שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פוטין כבר אינו כל יכול

סטניסלב בלקובסקי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סטניסלב בלקובסקי

אני משוכנע שוולדימיר פוטין רוצה לעזוב את השלטון. אך כפי שאמר פעם נפוליאון בונפרטה, שנאלץ לקבל החלטות כבדות משקל יותר מאלו של פוטין, הוא תמיד "קורבן של הנסיבות". ואכן, בכל פעם שפוטין רצה לפרוש, אמרו לו הסובבים אותו שבלעדיו הכל יתפרק. אין יורש. פוטין, אולי בגלל היותו בן מזל מאזניים, גם אינו אוהב לקבל החלטות בלתי הפיכות. לעזוב את השלטון, זו החלטה בלתי הפיכה.

הנשיא לשעבר וראש הממשלה בהווה אמנם הוכרז כמנצח בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות, אך חלק גדול בחברה הרוסית לא מכיר בכך. ההפגנות ההמוניות צפויות להתחיל כבר היום, ופוטין יאלץ לעשות ויתורים פוליטיים, כי הוא זקוק ללגיטימציה. אפילו העובדה שאמר כי אינו בטוח שיתמודד ב-2018 היא כבר תוצאה של הפגנות המחאה.

איני צופה עימות אלים. הקרמלין לא מרגיש מספיק בטוח ולגיטימי, ואין אדם במערכת הביטחון שירצה להכתים עצמו בדם, בעיקר משום שרבים מהם מעורבים בעסקים במערב - ולהבדיל מהנעשה בבלארוס, הם לא יכולים לשפוך את דם האזרחים שלהם בלי להיענש.

המערב תמיד השלים עם שלטונו של פוטין, שמשרת את האינטרסים של התאגידים המערביים. אבל פוטין של ימינו אינו הפוטין שהיה. החברה לא מקבלת אותו, וברור שהוא ייאלץ לעזוב בעתיד הקרוב. מעמדה של רוסיה בעולם כבר לא תלוי בו - רוסיה כבר אינה מעצמה אזורית, אלא מדינה פרובינציאלית גדולה.

אף על פי שההנחה הרווחת היא שפוטין מחזיק מעמד בשלטון רק בזכות מחירי הנפט הגבוהים שאפשרו לו להעלות את תשלומי הפנסיה, ברור ששלטונו שרד בעיקר כי מעמד הביניים המשכיל השלים עם המצב עד כה. כעת, כאשר האנשים האלה יוצאים נגדו, מצבו מעורער מאי-פעם.

הנשיא היוצא דמיטרי מדוודב, שתמיד הוכיח נאמנות לפוטין, זכה להבטחה שימונה לראש ממשלה אחרי הבחירות. אך כמה זמן יחזיק הקבינט שלו? לא ברור. הבעיות הגדולות שבפניהן יעמוד דורשות צוות מוכשר במיוחד, ולא בטוח כלל שיעמוד במשימה.

אשר לישראל, ובכן, פוטין טוב לישראל. תמיד היה לו חשוב לשמור על יחסים טובים עמה ועם הקהילה היהודית ברוסיה. מכירת הנשק לסוריה, כמובן, אינה מכוונת נגד ישראל, אלא קשורה לכך שאיכות הנשק הרוסי הידרדרה עד כדי כך, שאלו הלקוחות שנשארו לו. בלי לקוחות לתוצרת הצבאית של רוסיה, יפוטרו מאות האלפים שעובדים בתעשייה, מה שיביא למהומות.

ביום הבחירות, הכל רק מתחיל. אני לא גיבור ולא פעיל פוליטי, אבל ברור לי לגמרי שגם אני אהיה היום בכיכר פושקין.

הכותב הוא אנליסט פוליטי ומנהל המכון לאסטרטגיה לאומית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ