שירת נשים, אותיות עבריות ובחירות לנשיאות רוסיה

כנס הבחירות של המיליארדר מיכאיל פרוחורוב נראה כמו הופעת רוק מגניבה עם נשים בבגדים חושפניים וסמל בחירות ענקי שדומה בצורה מחשידה לאות "ה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפי הסקרים, המיליארדר מיכאיל פרוחורוב צפוי לקבל 7% מקולות הבוחרים בבחירות שייערכו ברוסיה ביום ראשון הקרוב. ואולם, בהשוואה לקמפיינים המתחרים, אירועי הבחירות שלו הם המגניבים ביותר. לא שזו חוכמה גדולה, שהרי מולו מתמודד פוטין עם שלטים ללא צלמית, מועמד קומוניסט וסגפן ומועמד שמנפיק תשדירי בחירות בכיכובו של חמור הרתום למזחלת מסורתית.

היום בערב (שישי), יום לפני "שבת השתיקה" – היממה לפני הבחירות בה נאסר על המועמדים לנהל תעמולה, פרוחורוב כינס את תומכיו באצטדיון "אולימפייסקי" במרכז מוסקווה - האולם הענק היה מלא. הערב נפתח במופע אורקולי, עם סיסמאות מהבהבות על המסך, מופע תופים - ומועמד שעלה לבמה עם ג'ינס, חולצה לבנה וז'קט פשוט, ונשא נאום קצרצר שבו קרא למצביעים "להפסיק לפחד, כי רק הפחד מפריע לנו לחיות טוב". "יש לנו את המדינה הטובה בעולם, ואני רוצה יחד אתכם לבנות מדינה שבעוד 15 שנה הילדים שלנו יגידו תודה שהם חיים בה. מחר המועמדים לא יכולים לדבר - אך אני קורא לכם לנצל את הזמן לחשוב, איזו מדינה אנחנו צריכים. בבחירות האלה, הכל רק מתחיל".

לאחר מכן, החל מופע פופ של להקת הבנות "סרברו" - כשלישראלים שבקהל, והיו כמה כאלה, נראה העניין קצת הזוי. העניין הוא שהלוגו של פרוחורוב - האות "פ" הרוסית שחסר בה קטע אחד, נראה בדיוק כמו האות "ה". כתוצאה, בנות הלהקה בבגדי גוף מינימלים ומגפיים גבוהות פיזזו תחת גשם של נצנצים - על רקע אות "ה" ענקית. בשלב מסוים הן החלו לשיר את השיר שלהן "דבאי, מאמא לובה" ("קדימה, מאמא לובה"), ואחר כך הפכו את המילים ל"דבאי, הדוד מישה!"

כנס הבחירות של מיכאיל פרוחורוב, הערב

הקהל נופף בדגלים "נשיא חדש - מדינה חדשה!", ושלטים קטנים עם סמלי פייסבוק וכיתוב ברוסית - "לייק". גם על המסך הענק הקמפיין של פרוחורוב הריץ את המסרים מעמוד הפייסבוק והטוויטר שלו. אחרי להקת הבנות, על הבמה עלתה להקת הרוק הוותיקה "משינה וורמני" ("מכונת הזמן") - וגם הדיווה של הפופ הרוסי אלה פוגצ'ובה, תומכת פרוחורוב, ששרה את ההמנון שלו, "הכי גבוה".

אחת התומכות של פרוחורוב, נטליה ויסובן בת ה-42, סיפרה ל"הארץ" שהיא שמה עין על פרוחורוב כבר לפני כשש שנים, כשפתחה את עסק תפירת בגדי הנשים שלה. "אומרים שאם אתה רוצה להצליח, אתה צריך לחקות אנשים מצליחים. והוא יוזם רעיונות, הוא יכול להוביל אותנו להגשים רעיונות אלה - והוא גם אדם ישר, אנשים מאמינים לו וילכו אחריו". כשאני מפנה את תשומת לבה לסקרים שהוא לא בדיוק ממריא בהם, היא אמרה שהיא משוכנעת שהוא יכול לנצח בסיבוב השני של הבחירות. "גם אם פוטין יקבל את רוב הקולות, המצב כבר השתנה", אמרה. "התנועה כבר התחילה. פוטין לא יכול לקחת אותנו בחזרה לתקופה הסובייטית. יש לנו זכות להגשים את עצמנו. ויש מיליונים שחושבים כמוני. אולי יהיו בבחירות האלה גם זיופים - אי אפשר למגר את השחיתות בסיבוב אחד. אבל אי אפשר להמשיך לחיות כפי שחיינו עד כה. 75 שנה היינו בקיפאון. אנחנו לא רוצים לחזור לשם".

פרוחורוב הודיע שאחרי הבחירות הוא מתכוון להקים מפלגה משלו, ולכלול בה גם את נציגי החברה האזרחית, שתהיה מפלגה מגוונת ככל האפשר. על הדיווח על הניסיון להתנקש בחייו של פוטין, פרוחורוב אמר לפני האירוע, שהעיתוי נראה לו תמוה. "אני לא חוקר, ואני לא יודע אם זה היה או לא. אבל נאמר שזה קרה לפני למעלה מחודשיים - והם חשפו את זה רק עכשיו, אז ברור שזה הוכן על-ידי מטה הקמפיין של פוטין". פרוחורוב גם סיפר ל"הארץ" על מדיניות המזרח התיכון שלו - שהוא מתנגד בתוקף להתערבות הצבאית בסוריה, כי "זה ימנע אפשרות ליישב את זה בדרכי שלום ויחבל באמון", וכי במרכז מדיניות החוץ שלו עומדת רוסיה. ואיך הוא היה בונה את הקשר עם ישראל ושאר המדינות? "אני יכול להגיד שאני רואה ב-2 מיליון רוסים שמתגוררים במזרח התיכון עוגן ועדיפות, אנו רוצים לתמוך בתפוצה שלנו", אמר והוסיף כי "היחסים עם מדינות בעלות משטר דמוקרטי באזור יהיו יחסים של שותפות אסטרטגית, ואילו יחסים עם מדינות אחרות יהיו קשרי מסחר".

ומה הוא חושב על הטענה שלא מרפה, שהוא "הפרויקט של פוטין"? "הכלבים נובחים והשיירה עוברת", אמר, והמליץ למי שנכנס לפוליטיקה להתעמל לפחות שעתיים ביום. "בשביל פוליטיקה, צריך עצבי ברזל", הוא אמר. "אתה חוזר הביתה, מתאמן שעתיים - ומרגיש כאילו נולדת מחדש.

מיכאיל פרוחורוב בכנס הבחירות שלו, הערבצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ