רוסיה מצביעה |

בכירים באופוזיציה: נמשיך במחאה אחרי הניצחון של פוטין

108 מיליון בעלי זכות בחירה מצביעים בתשעה אזורי זמן שונים. בקלפיות הוצבו מצלמות רשת, אבל מתנגדי פוטין חוששים מזיופים בזמן ספירת הקולות

נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה

אזרחי רוסיה החלו להצביע בבחירות לנשיאות המדינה בשעות הבוקר המוקדמות, במעל ל-90 אלף קלפיות ברחבי המדינה. ברוסיה, הבוחרת נשיא בפעם השישית מאז נפילת ברית המועצות, תשעה אזורי זמן, ועל כן החלו תושבי המזרח להצביע שעות רבות לפני מוסקווה. ל-108 מיליון אזרחים יש זכות בחירה במדינה, ושיעור ההצבעה צפוי להיות בין 60% ל-70%. הסקרים מנבאים לראש הממשלה ולדימיר פוטין, שהיה נשיא בעבר למשך שתי קדנציות, ניצחון כבר בסיבוב הראשון. אך במידה ולא יצליח לחצות את סף 50%, סיבוב הצבעה שני ייערך ב-25 במארס.

תנועות הצעירים תומכות המשטר הודיעו כי יקימו החל משעות הבוקר שורה של הפגנות תמיכה. אולם, בדיוק כפי שהתנועה לקלפיות במוסקווה הקפואה היתה אטית הבוקר, כך גם תומכי פוטין לא מיהרו להתייצב בשעות המוקדמות בכיכרות, מהן בקושי החלו לפנות את ערמות השלג שהצטברו.

המועמד לנשיאות מיכאיל פרוחורוב היה הראשון מבין המועמדים להצביע. הוא טס לשם כך למעלה מ-4,000 קילומטרים לכפר בסיביר בו הוא רשום. זמן קצר לאחר מכן, הוא עלה על הטיסה בחזרה למוסקווה, משם יעקוב אחרי תוצאות הבחירות, ויתראיין לטלוויזיה.

הבלוגרים יוצאים במתקפה נגד פוטין

על רקע ניצחונו הכמעט ודאי של פוטין, באופוזיציה התווכחו עד לפתיחת הקלפיות אם להשחית את טופסי הבחירות לאות מחאה, או להצביע לאחד מארבעת המתמודדים האחרים. לפי המנהיג הבולט של האופוזיציה, שהוביל את מחאות דצמבר, הבלוגר הלוחם נגד השחיתות אלכסיי נבאלני, "בבחירות, אנו קוראים לאנשים להצביע לכל מועמד אחר חוץ מלוולדימיר פוטין, מועמד מטעם מפלגת הרמאים והגנבים", אמר נבאלני ל"הארץ".
"המטרה העיקרית של האופוזיציה היום היא לארגן די משקיפים וצוותים אופרטיביים, כדי להבטיח ספירה הוגנת של הקולות. השקענו הרבה זמן בהכשרת המשקיפים, ולפי הסימנים שאנו מקבלים, נראה שהיקף הזיופים הפעם יהיה גדול יותר מהבחירות לדומה. אחרי הבחירות נתרכז בפעילות רחוב".

13 מתוך 13 |
כתובת גרפיטי נגד פוטין במוסקווה, היום
1 מתוך 13 |
מצביעה בקלפי ניידת בכפר אוקטיאברסקייה
2 מתוך 13 |
שוטרים עוצרים מפגינה מקבוצת המחאה הנשית האוקראינית בקלפי בה הצביע פוטין במוסקווה

באופוזיציה קיבלו בזעם את דבריו של פוטין על כך שהם מכינים "קורבן" ש"ייהרג" בכוונה על מנת להסלים את העימות. "זה לא מפתיע", אומר נבאלני, שכבר בילה 15 ימים במעצר בעקבות אחת ההפגנות.

"האיומים האלה, וכל מיני מסרי אזהרה שהם מעבירים, שיהיה ‘ממש נורא', זה רק מצביע על כך שהם לא בטוחים בעצמם ומנסים לפצות על דעיכתו של פוטין. מי שמפחד מזה, לא צריך לעסוק בפעילות עצמאית ברוסיה. אם אתה נכנס לזה - אתה צריך להיות מוכן לזה שלא יהיה קל".

בהעדר סיכוי ממשי של אף אחד מיריביו של פוטין בבחירות, היריבות עברה למישור התחרות בין משטרו של פוטין לבין אופוזיציית הרחוב, כשאף אחד מהצדדים לא יודע מי ימצמץ ראשון.

חלק מפעילי האופוזיציה הפתיעו את הקרמלין בנחישותם והשפעתם. כך למשל רוסטם אדגמוב, הבלוגר הכי פופולרי ברוסיה, שהבלוג שלו בשם "דרוגוי" ("אחר") זוכה ל-600-300 אלף כניסות ביום. הוא הוזמן כמה פעמים ללוות את הנשיא מדוודב בנסיעותיו, בין היתר בביקור המפורסם של מדוודב לעמק הסיליקון, והפגישה עם סטיב ג'ובס. כעת הפך לאחד המבקרים החריפים של הצמד פוטין-מדוודב.

אדגמוב הוזמן לתעד את מדוודב לאחר שפרסם כמה פעמים בבלוג שלו השוואות בין התיעוד התקשורתי של הנשיא האמריקאי ברק אובמה, לבין התיעוד הקפוא והרשמי של הנשיא הרוסי.

כעת הוא מרגיש שמדוודב הונה אותו. "דיברתי אתו, הוא יצר רושם של איש חכם, והוא כל הזמן שידר מסרים שהוא כן עומד לרוץ נגד פוטין, שהוא עצמאי. גם פוטין רמז על כך שהוא התעייף. היו חודשים שהוא בקושי הופיע בפרלמנט. מכיוון שהאמנתי במדוודב, הייתי מוכן לספוג את כל הגיחוכים האלה שהפכתי ל'בלוגר של קרמלין'. בספטמבר כל ההבטחות שלו פגו בביזיון. פשוט לא הצלחתי לבלוע את זה בשקט", הוא אומר, בהתייחסו להודעה של מדוודב כי הוא יתמוך במועמדותו של פוטין לנשיאות.

אדגמוב מעיד כי הוא מעולם לא חשב שהוא יכתוב אי פעם על פוליטיקה וישתתף בהפגנות - אך לאחרונה הבלוג שלו, שמתחרה על מספר הקוראים עם כלי התקשורת המרכזיים, הפך לתיעוד מעמיק של תנועת המחאה וההפגנות. הדברים של פוטין על ה"קורבן" שרוקחת האופוזיציה היו לדעתו "מקוממים".

הבלוגר רוסטם אדגמובצילום: נטשה מוזגוביה

"זו פשוט גסות רוח. איך הוא מדבר על העם שלו? לסרטים הלבנים, סמל המחאה, הוא קרא ‘קונדומים ששמים על השרוול'. "הוא כנראה כל כך עצבני שזה כבר ממש נראה רע. אבל לגלות יחס כזה, בזמן שאתה בונה על כך שיש פה המון אפרורי שלא אכפת לו, זה כבר חצה את הגבול".

המחאה לא תיעצר בבחירות לנשיאות

אדגמוב, ידידו של נבאלני, משוכנע שאם לא יהיו פרובוקציות לא תהיה אלימות, אך הלחץ על פוטין יימשך אחרי הבחירות. "על פי הסינים, יש ארבעה שלבים בחיי המנהיגים: מכבדים אותם, פוחדים מהם, מזלזלים בהם, ואז צוחקים עליהם. הרוסים מתחילים לצחוק על פוטין, וכל טעות שהוא יעשה רק תחמיר את מצבו".

לדבריו, "אנשים שבנו את עצמם, שנסעו לחו"ל וראו את החיים שם, שהתחילו לכבד את עצמם, רוצים שתהיה פה מדינה שמכבדת אותם. קשה להם להשלים עם זה שאין משטרה נורמלית, מערכת משפט הוגנת, שגונבים את כספי המסים שלהם, שבכל שנות שלטונו של פוטין, מלבד פרויקט הראווה של האולימפיאדה בסוצ'י, לא בנו פה תשתית ראויה. ונמאס שכל הזמן מנסים להפחיד את העם שאם פוטין יילך, העולם יתמוטט. העולם לא יתמוטט".

עם זאת, הוא אומר שהוא מבין שאם פוטין היה עוזב היום, לא בדיוק היו מניחים לו לחיות את חייו בשקט ולשמור על ההון שצבר. אבל הוא גם לא מאמין, למרות ההבטחות של פוטין, שמשטרו מסוגל להשתנות.

"השלטון לא מסוגל להשתנות. הוא כולו בנוי על איש אחד - אם הוא יפעיל סמכויות, השיטה תתמוטט", אמר. אדגמוב בעצמו מתכוון להצביע למיכאיל פרוחורוב, אבל הוא היה רוצה בעיקר לראות ברוסיה מועמדת אשה. "אנחנו זקוקים לאנגלה מרקל שלנו", הוא אומר.

תכנית הריאליטי של פוטין

עיקר העניין ביום הבחירות התמקד במעקב אחר ההצבעה באינטרנט. ב-91 אלף קלפיות הוצבו מעל 180 אלף מצלמות אינטרנט, בעקבות הטענות על זיופים בבחירות לדומה. הגולשים הרוסים, שהצטיידו בתוכנות הקלטת השידורים המעניינים, עמלו על הכנת רשימות "המיטב". כך למשל דרש בלוגר הסבר לפעילות תמוהה באחת התחנות לפני תחילת ההצבעה, שם נראו כמה שוטרים מפשפשים בקלפיות, שולפים מהן ניירות ומעיינים בהם. בתחנה אחרת נראה איש ישן ונוחר. בתחנה נוספת הממוקמת בבית ספר, נערכה מסיבה פרועה לפני תחילת ההצבעה. האופוזיציה, שאף הכינה יישום מיוחד לסמארטפונים המקל על תיעוד העבירות, התלוננה שהאתרים בהם סופרים את הקולות בפועל, נותרו ללא מעקב של המצלמות ושל המשקיפים. בנוסף למאות אלפי המשקיפים הרוסים מטעם המפלגות השונות ומלכ"רים, לרוסיה הגיעו גם 685 משקיפים זרים.

הקלפיות ייסגרו בשמונה בערב. הדאגה המרכזית של האופוזיציה היא שהארגזים החתומים עם פתקי ההצבעה ינדדו מתחנות ההצבעה לאתרים שבהם תיערך ספירת הקולות – מקומות נטולי מצלמות או משקיפים. שם, חוששים מתנגדי המשטר, יזייפו את התוצאות. שיעור ההצבעה צפוי להיות בין 60% ל-70%, ואחד מאנשי האופוזיציה, בוריס נמצוב, אמר בהומור שבאזורים כגון צ'צ'ניה "שוב נראה שיעור הצבעה של 120%".

הסקרים מנבאים ניצחון בטוח לפוטין, ולפיהם הוא צפוי לקבל כ-66%. יש לציין כי ניצחון של למעלה מ-50% מספיק כדי להימנע מסיבוב שני בבחירות. פוטין כבר הודיע בראיונות לעורכי עיתונים מהמערב כי אם ינצח, הוא יציע את תפקיד ראש הממשלה לנשיא הנוכחי ומקורבו, דמיטרי מדוודב. "זה הגיוני", אמר פוטין, וגם הבטיח שהוא לא מתכוון להחמיר את המדיניות כלפי האופוזיציה. הוא הוסיף גם כי עדיין לא החליט אם להתמודד לכהונה נוספת ב-2018. "אנחנו מדברים כעת על בחירות לתפקיד הנשיא למשך שש שנים. אני לא יודע אם אני רוצה לשבת שם מעלה עשרים שנה", אמר. "עדיין לא קיבלתי את ההחלטה הזאת, אני אפילו לא חושב על כהונות נוספות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ