נחשפת הגזענות הסמויה בגרמניה: "הגרמנים בנו חומה, ונותרנו בחוץ"

בשנים 10'-06' נרצחו 9 בני אדם ממוצא יווני וטורקי, ובני משפחתם מודים כי איבדו את אמונם בחברה, ועדיין לא מרגישים בטוחים

מליסה אדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדי, ניו יורק טיימס

בתקופה שבה ממשלת גרמניה מבקשת להפגין פתיחות כלפי מהגרים, חושף טיפולה הכושל בחקירת מקרי הרצח שקשורים לתא טרור ניאו-נאצי, את ממדי הגזענות הסמויה במדינה.

תשעה בני אדם ממוצא יווני וטורקי נרצחו בכמה ערים בגרמניה בשנים 2000 עד 2006. פרשות הרצח לא פוענחו רשמית, ושנים לאחר מכן, לאחר שהתגלו כלי נשק במתחם ניאו-נאצי, שבהם לפי החשד השתמשו הרוצחים, התעורר מחדש כאבן של משפחות הקורבנות.

ממשלת גרמניה הציעה פיצויים של עשרת אלפים אירו לכל משפחה, וקאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אף השתתפה באירוע לזכר הקורבנות, בניסיון להפגין כלפיהם מידה של כבוד, שלדברי רבים, היו ראוים לו מלכתחילה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

"איבדתי את אמוני בחברה", אומרת סמיה סימסק, שאביה אנוור סימסק, ממוצא טורקי, היה הקורבן הראשון של מעשי הרצח, בספטמבר 2000. "הם האשימו את דודי וטענו שהוא אחראי לרצח ושיתף פעולה עם אמי". אף על פי שנולדה וגדלה בגרמניה, סיסמק בת ה-25 מאסה בחייה בגרמניה והיא מתכוונת לעקור לטורקיה כדי להתחיל בה חיים חדשים. "אני לא רוצה לחיות פה יותר", ציינה בעצב. בני משפחותיהם של הנרצחים האחרים סבורים אמנם שהתנכלו ליקיריהם בגלל מוצאם, אולם הם אינם מתכוונים לעזוב את גרמניה.

ביאטה צ'פה, שחשודה בייסוד תא טרור גזעני

אקין דליגוז, חברת פרלמנט מטעם מפלגת הירוקים, הגיעה לגרמניה מטורקיה כילדה והתאזרחה ב-1997. לדבריה, ניהול החקירה בידי השלטונות עורר תחושת בגידה בקרב קהילת המהגרים, שרבים מהם עדיין אינם חשים בטוחים במדינה. "אנחנו בוטחים עדיין בשכנינו הגרמנים, ברוקח המקומי, אבל אנחנו כבר לא בוטחים במדינה ובפוליטיקאים", אומרת דלגוז. "יש הרגשה שהם מדברים על אומה שמכבדת את שלטון החוק, אולם כשמדובר בזכויותינו הם מקימים חומה ומשאירים אותנו בחוץ".

"תחושת ה"הם" וה"אנחנו" באה לביטוי גם באופן שבו התקשורת וכמה גורמים רשמיים התייחסו שנים למעשי הרצח וכינו אותם "רציחות הקבב", על שם דוכני האוכל המזוהים עם המהגרים הטורקים. לדברי סיסמק, היא התרגזה כשקראה את ההגדרה ותהתה מה הקשר בין ההגדרה לאביה, שהיגר לגרמניה מטורקיה ב-1986.

לפי נתונים שנאספו בידי המשרד להגנה על החוקה, 25 אלף בני אדם היו מעורבים ב-2010 בפעילות הימין הקיצוני. המפלגה הימנית קיצונית, NPD, מיוצגת בבתי הפרלמנט של שתי מדינות מחוז.

משפחות הקורבנות אומרות שהשבת שמן הטוב וקבלת תשובות חשובות להן יותר מכסף. "יותר מכל", אמרה סיסמק, "ברצוננו לסגור מעגל ולהמשיך בשגרת חיינו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ