מאות נהרגו בהתפוצצות מחסן נשק בבירת הרפובליקה של קונגו

שר ההגנה דחה את השמועות על כך שמדובר בניסיון הפיכה או מרד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מאתיים בני אדם לפחות נהרגו אתמול בסדרת פיצוצים במחסן נשק בבראזאוויל, בירת הרפובליקה של קונגו, הודיע מקור במשרד הנשיא. לפי דיווחים, מאות נפצעו בפיצוצים שזעזעו את העיר בשעות הבוקר. בתים בקרבת מקום התאונה נהרסו לחלוטין, ועננת עשן סמיך התנשאה מעל לעיר.

"לדברי מקורות בבית החולים המרכזי, מדובר בלפחות מאתיים הרוגים ובפצועים רבים", אמר בטו בנגאנה, בכיר במשרד הנשיא בבראזאוויל. "רבים עדיין לכודים בבתיהם", הוא הוסיף. "יש שמועות ששכונת מפילה בעיר נחרבה לחלוטין".

שר ההגנה, שארל זקאריה בוואו, דחה את השמועות על כך שמדובר בניסיון הפיכה או מרד. בוואו אמר ברדיו הממלכתי כי ההתפוצצויות נגרמו עקב דליקה שפרצה במחסן תחמושת בבסיס צבאי, השוכן בשכונת מפילה ליד הנהר קונגו. בהלה פרצה גם בעברו השני של הנהר, בקינשאסה, בירת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שבה התנפצו חלונות מעוצמת הפיצוצים. שתי הממשלות קראו לשמור על שקט.

עיתונאי בבראזאוויל סיפר שתושבים רבים נמלטו ממקום הפיצוץ, הקרוב לשכונה רבת-אוכלוסין, וכי מנוסתם נחסמה על ידי כוחות ביטחון. "שמעתי לפחות חמישה או שישה פיצוצים", מספר פטריק מאיר, אנליסט ששהה באותו זמן בעיר. "הם הורידו חצי מהתקרה במלון שלנו".

הטלוויזיה הממלכתית הראתה תמונות של אנשים מבוהלים שרצו ברחובות השכונות הסמוכות, ושל נפגעים שטופלו ברחוב או הוחשו לבתי החולים. בשידורים סיפרו שבבתי החולים שוררת צפיפות נוראה, וכי רופאים אמרו שהם בוחרים במי שנפגע בצורה הקשה ביותר לקבלת טיפול. השלטונות פנו לכל אנשי הרפואה המתגוררים בבראזאוויל למהר ולהגיע לבתי החולים בעיר.

רבים מהתושבים שנמלטו מאזור הפיצוץ סיפרו שבתים באזור נחרבו לגמרי. "ראיתי אנשים שנלקחו לבית החולים כשכל המעיים שלהם בחוץ. הם נפגעו מפגז", סיפר אחד התושבים.

מאז שקיבלה את עצמאותה מצרפת, היו ברפובליקה של קונגו כמה הפיכות ומלחמת אזרחים. ואולם, מאז שהנשיא דני סאסו-נגואסו תפס את השלטון בהפיכה שהתרחשה ב-1997, המדינה שקטה בדרך כלל. בכיר ממשרד הנשיא, בטו בנגאנה, מסר שסאסו-נגואסו לא נפגע בפיצוצים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ