נפתח משפט ר"מ איסלנד לשעבר: מואשם באחריות לקריסה הכלכלית

גייר הארדה, הפך סמל ל"בועת השגשוג" שהתפוצצה בשנת 2008 והביאה לקריסת הבנק המסחרי הגדול במדינה. מומחים משפטיים מעריכים כי יזוכה

אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
אי-פי

ראש ממשלת איסלנד לשעבר, גייר הארדה, הפך סמל ל"בועת השגשוג" שהתפוצצה בשנת 2008 והביאה לקריסת הבנק המסחרי הגדול במדינה, ובעקבותיה לאינפלציה דוהרת ולפיחות חד במטבע המקומי. נגד הארדה הוגש אתמול כתב אישום על רשלנות, בשל כישלונו למנוע את ההתמוטטות הכלכלית, שאיסלנד מנסה להתאושש ממנה גם היום. בשנת 2009 הוא נאלץ לפרוש מתפקידו עקב גל מחאה אזרחית ששטף את המדינה.

משפטו של הארדה, שנאבק בכל כוחו למנוע הגשת כתב אישום, מבשר פרק חדש בהתמודדות עם תוצאות המשבר: הטלת האחריות. ראש הממשלה לשעבר דחה את ההאשמות, כינה אותן "רדיפה פוליטית" והכריז שהוא יטוהר בלנדסדומור - ערכאה משפטית מיוחדת, שהתכנסה לראשונה בהיסטוריה של איסלנד לרגל משפטו של הארדה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

לדעת מומחים משפטיים, יש סיכוי טוב שהארדה יזוכה, כי הוא מיוצג על ידי צוות משפטנים מעולה ונתפש בציבור כשעיר לעזאזל, בהיותו הפוליטיקאי היחידי המואשם במחדל. רבים באיסלנד מוכת האבטלה מבקשים למצוא את האשמים במשבר. היו שטענו שהקריסה הכלכלית הושפעה מהמשבר הכלכלי הגלובלי, ושלא היה ביכולתה של הממשלה למנוע אותה. אבל דו"ח ממשלתי הטיל את עיקר האשמה על הארדה וממשלתו, וקבע כי "בעלי התפקידים לא הפעילו את הסמכות הנדרשת כדי לקבוע גבולות סבירים למערכת הפיננסית".

ראש ממשלת איסלנד לשעבר, גייר הארדהצילום: רויטרס

הארדה כפר באשמה וביקש שההאשמות נגדו יבוטלו. הוא כינה את ההליך אבסורדי וטען שהאינטרסים של העם האיסלנדי "היו נר לרגליו". הוא הטיל את האחריות למשבר על הבנקים, וטען שהרשויות עשו ככל יכולתן למנוע את המשבר. הוא הוסיף שמצפונו שקט.

רוברט וייד, מרצה לכלכלה פוליטית בלונדון סקול אוף אקונומיקס, הדגיש את חשיבות "קבלת האחריות על ידי ראשי המערכת". הוא הוסיף כי "הארדה זוכה לאהדה בציבור ורבים חשים שלא הוגן להטיל עליו את מלוא האשמה" וציין כי להערכתו הוא יזוכה. "עם זאת", אמר, "חייבים להעמיד מישהו לדין, כי מדובר במקרה ברור של חוסר אחריות מיניסטריאלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ