לפחות 500 עצורים בהפגנה נגד פוטין

בעקבות הטענות לזיופים רבים בבחירות לנשיאות, 25 אלף איש הפגינו במוסקווה. ארה"ב קראה לרוסיה לחקור הטענות להטיית הבחירות

נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה
נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה

לפחות 500 בני אדם נעצרו הערב (שני) במוסקווה במהלך הפגנת האופוזיציה הרוסית נגד ראש הממשלה והנשיא הנבחר ולדימיר פוטין. 25 אלף בני אדם גדשו את הכיכר וקראו להתפטרותו של פוטין בעקבות ניצחונו בבחירות לנשיאות, שהושג לטענתם הודות לזיופים ומסע הפחדות.

כוחות הביטחון התעמתו עם מאות מהמפגינים ועצרו כמה מאות בני אדם, ביניהם אלכסיי נבאלני וסרגיי אודלצוב, שניים ממנהיגי האופוזיציה במדינה. מיכאיל פרוחורוב היה המועמד היחיד שהגיע להפגנה‬. פרוחורוב אמר בנאומו על הבמה כי "הבחירות לא היו ישרות והוגנות כי לא נתנו לכל מי שרצה להתמודד‬".

באי ההפגנה החזיקו שלטים מתריסים נגד פוטין. שלט אחד השווה אותו לתולעים, אחר אמר "סטלין טוב יותר מפוטין - לפחות היה לו שפם". חלק מהמפגינים הסתירו פניהם בצעיפים, מחשש שיצולמו. המחאה הערב איחדה מנהיגי ארגונים שונים - לוחמי זכויות האדם, לאומנים ואף נציגי המפלגה הקומוניסטית, שהצהירו שהם יתחילו לריב אחד עם השני "ברגע שפוטין יעוף מקרמלין".

10 מתוך 10 |
מעצר מפגינים במוסקווה, הערב
1 מתוך 10 |
מפגינה מתעמתת עם שוטר, הערב במוסקווהצילום: רויטרס
2 מתוך 10 |
כוחות הביטחון הרוסים בהפגנה במוסקווהצילום: רויטרס

אודלצוב אמר במהלך ההפגנה שהוא מתכוון להשאר בכיכר "עד שפוטין יילך". כשרוב הקהל התפזר, אודלצוב ניסה להקים אוהל בכיכר, וסביבו התקבצו כמה מאות צעירים שצעקו "לא נעזוב". המשטרה עצרה כמה עשרות מהמפגינים, ביניהם את אודלצוב, הבלוגר אלכסיי נבאלני, יבגניה צ'יריקובה והפעיל הפוליטי איליה יאשין. מהמשטרה נמסר כי הם השוטרים ניסו לשכנע את המפגינים להתפזר - וכשלא הצליחו, החלו לפנות אותם בכוח. הם סיפרו כי אחד המפגינים השליך לעבר השוטרים פצצת עשן.

אמן השחמט גארי קספרוב, הידוע כמתנגד של פוטין, אמר בהפגנה כי "פוטין גנב את רוסיה. הוא לא הזיל דמעה, זה הבוטוקס שלו שנזל החוצה. הוא דיקטטור משוגע שרוצה לשלוט לעד. צריך למחוק את שלולית הבוטוקס הזאת ממפת רוסיה".

ארצות הברית קראה לשלטונות ברוסיה להקים ועדת חקירה עצמאית שתבחן את הטענות לזיופים בתוצאות הבחירות לנשיאות. בהצהרה של מחלקת המדינה האמריקאית נכתב כי "יש לבדוק את הטענות שנשמעו בקרב משקיפי הבחירות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

פוטין זכה בלמעלה מ-63% מקולות המצביעים בבחירות אתמול, אך גורמי אופוזיציה במדינה טוענים לזיופים רבים. ראש צוות הפקחים הבינלאומיים שבחנו את תהליך הבחירות אמר מוקדם יותר היום כי פקחיו גילו "בעיות חמורות" בהצבעה. טונינו פיקולה, ראש הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, הוסיף כי "לא היתה תחרות אמיתית, ומשאבים ממשלתיים נוצלו כדי להבטיח שזהות המנצח לא תוטל בספק".

עוד קודם להפגנה, הורגשה נוכחות מוגברת של היחידות המיוחדות של המשטרה והחיילים בעיר - מה שיצר רושם שהרשויות מתכוננות למהומות רציניות - דבר שעורר בקרב האופוזיציה לעג. "נגד מי הם מכינים את כל הצבא הזה, נגד האנשים שבאו להחזיק ידיים בהפגנה נגד פוטין ושמו סרט לבן על הכתף?" תהה רוסטם אגמדוב, הבלוגר הכי נקרא ברוסיה.

מספירת 99% מהקולות עולה, כי אחוז התמיכה בפוטין עומד על 63.74%. הקומוניסט גנאדי זיוגנוב זכה ב-17.19%, מיכאיל פרוחורוב - 7.84%, ולדימיר ז'ירינובסקי - 6.23% וסרגיי מירונוב - 3.85%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ