התכתובות של האפיפיור עם מוצרט נחשפות

ארכיון הוותיקן חשף לציבור 100 מסמכים מ-1,200 השנים האחרונות בתערוכה שנפתחה ברומא - ביניהם תכתובות עם דמויות מפורסמות

טום קינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום קינגטון, גרדיאן

רומא. כמה מאוצרות הארכיון של הוותיקן, שנחשפו עד כה לעיני כמרים וחוקרים בלבד, יוצאים בימים אלה לאור ומוצגים לציבור בתערוכה חדשה במוזיאון הקפיטוליני ברומא. הארכיון מונה יותר מ-50,000 מדפים עמוסים במסמכים שנאספו במשך 1,200 שנה. בין היתר מצויות בו תכתובות של האפיפיור עם נכדו של ג'ינג'יס חאן, עם מוצרט ועם היטלר.

התערוכה, שנפתחה אתמול, כוללת מאה מסמכים נבחרים בעלי ערך היסטורי. אחד מהם הוא מסמך רשמי של האפיפיור מ-1493, אשר חילק את העולם החדש בין ספרד לפורטוגל לאחר שובו של כריסטופר קולומבוס מיבשת אמריקה. במסמך אחר, מ-1663, ניתן להבחין בחתימתו המהוססת של גליליאו גליליי, שנדרש לחזור בו מקביעתו לפיה כדור הארץ סובב סביב השמש, לאחר שהוותיקן העמיד אותו לדין באשמת כפירה.

בתערוכה מוצגים גם כמה מכתבים מעוררי השתאות, בהם מכתב ששלחו אצילים בריטים לאפיפיור קלמנס השביעי ב-1530, ועליו 81 חותמות שעווה. במכתב, שהתגלה ב-1920, דרשו האצילים מהאפיפיור שיתיר להנרי השמיני להתגרש מקתרין מארגון. האפיפיור דחה את הבקשה, ובעקבות זאת הפרלמנט חוקק חוקים שביטלו את מרותו באנגליה. כך הוקמה בהמשך הכנסייה האנגליקנית. במכתב אחר, מ-1550, רטן האמן מיכלאנג'לו על העיכובים בעבודות בניית הכיפה בכנסיית פטרוס הקדוש שבקרית הוותיקן ברומא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בתערוכה נחשף גם מכתב קצר ועצוב שכתבה מרי אנטואנט, רעייתו של מלך צרפת לואי ה-16, לגיס שלה בעת שהיתה בכלא ב-1793, זמן קצר לפני שהוצאה להורג. לצדו מופיע מכתב על קליפת עץ, ששלח צ'יף אינדיאני לאפיפיור ב-1887.

התערוכה אינה הפעם הראשונה בה יוצאים מסמכי הארכיון לאור. נפוליאון בונפרטה שלח אוסף מסמכים מהארכיון לפאריס ב-1810. כרבע מהם, בהם תמלילי המשפטים שערכה האינקוויזיציה, כלל לא הוחזרו לרומא אלא נגרסו או נמכרו לבית חרושת לקרטון. כמה מהמסמכים שהוחזרו לוותיקן עדיין נושאים רישום צרפתי.

בסרט "מלאכים ושדים", שהתבסס על ספרו של דן בראון, הוצג ארכיון הוותיקן כבונקר פלדה המאובטח באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. בפועל מדובר במבוך של מסדרונות אפלים בעלי תקרת בטון וגרמי מדרגות לולייניים.

למרות חשיפת המסמכים הנבחרים בתערוכה, רבים מסודות הארכיון עדיין נשמרים בו בקפידה. כך הארכיונאי אנריקו פליאני הצביע על מדור נעול וחתום בברזל, החבוי בין מדפי המתכת האפורים, ובו שמורות תכתובות מתקופת מלחמת העולה השנייה. החוקרים סבורים שמאחורי כיסוי הברזל מצויים רמזים ליחסים האמיתיים שניהל הוותיקן עם המשטר הנאצי. פליאני המשיך לצעוד לעבר אולם הקריאה, בו עטה כפפות לבנות וחשף מסמכים יקרי ערך נוספים שאינם מוצגים בתערוכה. בין היתר נמצא בהם מכתב ששלחה המלכה אליזבת הראשונה לאפיפיור ב-1579, חתום בהינף קולמוס מזוגזג, ובו ביקשה לשחרר שבוי. "יש עוד המון מה לראות כאן", סיכם פליאני.

מרי אנטואנט
המלך הנרי השמיני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ