העזים האדומות כובשות את אמריקה

גרפיטי של עז אדומה מתפשט בארה"ב ובקנדה, מבלי שאיש יודע מה הוא מסמל. הוא מהווה השראה לתערוכת אמנות, וגם הפך לקעקוע פופולרי

פיטר אפלבום, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר אפלבום, ניו יורק טיימס

העזים האדומות של קינגסטון הגיעו משום מקום. איש אינו יודע בוודאות מה משמעותן (אם יש כזו בכלל), אולם ידוע שהן הופיעו לראשונה בעיר קינגסטון שבעמק נהר ההדסון מצפון לניו יורק, בסוף חודש אוקטובר. מאז, הן הספיקו להפוך לאופנה כלל אמריקאית, שכבשה את תחנות הרכבת התחתית במנהטן והגיעה גם למיזורי, למישיגן, לחוף המערבי, לקנדה ואפילו תערוכת אמנות במיאמי ביץ'.

הסיפור המוזר של העזים האדומות מתחיל לפני כחמישה חודשים, אז רוססו על עציצים ענקיים שהוצבו בצפון קינגסטון, 37 סמלי גרפיטי של עזים משוכפלות בצבע אדום על גבי לבן. העציצים הוצבו כחלק מפרויקט שיקום שנוי במחלוקת, שזכה לשם "תוכנית פייק", וכלל שיפוץ גגות רעועים ועקירת עצים. בעלי עסקים ותושבים רבים מתחו ביקורת חריפה על הפרויקט, שמחירו נאמד ב-1.8 מיליון דולר. כשהתחילו להופיע העזים האדומות בעיר, הן עוררו תגובות משני סוגים: חלק ראו בהן אמנות מחאה וחלק ונדליזם.

"אני בעד העזים", כתב אלמוני באתר האינטרנט של העיתון המקומי, ה"דיילי פרימן", בתגובה שהופנתה לראשי העיר: "ותרו על השליטה המוחלטת בכל דבר. פנו לציבור, קיימו תחרות, תגרמו למעורבות של אנשים. כבשו את וול סטריט, עם עזים". אבל בכירים בעירייה לא השתעשעו מהתגובה וחקירה נפתחה בעניין. חודש לאחר מכן נעצרו אמנים צעירים, בני 23 ו-26, והואשמו ביצירת הגרפיטי ובגרימת נזק.

אלא שבינתיים הפכו העזים לתופעה של ממש. בדף הפייסבוק שנפתח להן, מעלים אזרחים מכל רחבי ארה"ב תמונות של עזים אדומות (התמונות בכתבה לקוחות מהדף). ראודייל סאודו, אמן מבייקרספילד, קליפורניה, יצר כ-500 מדבקות של עזים, המסמלות בשבילו חופש. מוניקה סנל, תושבת פלורידה, סיפרה שהורידה עז מדף בפייסבוק והעתיקה אותה אל דלתות בביתה, כחלק מהביקורת שלה נגד "המעמד השליט".

העזים האדומות צברו פופולריות כה גדולה, עד שבעיריית קינגסטון עצמה כבר מדברים על החזרתן לעציצים, או למקום אחר בעיר. "העז האדומה היא סמל נפלא - פשוט, מדהים, מלא חיים, נחרת בזיכרון ומתקשר בקלות לתחושה של התרסה עיקשת", כתב שבועון המקומי, "קינגסטון טיימס", במאמר המערכת שלו. "אנשים מקבלים הרבה כסף כדי ליצור סמלים כאלה, והנה כאן קינגסטון קיבלה את זה בחינם".

גשר ויליאמסבורג בברוקליןצילום: פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ