ספרד: תושבי העיירה לקחו את עצמם בידיים

עיירה בספרד, שנקלעה לחובות ענק, הפסיקה לשלם לעובדים שלה. על מנת להתמודד עם המצב, התגייסו התושבים והחלו לנקות, לבנות בתים ולנטוע עצים

סוזאן דיילי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
סוזאן דיילי, ניו יורק טיימס

לא נדרש זמן רב למנואל גרסיה מוריו, בנאי שהתמנה לראש עיריית איגרה דה לה סרנה שבספרד ביוני האחרון, להבין שהעיירה שלו בצרות. העיירה הייתה בגירעון של 800 אלף אירו. בקופה לא היו מזומנים לשלם תמורת שום דבר, והעבודה בכל זאת הייתה צריכה להתבצע.

אבל אז קרה דבר מדהים, הוא מספר. בדיוק כאשר משרד הבריאות עמד לסגור את מעון היום בגלל היעדר מטבח ראוי לשמו, הציע ברנרדו בניטס, בנאי במקצועו, לבנות את הקירות ולהניח את הרעפים בחינם. ולאחר מכן מריה חוסה קרמונה, מורה למבוגרים, התנדבה לנקות את המקום.

ואיכשהו, המתנדבים פשוט המשיכו לבוא. בכל יום ראשון, תושבי העיירה שבדרום מערב ספרד, צעירים ומבוגרים כאחד, עושים את כל מה שצריך לעשות: מנקים את הרחובות, אוספים עלים, מנקים את הניקוז או נוטעים עצים בפארק. "היוזמה באה מהם", מספר גרסיה. "מדי יום ביומו אמרנו להם שאין כסף. אפשר היה ממש לראות את זה. העשבים בין המרצפות במדרכות הגיעו כבר לגובה המותניים".

מבחינות רבות, איגרה דה לה סרנה מהווה מיקרוקוסמוס של הצרות שמהן סובלת ספרד כולה. באותו זמן שבו נאבקות הממשלה המרכזית והשלטונות המקומיים עם קריסתה של תעשיית הבנייה ועם בזבוז כספים על מיזמי ענק, אותן בעיות בזעיר אנפין פוגעות גם ברבות מהעיירות הקטנות.

מתנדבת ברחובות העיירה איגרה דה לה סרנה שבספרד, בשבוע שעבר. ראש העיר מספר כי ראשי עיירות נוספים מתייעצים עמו כיצד לעשות את אותו הדבר גם אצלםצילום: ניו יורק טיימס

ואולם, הדבר שהעלה את איגרה דה לה סרנה לכותרות הוא נכונות תושביה לפעול במקום ששבו הממשלה כשלה. גרסיה מספר כי בעלי תפקידים מעיירות אחרות החלו להתייעץ עמו כיצד לעשות את אותו הדבר גם אצלם. גרסיה ממלא את תפקידו בלא שכר, וכך גם שני הנבחרים האחרים בעיירה. הם גם ויתרו על המכונית והטלפון הנייד, הטבות שבדרך כלל באות עם התפקיד.

"הוצאנו מעבר ליכולת הכלכלית שלנו", אומר גרסיה. "השקענו בעבודות ציבוריות מוגזמות. למעשה, פשטנו את הרגל", הוא מוסיף. "אפילו הכספים שהגיעו מהאיחוד האירופי להוצאות שוטפות, שהיו אמורים להספיק עד 2013, כבר הוצאו".

איגרה דה לה סרנה, עיירה של כ-900 בתים, שבאופן מסורתי התפרנסה ממלאכות כגון גידול חזירים ומטעי זיתים, נסחפה בימי הסחרור של בועת הנדל"ן. העיירה בנתה מרכז תרבות והשקיעה במוסד סיעודי קטן; אלא שהפרויקטים סבלו מאין-ספור עיכובים והעלויות האמירו.

במרכז התרבות עדיין לא הותקנו שירותים. המוסד הסיעודי, בניין מסויד בלבן, העומד בקצה העיירה, טרם נפתח. שני הפרויקטים הללו אחראים לחוב של כ-470 אלף דולר לבנק. יתרת החוב מורכבת מחשבונות, שהעיירה, שהוציאה כספים ללא חשבון, לא שילמה. היא חייבת כסף על ציוד רפואי, דלק, תיקוני כבישים, עבודות חשמל, תשלום לנגנים שהופיעו אצלה בחגים ועוד.

הכספים שבכל זאת נכנסים כעת מגיעים ממסים או מהממשלה המרכזית או מהשלטונות האזוריים, אומר ראש העיירה, אבל לרוב נאלצים להוציאם מיד. המועצה הקודמת, לדוגמה, השקיעה את כספי האיחוד האירופי בקורסים לחינוך מבוגרים. התוכנית לא משכה די משתתפים, ולאחרונה נאלצה העיירה לשלם קנס של 34 אלף דולר בגללה. העיירה גם השתמשה בכספי האיחוד כדי להרחיב את בית הקפה והבריכה. אלא שהכסף הוצא עוד לפני שהחלו עבודות הבנייה, וגם על כך נקנסה העיירה.

ראש העיר הקודמת של איגרה דה לה סרנה, ביביאנה פרוטוס מרטין הסוציאליסטית, אומרת כי היה קשה לעמוד מנגד מול רצון התושבים לקבל עוד ועוד שירותים. "סיפקנו המון שירותים שלא היינו מסוגלים לשלם תמורתם", אמרה, "אבל ויתרנו כי התושבים רצו אותם".

גרסיה מספר שהספקים מתקשרים אליו בכל יום ומתחננים שישלם להם. רבים מהם בקושי מצליחים לשרוד. "הם מתחננים אליי'", הוא מספר. "הם שכנים שלנו, אנחנו מכירים אותם. אם לא נשלם לספק הדלק, לא יהיה חימום בבית הספר. ממילא הרווח השולי של הבחור הזה קטן. אם הוא לא מקבל את המגיע לו, אנחנו בעצם מאלצים אותו לשלם על הצרכים שלנו", אומר גרסיה.

באיגרה דה לה סרנה יש גם כמה עובדי עירייה. עדיין עובדת שם ספרנית בחצי משרה, שני מנקי רחובות בחצי משרה וישנם כמה בעלי משרות חלקיות במרכז הספורט, מזכירה ומנהלן. כולם מקבלים את שכרם בדרכים שונות ולא דרך העיירה. בעבר, מספר העובדים במרכז הספורט היה כפול מזה. כעת, כשמישהו מהם חולה, מתנדבים ממלאים את מקומם במכון הכושר ובמרכז הספורט, ולא, הם ייסגרו.

בניטס, שבנה את המטבח במעון, עבד באותו היום כרגיל ובהמשך עבר לבניית המטבח. לעומתו, רוב המתנדבים מקדישים לכך את כל יום ראשון, החל מ-8:30 בבוקר. למעלה משמונים תושבים כבר משתתפים במיזם. המתנדבים עונדים סרטים לבנים בזמן עבודתם כדי שאיש לא יחשוב שהם מקבלים תשלום. חשדות רבים אופפים את סוגיית כספי העיירה שנעלמו - אות לזמנים האלה, אומרים התושבים. השערוריות צצות בכל רחבי ספרד. אפילו חתנו של המלך נתון לחקירה - הוא מואשם במעילה בכספי ציבור והעברתם אל כיסו הפרטי.

ייתכן שרואים מעט אור בקצה המנהרה. הממשלה המרכזית בספרד הודיעה בשבוע שעבר כי תיישם תוכנית סיוע לעיריות ברחבי המדינה כדי שישלמו את חובותיהן, עד לסכום של כ-30 מיליארד אירו. העיריות נדרשות לספק עד 15 במארס רשימה של נושיהן, ורק אז יוכלו להשתתף בתוכנית תשלום החובות. עם זאת, פרטי התוכנית עדיין מעורפלים.

כעת, גרסיה אומר כי קרוב לוודאי שלא יצליח להגשים את הבטחתו לספק גני ילדים חינם, כפי שהופיע במצע הבחירות שלו. "יעברו עוד שנים עד שנצליח לצאת מהבלגן הזה", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ