אובמה: "לא מבלף כשאני מדבר על איראן"

נשיא ארצות הברית אמר בראיון למגזין "אטלנטיק" כי גרעין איראני אינו מתקבל על הדעת. "כאשר אני אומר שכל האופציות על השולחן, אני מתכוון לזה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ימים ספורים לפני פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה בראיון למגזין "אטלנטיק" כי הוא "אינו מבלף" כאשר הוא אומר שעבור ארה"ב איראן עם פצצה גרעינית היא "דבר שאינו מתקבל על הדעת". אובמה הוסיף כי "כאשר אני אומר שאנחנו לא מורידים אף אופציה מהשולחן, אנחנו מתכוונים לכך. נמשיך להפעיל לחץ עד שאיראן תשנה כיוון".

אובמה ציין כי גם הישראלים וגם האיראנים מבינים למה הוא מתכוון כאשר הוא אומר שכל האופציות על השולחן. "זה אומר בידוד מדיני של איראן, זה אומר סנקציות כלכליות משתקות חסרות תקדים, זה כולל מרכיב דיפלומטי וזה כולל גם מרכיב צבאי. אני חושב שאנשים מבינים זאת", אמר נשיא ארה"ב. אובמה הוסיף כי הוא סבור שהמדיניות הנכונה היא "לא לפרסם מה הכוונות המדויקות שלנו". לדבריו, מניעת נשק גרעיני מאיראן היא קריטית לארה"ב גם ללא קשר לישראל. "זהו אינטרס עמוק של ביטחון לאומי עבורנו", אמר.

בראיון התייחס אובמה למגעיו עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק ולעובדה שישראל שוקלת ברצינות לבצע פעולה צבאית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן. "אני חושב שנתניהו וברק מרגישים שיש להם מחויבות היסטורית לא להביא את ישראל למצב שבו היא לא יכולה לפעול באופן חד-צדדי כדי להגן על עצמה. אני מבין את זה". אובמה הוסיף כי הוא מבין את ההשפעה של השואה על הניתוח שעושים בישראל לגבי הסוגיה האיראנית אך הדגיש כי "ראש הממשלה נתניהו עומד בראש מדינה מודרנית שמודעת למחירים של פעולה צבאית, מהשיחות שלנו עם הישראלים אני סבור שהם לוקחים ברצינות את ההשלכות הבלתי צפויות של מהלך כזה".

אובמה הוסיף כי הסנקציות הבינלאומיות נגד איראן "יעילות הרבה יותר ממה שכל אחד היה יכול לצפות". לכן, אמר, בכוונתו להדגיש בפני ראש הממשלה נתניהו שעדיף לבדוק אם אפשר להביא לסיום תכנית הגרעין האיראנית באופן קבוע בדרכים דיפלומטיות, ולא רק באופן זמני ע"י פעולה צבאית.

"בראייה היסטורית, הדרך היחידה שבה מדינה ויתרה על תכנית גרעינית ללא התערבות צבאית בלתי פוסקת היתה כאשר זו היתה החלטה של אותה מדינה – זה מה שקרה בלוב וזה מה שקרה בדרום אפריקה", אמר. "ההערכה שלנו שהישראלים שותפים לה, הינה שאיראן עדיין לא מחזיקה בנשק גרעיני והיא גם לא במצב שבו היא תוכל להשיג נשק גרעיני בלי שנדע שהם עושים זאת די הרבה זמן מראש".

עם זאת אובמה הדגיש כי "בסופו של דבר מנהיגי ישראל יקבלו הכרעות על בסיס מה שהם מאמינים שישרת את ביטחון ישראל וזה לחלוטין מקובל".

אובמה נואם בפני חיילים אמריקאים בחודש שעברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ