פקחים בינ"ל: הבחירות ברוסיה הוטו; האופוזיציה מתכננת הפגנת ענק במוסקווה

100 אלף צפויים להגיע להפגנה הערב; הנשיא היוצא מדוודב הורה לבחון חוקיות האישומים נגד אסירים שמוגדרים "פוליטיים" ובהם מיכאיל חודורקובסקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש צוות הפקחים הבינלאומיים שבחנו את תהליך הבחירות ברוסיה אמר היום (שני) כי פקחיו גילו "בעיות חמורות" בהצבעה. טונינו פיקולה, ראש הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה הוסיף כי "לא היתה תחרות אמיתית, ומשאבים ממשלתיים נוצלו כדי להבטיח שזהות המנצח לא תוטל בספק".

למרות ניצחונו החד משמעי של ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין בבחירות לנשיאות המדינה, מתוכננת הערב הפגנת מחאה המונית במוסקווה. לאחר ניצחונו הגורף של פוטין, הרשויות נתנו אישור להפגנה של 30 אלף איש בכיכר פושקין בבירת רוסיה, אך באופוזיציה מעריכים שיגיעו עד מאה אלף מפגינים.

נוכחות המוגברת של היחידות המיוחדות של המשטרה והחיילים בעיר יוצרים רושם שהרשויות מתכוננות למהומות רציניות - דבר שעורר בקרב האופוזיציה לעג. "נגד מי הם מכינים את כל הצבא הזה, נגד האנשים שבאו להחזיק ידיים בהפגנה נגד פוטין ושמו סרט לבן על הכתף?" תהה רוסטם אדגמוב, הבלוגר הכי נקרא ברוסיה.

מנהיג התנועה "חזית השמאל", סרגיי אודלצוב, סיפר שהוא זומן בבוקר לשיחה במשטרה לקראת ההפגנה, אך הוא לא מתכוון להגיע: "אין לי זמן". לעומתו, הבלוגר אלכסיי נבאלני אמר שהוא עדיין לא שמע מהמשטרה היום.

מספירת 99% מהקולות עולה, כי אחוז התמיכה בפוטין עומד על 63.74%. הקומוניסט גנאדי זיוגנוב זכה ב-17.19%, מיכאיל פרוחורוב - 7.84%, ולדימיר ז'ירינובסקי - 6.23% וסרגיי מירונוב - 3.85%.

9 מתוך 9 |
מחלק עיתונים הבוקר במוסקווהצילום: רויטרס
1 מתוך 9 |
תמונה של פוטין בקיוסק במרכז מוסקווהצילום: רויטרס
2 מתוך 9 |
פוטין עם תומכים לאחר הניצחון במוסקווהצילום: אי-פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

פוטין זכה בבכורה בכל אחד מהמחוזות הרוסים. שיעור ההצבעה ברוסיה היה 65.3% - 5% יותר מבחירות לפרלמנט הרוסי בדצמבר אשתקד - עם שיעור התייצבות הגובל בבלתי אפשרי בקווקאז (מעל 99% בצ'צ'ניה, עם 99.73% שהצביעו לפוטין), 93% הצביעו לו בדגסטאן, 92% באינגושטיה ודרום אוסטיה. נשיא אינגושטיה מורט זיאזיקוב אמר שהקולות שפוטין קיבל בקווקאז "משקפים את משקלו בתור המנהיג הלאומי האמיתי היחיד כיום ברוסיה".

במוסקווה, מעוז האופוזיציה, הוא זכה רק לכ-50% מהקולות, ואילו בסנט פטרסבורג, שם הוא שימש בתור סגן ראש העיר באמצע שנות ה-90, הוא קיבל 58.77% מהקולות (המיליארדר מיכאיל פרוחורוב זכה בעיר במקום שני רחוק, עם 15.52% מהקולות).

יריביו של פוטין בירכו אותו על נצחונו - ואילו פוטין בירך את פרוחורוב על תוכניתו להקים בשבועות הקרובים מפלגה משלו ואיחל לו בהצלחה, אך הקומוניסטים התקשו לקבל את ניצחונו של פוטין. ראש המפלגה גנאדי זיוגנוב אמר שהוא חושב שהבחירות "אינן לגיטימיות ואינן הוגנות". סביר להניח שפעילי המפלגות של יריבי פוטין המובסים לא ייצאו להפגין נגדו הערב בצורה מאורגנת - להבדיל

מ"אופוזיציית הרחוב" שתייגה מראש את הבחירות כלא-לגיטימיות, בטענה שלא ניתנה לעם הרוסי בחירה אמיתית ואפשרו להתמודד בהן רק למועמדים שאינם מאיימים על משטרו של פוטין.

שלוש מפגינות מארגון פמן האוקראיני שילמו אתמול את מחיר המחאה כשנשלחו למעצר לאחר שהתפשטו בקלפי במוסקווה שבו ראש הממשלה ולדימיר פוטין הצביע עם רעייתו לומדילה. השלוש הציגו עצמן בתור עיתונאיות, אך לאחר שפוטין כבר הספיק להצביע ועזב, הן הורידו את החולצות והטיחו האשמות במשטרו.

מיכאיל חודורקובסקיצילום: אי-פי

לאחר שפוטין הוכרז כמנצח, שתי השאלות המרכזיות הן האם האופוזיציה תסלים את המחאה - או שהיא תדעך אחרי ההפגנה הערב, והאם פוטין בכל זאת יקדם רפורמות. היום דווח כי הנשיא הפורש דמיטרי מדוודב הורה לבחון את חוקיות ההאשמות נגד 32 אסירים המוחזקים בבתי הכלא ברוסיה - ביניהם ראש חברת "יוקוס" לשעבר מיכאיל חודורקובסקי, שותף נוסף בחברה - פלטון לייבדב (שניהם צפויים להשתחרר רק בשנת 2016, נ"מ), וגם ראש אבטחת החברה לשעבר, אלכסיי פיצ'וגין, המקושר ישירות להאשמות נגד מי שהיה שותף נוסף בחברה, לאוניד נבזלין, המתגורר כיום בישראל ומבוקש עדיין ברוסיה.

פרקליטתו של מיכאיל חודורקובסקי הביעה אופטימיות זהירה ואמרה שיש לבחון עד כמה הדברים היו רציניים. פוטין עצמו הכחיש בעבר בתוקף שיש ברוסיה "ולו אסיר פוליטי אחד". אלכסיי מלשנקו, מומחה של קרן "קרנגי", אמר ל"הארץ" שבעיניו, הודעתו של פוטין על כוונתו למנות את מדוודב לראש ממשלה כשיושבע לנשיא היתה המבחן האולטימטיבי של פוטין. "מדוודב הוא לא איש רפורמות, אלא איש מובל בצמד הזה. אם הוא יישאר זה אומר שפוטין לא השתנה. אני לא בטוח שהוא עצמו יודע את התשובה לשאלה, האם יהיו רפורמות. בגיל שלו לא קל להשתנות. והמערב ישלים עם פוטין כפי שהשלים אתו עד עכשיו

אמש, לאחר שנספרו מחצית מהקולות, הכריז פוטין על ניצחונו. "תודה לכל אחד שאמר כן לרוסיה הגדולה", אמר פוטין הנרגש שמחה דמעה לעיני עשרות אלפים מתומכיו.הנשיא המכהן, מדוודב שהתלווה לפוטין לכיכר במוסקבה אמר כי "הניצחון הזה דרוש לכל אחד מאתנו. זה דרוש בשביל שהמדינה שלנו תהיה מודרנית, חזקה ועצמאית. בגלל זה המועמד שלנו הוא המנצח - ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין". מדוודב הוסיף כי "הבחירות האלה היו מבחן של רוסיה, מבחן הבשלות הפוליטית והעצמאות. הבטחתי לכם לנצח, וניצחנו!".

* לאוניד נבזלין הוא אחד מבעלי עיתון "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ