חסידי היוגה התחרותית רוצים להגיע לאולימפיאדה

אמנות היוגה "אסאנה" צוברת פופולאריות רבה כענף תחרותי, וחסידיה עומלים להפוך אותה לספורט רשמי. בקרב חלק מהמתעמלים הדעות דווקא חלוקות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

משמעות המלה יוגה בסנסקריט היא חיבור, איחוד או מיזוג. כלומר, מציאת האיחוד בין הגוף לנפש, כמו גם בין האדם לאלוהות. נשימה בתנועה. לפי ניסוחה הקדום של הראג'ה יוגה בידי פטנג'לי, היוגה מקדמת את המתרגל בדרכו להארה, הגשמה עצמית ובריאות הוליסטית, הנותנת כלים ליחיד בדרכו לשחרור מטרדות העולם.

איך רעיונות אלה מסתדרים עם אליפות היוגה שנערכה בסוף השבוע בניו יורק? קלסי בנגורה, אלופת תחרות אסאנה 2011 בניו-יורק בקטגורית יוגה תחרותית, אומרת כי בדרך כלל השיחה סביב הנושא הולכת ככה: "אלופת יוגה? מה זה בעצם אומר?", שואלים אותה "זה קצת מזכיר הופעת ריקוד או התעמלות אמנותית, אבל זה לא ממש אותו הדבר", היא עונה. "אז את יכולה לגעת עם הראש בקצות אצבעות הרגליים שלך?". "בטח, בלי בעיה". לרוב, קלסי מוותרת על ההדגמה. "אני לא רוצה להשוויץ", היא אומרת. "כלומר, אפילו התלמידים שלי לא יודעים שאני אלופה".

במהלך התחרות הדגימו משתתפים במשך שלוש דקות שבע תנוחות יוגה שונות בפני פאנל של מחמישה שופטים - חמש תנוחות שנקבעו מראש על-ידי סגל התחרות ושתיים לפי בחירה אישית. במשבצת הנוער של התחרות, יידרשו מתחרים בגילאי 11 עד 17 להדגים סדרה של 6 תנוחות בסך הכל. שני המובילים בקטגוריות הנשים, הגברים" והנוער - יעברו להתמודד בתחרות גביע היוגה הבינלאומית "בישנו שאראן גוש" שתיערך ביוני בלוס אנג'לס.

כמה מהמתמודדים בתחרות מתארים את התרגול הפיזי כמדיטציה בתנועה, שהאימונים לקראת התחרות לטענתם רק חיזקו. "תרגול התנוחות לימד אותי להיות סבלנית ומאופקת יותר", אומרת בנגורה. ניתן לתהות עם זאת, כיצד יוכלו מתחרים להגיע למצב של שליטה עצמית מדיטטיבית, כשביצועיהם נמדדים מול שופטים, והאם התחרות לא מעוררת את המתחים אותם נועדה היוגה להפיג?

לי איוונס, מדריכת יוגה בניו יורק, מסתייגת מהרעיון ותוהה אם אין גם ככה די דברים בעולם המעודדים תחרות. לדבריה, "הניסיון להכפיף את היוגה כך שתתאים להלך הרוח המעוות של התחרות, במקום שתרחיב את גבולות ההכרה, הוא שימוש שמחטיא את הפוטנציאל החיובי של היוגה".

לעומתה, טוענת רג'שרי צ'אוהודרי, מייסדת USA Yoga ואשתו של ביקראם צ'אוהודרי, (שפיתח את שיטת הביקראם יוגה, הידועה כיוגה חמה, ואשר ממנה באים רוב המתחרים), כי אלמלא התחרויות, לא היתה מתוודעת לעולם היוגה. "נכנסתי ליוגה רק כשראיתי את הדברים המדהימים שאנשים יכולים לעשות עם הגוף", אומרת צ'אוהודרי, שמאז כבר הספיקה לזכות בחמש תחרויות בינלאומיות של יוגה אסאנה.

האם יוגה תצטרף בקרוב לשורת ענפי הספורט המתחרים באולימפיאדה? אם שואלים את צ'אוהודרי, העובדת בימים אלה על כתיבת ספר חוקים ליוגה אסאנה, התשובה היא בהחלט כן.כדי להיחשב לספורט אולימפי, צריכה הפרקטיקה של היוגה התחרותית להיות מאומצת על-ידי גברים ונשים בלפחות 75 מדינות ולעבור הצבעה רשמית של הועד האולימפי. לעת עתה נערכות תחרויות ב-15 מדינות בעולם., מבלי שנכתב עדיין ספר החוקים של הספורט. צ'אוהודרי אומרת כי היא מקווה להגיע לרמת דיוק בכללי השיפוט כך שהספר יענה על דרישות הועד האולימפי.

ואכן, מלבד עניין המתחים שהתחרות מעוררת, השאלה איך שופטים תחרות יוגה לא נפתרה עד תום. לדברי קיוקו קטסורה, מתעמלת לשעבר ואלופה אזורית של יוגה תחרותית, "בינתיים רמת השיפוט בתחום לא מספיק מדוייקת ועוד צריכה להתפתח". "לשופטים מהאסכולה הישנה יש נטייה לייחס הרבה חשיבות לכניסה וליציאה מתנוחה, בשעה ששופטים חדשים מתרשמים יותר מפרשנות אמנותית", מוסיף ג'ון סקוגינס, חוקר ביולוגיה מולקולארית במקצועו, השואף להתברג השנה במקום גבוה בתחרות. "אתה ממש יכול לראות שלווה, פתיחות ובהירות בפנים של אנשים כשתנוחה מבוצעת נכון", הוא אומר, "יחד עם זאת, כל עוד רמת התרגול לא די גבוהה, התנוחות יראו לעין לא מיומנת כמו סתם עוד התעמלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ