ערב בחירת פוטין: התוצאה ידועה, העתיד בערפל

מחרתיים יתקיימו הבחירות לנשיאות רוסיה, חודשים אחרי הבחירות לפרלמנט שהביאו לפרץ מחאה. באופוזיציה חלוקים לגבי ההמשך ומתקשים למצוא מנהיג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
שליחת הארץ למוסקווה

את הנוחתים בשדה התעופה דומודיידובו שבמוסקווה פוגש בתור למכס מסך טלוויזיה. ראש הממשלה ולדימיר פוטין מדבר דקות ארוכות. הקול מושתק, והוא מזיז את השפתיים באסרטיביות, בשקט מוחלט. ברוכים הבאים לרוסיה. אם פוטין ייבחר שוב לנשיא ביום ראשון, הוא ימשיך לדבר מהמסכים. והרי למרות שבבחירות האלה מתמודדים ארבעה מועמדים נוספים - מיכאיל פרוחורוב האוליגרך (6% תמיכה), סרגיי מירונוב הסוציאל-דמוקרט (5%), ולדימיר ז'ירינובסקי הלאומן (8%) וגנאדי זיוגנוב הקומוניסט (15%) - אין שם באמת הרבה "אם".

1. גורבצ'וב: פוטין אינו רודן רשע

ה"אם" היחיד שיש באמת בבחירות האלה נמצא בשאלה "אם פוטין ייבחר, האם תתעורר תנועת מחאה שתידרדר לאלימות?"

נשיא ברית המועצות לשעבר מיכאיל גורבצ'וב נתן לפוטין עצה חברית: אל תתמודד בבחירות. רוסיה זקוקה לדמוקרטיה, לא למונופול. השבוע אמר גורבצ'וב ל"הארץ" כי דיכוי אלים של המחאה העממית ברוסיה תהיה "טעות ושטות ענקית". הוא לא דיבר עם פוטין אישית על הצורך לקצוב את כהונתו, ולמרות הביקורת החריפה שהוא מטיח בו, הוא מבהיר: "אני לא חושב שפוטין הוא רודן רשע".

בעיתון האופוזיציה המשפיע "נובאיה גזטה", שגורבצ'וב מחזיק 10% ממניותיו, יש החולקים על הערכה זו. במיוחד בימים אלה, כשהרשויות מתנכלות לאיש העסקים אלכסנדר לבדב, המחזיק ב-39% ממניות העיתון. ההתנכלות לעסקיו גרמה להנהלה להודות שהמימון אוזל.

המפגינים מחזיקים בדגל רוסיה

2. בדידותו של העורך שכתביו נהרגו

לעורך הראשי דמיטרי מורטוב אין הרבה ספקות שהעניין הפתאומי שהפ-ס-ב ומשרד הפנים מגלים בבנק שבבעלותו של לבדב, שנבדק רק לפני חצי שנה, והקמת צוות חקירה של 130 איש לכבודו, קשור לבחירות. במשרדי העיתון, הוא מונה את שמותיהם של כתבי העיתון שנרצחו בפחות מ-20 שנות קיומו בגלל התחקירים שפרסמו, בעיקר על שחיתות שלטונית ועל צ'צ'ניה.

האיומים ממשיכים לזרום, ומורטוב אומר שהוא מוצא את עצמו נלחם בעובדים שלו, שמתקשים להשלים עם האיסור שהטיל על נסיעות לצ'צ'ניה. "יש ארבעה נושאים מסוכנים", הוא אומר. "צ'צ'ניה, הנאצים (הלאומנים הקיצונים), השחיתות והשירותים החשאיים. אין לי איך להגן על חייהם. אין לי צבא. הראשון שנרצח בחדר המדרגות היה איגור דומניקוב, במאי 2000. אחר כך יורי שקוצ'יחין. סטס מרקלוב. אנה פוליטקובסקאיה. אנסטסיה בבורובה. נטליה אסטמירובה".

בימים אלה, האופוזיציה מנהלת ויכוחים נוקבים על מה לעשות אחרי הבחירות. להקים אוהלי מחאה במרכז מוסקווה ולהסלים את המחאה, או שלא. מורטוב חושב שהסלמה תהיה טעות חמורה. "אני יודע בוודאות שאם הקיצונים בקרב אנשי האופוזיציה או הפרובוקטורים שמוחדרים לשורותיהם, ישפכו דם - ממחאה אינטלקטואלית תוססת ומגניבה, הסיפור הזה יהפוך לעוד מרד רוסי טיפוסי שיטבע בדם. אני מתנגד בתוקף להקמת האוהלים ולהפגנות בלתי מורשות. קיבלתי היום מכתב ממיכאיל חודורקובסקי הכלוא. הוא אמר שמחאה קיצונית תהפוך את תנועת המחאה לחסרת ערך. מהפכה היא מטרתם של הטיפשים".

"דווקא אתה?", התפלאתי. "האיש שקבר כל כך הרבה עובדים תחת השלטון הזה מוכן לתת לו סיכוי להשתנות?"

"אני לא מתמקד בפוטין כמקור כל הרע", אומר העורך. "החברה הזאת מאפשרת לנהוג בה ככה. אבל החברה התעוררה ויש לה דרישות חדשות: כבוד לחוק, כבוד לאדם, בעלות פרטית".

ויש לו מילים קשות על הפיצול באופוזיציה. "האינטליגנציה הרוסית תמיד אומרת שיהיה רע, ואז שמחה שיצא איך שהיא חזתה. לפני שמדוודב נהפך לנשיא, אמרו שזה לא יקרה, הוא אפס. כשהוא היה לנשיא, אמרו: 'איך בגדת בנו?'. עכשיו הם תוהים, איפה מנהיג האופוזיציה. למה צריך מנהיג? לא הספקתם להגיד שלום לדיקטטור אחד, וכבר מחפשים איש כריזמטי אחר?"

נהג שאני תופסת במוסקווה מספר לא מעט על הקשיים שלו. בשיחה מתברר גם שהוא היה איש פ-ס-ב, בעקבות אביו. "חשבתי שיש בזה רומנטיקה. אבא שלי היה בכיר שם", הוא אומר ומוסיף במבוכה: "גם חשבתי שברוסיה של פוטין זו יכולה להיות קריירה לא רעה. אבל שנאתי את האווירה שם, וכשמתחתי ביקורת, גיליתי שעוקבים אחרי. זה היה הלם בשבילי. התפטרתי, ובמשך שנה וחצי לא מצאתי עבודה. אנשים אמרו לי, אתה בטח תלשין, או שתהיה חצוף. עד שהתחלתי לעבוד בתור נהג. מתברר שאפילו ברוסיה של פוטין, לא ממש רוצים אנשי פ-ס-ב".

3. הרב הראשי: אין לנו תלונות לשלטון

בשנות המלחמה הקרה, הקהילה היהודית של רוסיה היתה קלף משחק בידי שתי המעצמות היריבות. ב-1974, ארה"ב אף הטילה מגבלות על סחר עם מדינות סוציאליסטיות המונעות את הגירת היהודים. התיקון תקף עד היום ברוסיה. לרב הראשי של רוסיה, ברל לזר, הרב המועדף על הקרמלין, לא קל לתמרן בין השלטון לבין הקהילה היהודית, שלא מעט חבריה מעורבים בימים אלה בהפגנות של מתנגדי פוטין.

לפני שבועיים, בפגישה של ראש הממשלה פוטין עם נציגי הקהילות הדתיות, ניגש פוטין ללזר. "תגיד לי, מה צריך יהודי לעשות בשבת?", שאל פוטין. "לשמור שבת", השיב הרב הראשי. "אז למה הם הולכים להפגנות האלה?", נזף בו פוטין בהומור הטיפוסי שלו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק

הפגישה האחרונה עם פוטין, הוא אומר, בניגוד לאיך שפרשו אותה, לא היתה מפגן תמיכה בו. "רק אמרנו לו תודה על מה שהוא עושה למען הקהילה - ובאמת שאין לנו טענה אחת כלפי פוטין או מדוודב מהזווית היהודית. אין משהו שביקשנו ולא קיבלנו". החיים היהודיים במוסקווה תוססים. יש כאן שמונה מסעדות כשרות (בוושינגטון, למשל, יש רק שתיים). לפי מפקד האוכלוסין האחרון חיים בעיר 150 אלף יהודים. הרב לזר אומר שהנתונים אינם משקפים את המציאות. לדבריו, "בכלל לא שאלו על דת. מי שרצה הצהיר על הדת. אנחנו מאמינים שיש ברוסיה מיליון יהודים, וחצי מהם מתגוררים במוסקווה".

הוא לא חושב שיש לפוטין יחס מיוחד כלפי היהודים, אבל, לדבריו, "הוא מבין שיש להם כוח. לא כוח פוליטי או כלכלי כמו בארה"ב, אבל הוא מעריך את 'המוח היהודי'. הם רוצים את היזמים הצעירים פה".

במערב, אני אומרת לו, רואים בפוטין רודן. "זו בעיה שעדיין לא קם ברוסיה מנהיג חדש, צעיר", הוא אומר. "כל האנשים האלה, זיוגנוב, ז'ירינובסקי - את הדרשות שלהם כבר שמענו. צריך להעביר את השלטון הלאה, אבל אין למי. אם מדוודב לא היה מנהיג בולט, זו הבעיה של מדוודב, לא של פוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ