המשבר בסוריה מתקרב לישראל: הרוגים בקונייטרה

שני העיתונאים הצרפתים שהיו לכודים בשכונה הנצורה בעיר חומס הצליחו להימלט מהמדינה ללבנון. כוחות המורדים הכריזו על "נסיגה טקטית" מהשכונה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הקרבות בסוריה מתפשטים לאזורים נוספים ומתקרבים לגבול עם ישראל. אתמול דווח כי לפחות 15 בני אדם נהרגו בקרבות בין כוחות הנשיא בשאר אל-אסד לבין עריקים תומכי האופוזיציה באזור קונייטרה, בסמוך לגבול עם ישראל. עוד לפחות 22 בני אדם נהרגו אתמול בחומס למרות שהשקט שרר בשכונת באבא עמרו מאז אחר הצהרים. במקביל, נסוגו אתמול כוחות המורדים משכונת באבא עמרו בחומס, ושני עיתונאים זרים נוספים הצליחו להימלט מן העיר. במקביל, פעילי אופוזיציה בחומס הודיעו אתמול כי גופתה של העיתונאית האמריקאית שנהרגה לפני כשבוע בעיר הובאה לקבורה בשכונת באבא עמרו.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר אתמול כי העיתונאים אדית בוביה ו-ויליאם דניאלס, שנלכדו בחומס ונפצעו מהפצצות הצבא, הצליחו להימלט מהעיר והגיעו ללבנון. שלשום דווח כי העיתונאי הספרדי חוויאר אספינוסה, שהיה בין העיתונאים הזרים הלכודים בעיר, הצליח גם הוא להימלט ללבנון. במקביל, פעילי אופוזיציה בחומס הודיעו אתמול כי גופתה של העיתונאית האמריקאית שנהרגה לפני כשבוע בעיר הובאה לקבורה בשכונת באבא עמרו.

לאחר יותר מחודש שבו החזיקו המורדים בשכונת באבא עמרו שבחומס והפכו אותה לסמל לעמידה של מתנגדי המשטר, הודיעה אתמול האופוזיציה כי אנשיה נאלצו לסגת מהשכונה. זאת, לאחר מצור צבאי קשה שכלל הפגזות ארטילריה וחיל האוויר על בתי תושבים, מאות הרוגים ואלפי פצועים. עם זאת, המורדים טוענים כי מדובר ב"נסיגה טקטית".

במקביל, הודיעה אתמול המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה המוביל שפועל מחו"ל, כי הקימה מועצה צבאית עליונה שמטרתה לתאם את כל הפעילות הצבאית של מתנגדי המשטר. ראש המועצה הלאומית, בורהאן רליון, הודיע על הצעד במסיבת עיתונאים בפאריס, ואמר כי מטרת המועצה היא לתמוך בהתנגדות ובצבא סוריה החופשי. "אנו נפעל כדי לספק את מה שצבא סוריה החופשי זקוק לו", אמר רליון.

הצעד של רליון בא על רקע העובדה שכמה ממדינות המערב שנדרשו לספק נשק למורדים, נימקו את סירובן בכך שאין למעשה גוף אחד שאחראי על החמושים מטעם האופוזיציה, ולכן קשה לדעת למי לספק את הנשק ועם מי לתאם את העברתו. עם זאת, הצעד של רליון זכה להכחשות משלל גופים באופוזיציה, ובראשם האיש שנחשב למפקד "צבא סוריה החופשי", הקולונל ריאד אל-אסעד

היום אמורים הצלב האדום והסהר האדום להכניס כוחות הצלה וסיוע כדי לטפל בפצועים שבשכונת באבא עמרו. הצבא הסורי החופשי הודיע כבר כי הנסיגה מהשכונה ומהעיר הינה טקטית בלבד, ונועדה למנוע פגיעה נוספת באוכלוסייה המקומית - כ-4,000 בני אדם שנותרו בשכונה. לפחות 22 בני אדם נהרגו בעיר אתמול. אולם לעת עתה, לנוכח הפיצול בתוך האופוזיציה ואי ההסכמה על עתיד הלחימה, נראה כי לחמושים מתנגדי המשטר יהיה קשה לשוב ולהשתלט על העיר שבה החזיקו במשך חודשיים.

לוחמי צסא סוריה החופשי מחוץ לחומסצילום: אי-אף-פי

במקביל, הלחץ הבינלאומי על סוריה גובר. מועצת זכויות האדם של האו"ם קיבלה אתמול החלטה המגנה את סוריה בשל האלימות והפרת זכויות האדם במדינה. 37 מדינות תמכו בהצעה שיזמה טורקיה, בעוד שסין, רוסיה וקובה התנגדו. יש לציין כי להחלטות המועצה אין תוקף משפטי. שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, הודיע אתמול כי ארצו סוגרת את השגרירות שלה בדמשק ומפנה את כל אנשי הסגל הדיפלומטי, בשל המצב הביטחוני המידרדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ