במחצית הדור את הגברים".

דמותה של הנערה קשת ליבליך ב"ארץ נהדרת". פתיחות יתר של הסביבה לדיבור מצועצעצילום: טלוויזיה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הסיבה לכך פחות ברורה. אחדים מהבלשנים סבורים כי נשים רגישות יותר לכל הנוגע ביחסים חברתיים, ולכן נוטות יותר להשתמש ברמזים דקים בדיבור. אחרים הציעו כי נשים משתמשות בשפה כדי להכריז על כוחן בתרבות, שבעבר לפחות, תבעה מהן לשבת בשקט ולהתנהג בנימוס. ואילו לפי תיאוריה אחרת, זו בכלל אשמתה של החברה, שסולחת הרבה יותר לצעירות על דיבור מצועצע.

"רבים מהדיבורים המצועצעים האלה הם חמודים, ונערות אמורות להיות חמודות", אמרה פני אקרט, פרופסור לבלשנות באוניברסיטת סטנפורד. "אבל הן אומרות אותם לא רק בגלל שהן נערות. הן אומרות אותם כדי להיות בעלות השפעה וסגנון".

סגנון דיבור זה מתגלגל בסופו של דבר לשפה המדוברת בפי כל. אחת הדוגמאות לכך היא, למשל, התפשטות המגמה לסיים משפטים בנימת שאלה. מנהג זה, שהחל בארה"ב בקרב "נערות העמק" של שנות ה-80 (אחרי שהיגר לשם מאוסטרליה), התפשט והשתרש בקרב צעירות בכל המדינה עד שנות ה-90 - וב-20 השנים האחרונות הוא אף עבר "את מחסום הגיל והמגדר", אומר דיוויד קריסטל, פרופסור לבלשנות מאוניברסיטת בנגור שבוויילס. "שמעתי סבים וסבתות מדברים בצורה כזו. אפילו אני מדבר כך לפעמים", הוא הוסיף. לדברי הבלשן ליברמן, המנהג אף נתן את אותותיו בבית הלבן. "גם הנשיא ג'ורג' וו. בוש נהג לדבר כך מפעם לפעם", הוא אמר, "ואף אחד לא אמר שהוא סובל מחוסר ביטחון עצמי משום שהוא דיבר כמו נערה צעירה".

דבר דומה ניתן לומר גם על השתרשות השימוש העודף במלה "כאילו", ללא שום צורך תחבירי, או באופן שמוסיף "קצב" למשפט. במחקר שערך הד"ר ליברמן אשתקד ובו בדק כ-12 אלף שיחות טלפון שהוקלטו ב-2003, הוא גילה כי אמנם צעירים עדיין נוטים לשבץ אותה במשפטים יותר ממבוגרים, ואולם הגברים עקפו את הנשים בתדירות השימוש במלה.

הד"ר אקרט מסטנפורד נזכרה במחקר של אחת מתלמידותיה, שעבדה בדוכן למכירת מיצים ועקבה אחרי סגנון הדיבור של לקוחותיה - ומצאה כי רוב המשתמשים בנימת שאלה בסוף משפט היו אבות של נערות צעירות. "בעבורם, זו היתה דרך להראות שהם ידידותיים ולא מנסים להשתלט", אמרה.

עם זאת, לדבריה, לא היתה ממליצה למבוגרים לאמץ בקלות שכזו את מגמות הדיבור החדשות. "השפה משתנה במהירות", אמרה אקרט, והוסיפה כי רוב האנשים שמנסים להטמיע בשפתם את ביטויי הצעירות, "כמעט בטוח טועים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ