שטף נשים מסין מגיעות ללדת בהונג קונג בשל תנאים משופרים

זעם בקרב תושבות חצי האי, שנדחקות מבתי החולים. המחלוקת היא בבואה ליחסים המורכבים בין היבשת למושבה הבריטית לשעבר

שרון לפראנייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון לפראנייר

תושבי הונג קונג מתלוננים שנים על שטף המבקרים הבא מסין היבשתית ומציף את עירם. האורחים יורקים ברחוב, משליכים אשפה על המדרכות ונדחפים בתור, רוטנים המקומיים. הם מדברים בקול רם מדי, אוכלים ברכבת התחתית ומתעלמים מכללי ההתנהגות המקובלים בהונג קונג. אבל תלונות אלה מתגמדות לנוכח הסערה שמתחוללת בעקבות שטף הנשים הסיניות שבאות לאחרונה ללדת בחצי האי.

קל להבין מדוע הנשים הסיניות מעדיפות ללדת בהונג קונג, קולוניה בריטית לשעבר שהפכה אזור מינהלי אוטונומי למחצה של סין. רמת הרפואה בהונג קונג גבוהה בהרבה מרמת הרפואה בסין. סינים שנולדים בחצי האי זכאים למעמד תושב קבע בהונג קונג, המזכה אותם ב-12 שנות לימודים חינם והטבות נוספות שתושבי סין היבשתית אינם זכאים להן, כמו כניסה ללא אשרה למדינות רבות בעולם. משפחות סיניות רבות עוקפות את מגבלות הילודה בסין, האוסרות על רוב האוכלוסייה להוליד יותר מילד אחד, ומביאות לעולם ילד שני בהונג קונג.

הלחץ על מחלקות היולדות גרר מחסור במקום, ותושבות חצי האי מוצאות עצמן ללא מיטות במחלקות. המצב עורר זעם ציבורי גדול. אמנם נקבעה מכסת לידות מקסימלית לתושבי חוץ, אך לא פחות מארבע מעשר לידות בחצי האי היו, בשנה שעברה, של תינוקות זרים. המקומיים דורשים אכיפת החוק ובחינה מחודשת נוקבת של חוקי התושבות.

המחלוקת משקפת את יחסיה המורכבים של הונג קונג עם סין היבשתית, 15 שנים לאחר תום השלטון הקולוניאליסטי הבריטי (1997). מחד, הונג קונג מעודדת תיירות מסין מסיבות כלכליות, ועושה זאת בהצלחה רבה. בשנה שעברה באו להונג קונג כ-28 מיליון סינים, מספר גדול בשני שלישים ממספר המבקרים ב-2008. בשנים האחרונות גם ראו פרנסי העיר באמהות לעתיד מסין היבשתית מקור הכנסה משתלם, ועודדו את בתי החולים לקבלן.

אבל בקרב תושבי הונג קונג, המונים שבעה מיליון נפשות, גובר החשש מתחרות מצד המבקרים על שירותים עירוניים, על נדל"ן ובמידה מסוימת גם על הזהות התרבותית. רבים חושדים שהמבקרים האמידים רואים בהונג קונג עיר מקלט לילדיהם, אם לא להם עצמם, במקרה שיאבדו את הביטחון בעתידה של סין.

כחמישית מהסכום שהוצא בשנה שעברה על דירות מגורים בהונג קונג שולם על ידי תושבי סין היבשתית, וזו אחת הסיבות לעליית מחירי הדיור בחצי האי. מספר הילדים המתגוררים בשנז'ן, גוש עירוני מצפון לגבול, ורשומים בבתי ספר בהונג קונג, שולש בתוך חמש שנים.

"הבעיה היא יכולתה של החברה לקבל מספר רב כל כך של מבקרים", אומר איוון צ'וי, מרצה למנהל ציבורי באוניברסיטה הסינית בהונג קונג. "שאלת המיטות בבתי היולדות היתה הקש ששבר את גב הגמל".

תושבי הונג קונג הזועמים החלו לכנות את המבקרים מהיבשת "ארבה". כמה מהם רכשו מודעת עמוד בעיתון מקומי ובה תמונה של נחיל ארבה עצום חג מעל נמל ויקטוריה, ומתחתיו הכותרת: "לתושבי הונג קונג נמאס". תושבי היבשת הגיבו במודעה הפונה לממשלת סין בבקשה לנתק את אספקת המים והחשמל לעיר.

יש הטוענים שהחיכוכים בין הצדדים חיוניים לתהליך ההתקרבות בין בני אותו עם. "תושבי הונג קונג נעשים בהדרגה יותר ‘סינים'", טוען מייקל דגולייר, מנהל מכון מחקר בהונג קונג. לדבריו, מעטים בלבד בהונג קונג נאמנים למפלגה הקומוניסטית, ומרביתם מעדיפים לשמר את צביונה הפלורליסטי והבינלאומי של העיר; עם זאת, יש תמיכה גורפת בדרישת השלטונות להניף את דגל סין ולשיר את ההימנון הסיני בבתי הספר. "סימנים רבים מעידים שהקשר עם סין מתהדק", אומר דגולייר.

לעומתו, רבים צופים שהפערים יגדלו. מאז 2007 גדל מספר תושבי הונג קונג המגדירים עצמם, בראש ובראשונה, אזרחי הונג קונג ולא אזרחי סין, לפי סקרים שנערכו על ידי המכון לדעת הקהל באוניברסיטת הונג קונג. השנה היחידה שבה נבלמה מגמה זו היתה 2008. אז התקיימו בסין המשחקים האולימפיים.

זירת העימותים העיקרית היא בתי החולים בהונג קונג, הנחשבים טובים הרבה יותר מבתי החולים בסין היבשתית. שיעור התמותה בקרב יולדות גבוה ביבשת פי 15 משיעורו בהונג קונג, ושיעור התמותה בקרב יילודים גבוה שם פי 13.

"אם אני יכול להרשות לעצמי מחיר לידה בהונג קונג, למה שאשתי לא תלד שם?" שואל אדריכל בן 38 משנז'ן. לדבריו, הוא שילם כ-800 אלף דולר הונג-קונגי (כ-10,000 דולר אמריקאי) כדי שבנו הבכור ייוולד בעיר. עוינות תושבי העיר לא ריפתה את ידיו. "אם תושבי היבשת יפסיקו לבוא לכאן", הוא אומר, "הכלכלה תתמוטט". לדבריו, מעמד התושב שקיבל בנו לא היה השיקול העיקרי לבחירת מקום הלידה, כי לדעתו צפויה אינטגרציה הדרגתית בין הונג קונג וסין. אב לעתיד אחר העיד שבשבילו מעמד התושב שיוענק לתינוקו הוא השיקול העיקרי בבחירת מקום הלידה.

מאגי וונג, שנולדה בהונג קונג והתגוררה בה כל חייה, ילדה תאומים לפני שמונה חודשים. בחודש הרביעי להריונה ניסתה להירשם ללידה בבית חולים ציבורי קרוב למקום מגוריה. לדבריה, "כל המיטות היו תפוסות על ידי זוגות מהיבשת". היא נאלצה לפנות לבית חולים פרטי ולשלם במיטב חסכונות בעלה ובהלוואה מהוריו. "אני אזרחית הונג קונג ואני משלמת מסים", היא אומרת. "איך זה ייתכן? מובן שזה מעורר טינה".

המתיחות עלולה להחמיר. לפי לוח השנה הסיני, אנו מצויים בעיצומה של שנת הדרקון, הנחשבת שנת מזל, ושיעור הילודה אמור לנסוק. "אני רוצה תינוק של שנת הדרקון!", קראה לוי דיקמינג, אמנית עצמאית, בהפגנה שהתקיימה החודש בחזית משרד ממשלתי. "אבל גם מי שתנסה להזמין מקום במחלקת יולדות בשבוע החמישי להריון תידחה בגלל חוסר במקום".

תרגום: יעל אלין-קוטנר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ