פעם שלישית פוטין |

שובו של הצאר ולדימיר

המחאה מאחדת מנהיגים מכל זרמי הקשת הפוליטית נגד הנשיא הנכנס, אך נראה שאיש לא יכול לקרוא תגר על מי שהוביל את רוסיה בעשור האחרון

נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" למוסקווה

"סטאלין עדיף על פוטין, לפחות היה לו שפם", נכתב באחד השלטים שהונפו אתמול בהפגנה נגד נשיא רוסיה הנבחר, ולדימיר פוטין. אלפי אזרחים יצאו אמש לרחובות הבירה מוסקווה, התאספו בפושקינסקאיה (כיכר פושקין) ויצאו בקריאות "רוסיה ללא פוטין". בעימותים בתום ההפגנה בין מפגינים רבים שסירבו להתפזר לכוחות הביטחון נעצרו מאות בני אדם, בהם הבלוגר אלכסיי נוואלני, ממנהיגי המחאה העממית נגד השלטון וכמה פעילים בולטים אחרים. הפגנה נוספת התקיימה גם ליד בניין ועדת הבחירות המרכזית בעיר ובמוקדים אחרים ברחבי המדינה.

מפגינים רבים נאלצו לפלס את דרכם בשלג שהצטבר ליד הכיכר במוסקווה ולא פונה. אחד המפגינים לבש מסכה של גיבור הסרט "ונדטה". מפגינים אחרים הניפו שלטים שהשוו את פוטין לתולעים. כמה מהמפגינים הסתירו את פניהם בצעיפים, מחשש שיצולמו. כמה מהביטויים והסיסמאות שנשמעו בכיכר או הונפו בשלטים היו כה קיצוניים שאחת הדוברות התנצלה ואמרה שאין זה יאה לאינטליגנציה הרוסית להתבטא כך, אף על פי ש"הם הביאו אותנו עד הקצה".

לפני ההפגנה התפרסו יחידות מיוחדות של המשטרה. הנוכחות המוגברת של כוחות הביטחון יצרה רושם שהרשויות מתכוננות לאפשרות של מהומות קשות. אנשי האופוזיציה לעגו לפריסת הכוחות המיוחדת. "נגד מי הם מכינים את כל הצבא הזה", תהה רוסטם אדגמוב, הבלוגר הנקרא ביותר ברוסיה. "האם הם נערכים נגד האנשים שבאו להחזיק ידיים בהפגנה נגד פוטין ושמים סרט לבן על הכתף?", שאל.

ההפגנה איחדה מנהיגי ארגונים מכל זרמי הקשת הפוליטית: לוחמי זכויות האדם, לאומנים ונציגים מהמפלגה הקומוניסטית. כולם הצהירו שיתחילו לריב אחד עם השני "ברגע שפוטין יעוף מקרמלין".

8 מתוך 8 |
שוטרים עוצרים מפגין בעצרת נגד בחירתו של פוטין במסקווה, אתמול
1 מתוך 8 |
הפגנה נגד פוטין בעיר רוסטוב, אתמול
2 מתוך 8 |
הבלוגר אלכסנדר נבלני נואם בהפגנה נגד פוטין במוסקווה, אתמול

השחמטאי גארי קספרוב אמר בעצרת כי "בלב מוסקווה הועלתה ביום הבחירות ההצגה הכי יקרה בתולדות הקולנוע הרוסי, ושמה: הגנב יישב בקרמלין". לדבריו, "פוטין נראה מזיל דמעה בכנס הניצחון, אבל זו לא היתה דמעה, אלא בוטוקס שנזל בגלל החום של דרישותנו. פוטין נמס כי הוא מרגיש את הסוף".

גם הבלוגר נוואלני היה אחד הנואמים בכיכר. "גנבו לנו את הבחירות, אבל העוצמה בידינו", הכריז בטרם נעצר בידי הרשויות. "לא ציפיתם שכנופיית הרמאים והגנבים האלה יאפשרו בחירות חופשיות?" שאל את ההמון. "הם עשו זאת שוב, הם גנבו מאתנו. אנחנו העם, יש לנו קולות. אני מקווה שהאנשים החולים האלה שמעו את זה. הם סובלים מבולימיה. הם בלעו את חברות הגז והנפט, הם לעולם לא יעצרו, הם לא יכולים לעצור לבד. מי יעצור את האנשים האלה?", שאל בקול. "אנחנו", הגיבו בצעקה המפגינים.

חשד לזיופים

אבל למרות ההפגנה המרשימה, ניצחונו של פוטין היה גורף, ונראה שאין עתה מועמד שיכול לערער על שלטונו ולסחוף אחריו את ההמונים. לאחר ספירה של כ-99% מפתקי ההצבעה בבחירות שהתקיימו שלשום, קיבל פוטין יותר מ-63% מהקולות, וניצח כבר בסיבוב הראשון לנשיאות. מנהיג המפלגה הקומוניסטית, גנאדי זיוגנוב, קיבל כ-17%, האוליגרך מיכאיל פרוחורוב קיבל 7%, ולדימיר ז'ירינובסקי מהימין הקיצוני קיבל כ-6% ויו"ר הבית העליון של הפרלמנט לשעבר, סרגיי מירונוב, 4%.

שיעור ההצבעה ברוסיה היה כ-65%, גבוה יותר מהבחירות לפרלמנט הרוסי בשנה שעברה. יריביו של פוטין בירכו אותו על ניצחונו, למעט ראש המפלגה הקומוניסטית זיוגנוב שטען כי הבחירות "לא לגיטימיות ולא הוגנות".

משך שלטונו של פוטין מתקרב לזה של מנהיגי בריה"מ לשעבר. שלטון ברז'נייב נמשך 18 שנים. סטאלין הנהיג 30 שנים. ב-1999 מונה פוטין לראש ממשלה על ידי הנשיא בוריס ילצין, ולאחר שהאחרון נאלץ לפרוש, שימש נשיא בפועל. ב-2000 נבחר לראשונה לנשיא רוסיה ברוב גדול של 58% מהקולות. ב-2004 נבחר בשנית ברוב של 71%. ב-2008, בגלל מגבלות בחוקה הרוסית, נאסר עליו להתמודד לנשיאות. הוא סימן את דמיטרי מדוודב כיורשו. מדוודב נבחר לנשיא ופוטין כיהן כראש ממשלה. עתה חוזר פוטין לכהונה שלישית וכבר הביע נכונות להתמודד לכהונה רביעית בבחירות הבאות ב-2018.

פוטין זכה בבכורה בכל אחד מהמחוזות ברחבי המדינה. במוסקווה, מעוזה של האופוזיציה, קיבל פוטין כ-50% מהקולות, פחות מהממוצע הכלל ארצי. בסנט פטרבורג, שבה שימש סגן ראש עיר בשנות ה-90, זכה פוטין ל-58%. ואולם, בכמה מחוזות זכה פוטין לאחוזי תמיכה גבוהים במיוחד ומעוררי חשד. הוא קיבל 99% תמיכה במחוזות בצ'צניה, 93% בדגסטאן ו-92% בדרום אוסטיה ואינגושטיה.

הטענות הרבות על זיופים בבחירות קיבלו אמש חיזוק ממשקיפים בינלאומיים, שטענו כי אין ספק שהיתה הטיה בבחירות לטובת פוטין. הארגון הבינלאומי לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) דחק ברוסיה לקיים חקירה מקיפה שתבחן את החשד לזיופים. לפי הארגון, אחד המאפיינים של בחירות בדמוקרטיה הוא חוסר הוודאות ביחס לתוצאה, אולם בבחירות שלשום השתמשו הרשויות במשאביהן כדי להבטיח שלא יהיה ספק מי ינצח. ארה"ב, שהודיעה כי היא מוכנה בכל עת לשתף פעולה עם פוטין, קראה לחקור את כל הטענות לזיופים.

הפגנה של האופוזיציה בכיכר פושקין במוסקבה אמש

גריגורי מלקוניאנץ, סגן מנהל "גולוס", סוכנות רוסית עצמאית שעוקבת אחרי הבחירות, דיווח ששיעור הזיופים דומה לבחירות לפרלמנט שנערכו בדצמבר 2011. ואולם, לדבריו, הזיופים היו השנה מתוחכמים יותר, וכללו הנפקת אישורים מיוחדים שאיפשרו לבוחרים להצביע בקלפיות שאינן קרובות למקום המגורים. עיתונאים ומשקיפים דיווחו על אוטובוסים שהסיעו קבוצות אזרחים להצביע בקלפיות מרוחקות, ועל בוחרים שהצביעו עם אישורים אלה בכמה קלפיות.

התקבלו גם תלונות על שימוש בתעודות זהות של אזרחים שכלל לא הצביעו או הוספה של פתקי הצבעה למען פוטין בקלפיות שונות. פעילי אופוזיציה התלוננו כי משקיפים סולקו מקלפיות כדי לאפשר את הטיית הבחירות, וכי מצביעים לא מעטים גילו שבטופס ההצבעה שלהם מסומן כבר שהצביעו לפוטין. אתר חדשות רוסי אף תיעד במעבר תת-קרקעי בבירה כיצד תומכי פוטין משלמים למצביעים כדי שיתמכו בפוטין, ואפילו בקלפי שבה הצביע הנשיא היוצא מדוודב הוגשו שש תלונות על זיופים.

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ולדימיר צ'ורוב, הכחיש את הטענות על זיופים גורפים, וטען שמדובר במספר זניח. לדבריו, מבין רבבות הקלפיות שנפרסו ברחבי המדינה סולקו רק כמה עשרות פקחים, וכי התקבלו 178 תלונות בלבד על הפרות ההליך התקין של הבחירות. קונסטנטין ריקוב, חבר פרלמנט לשעבר, שזכה לכינוי "הבלוגר של הקרמלין", אמר ל"הארץ" ש"אפילו "גולוס" הודה שפוטין קיבל את רוב הקולות ללא קשר לזיופים. לדבריו, "מגוחך לא לקבל את הבחירה של רוב אזרחי רוסיה. באופוזיציה קיבלו החלטה שתוצאות הבחירות לא לגיטימיות".

לדבריו, "כותבים על פוטין כל כך הרבה דברים מגעילים, שמוכיחים שרוסיה היא המדינה הליברלית בעולם". ריקוב הדגיש את השימוש של 180 אלף מצלמות שהוצבו בקלפיות. "הכל היה שקוף. אני מבין שחלק מהקיצונים מסרבים להכיר בכך ויוצאים להפגין. זו זכותם, אבל החוק נשמר".

רפורמות מיידיות

דרכו של פוטין - לחצו להגדלה

אחת השאלות המרכזיות שנשאלו מיד לאחר הבחירות היתה אם פוטין יקדם שורה של רפורמות בזק כדי להפחית את המחאה הציבורית נגדו. פוטין, שיושבע לנשיא במאי, כבר הודיע כי ימנה את מדוודב לראש ממשלה, ואתמול הורה הנשיא היוצא לתובע הכללי של רוסיה לבדוק את חוקיות ההאשמות נגד 32 אסירים שמוחזקים בבתי הסוהר ברוסיה, בהם ראש תאגיד "יוקוס" לשעבר, מיכאיל חודורקובסקי ושותפו פלטון לבדב, הצפויים להשתחרר רק ב-2016. פרקליטיו של מיכאיל חודורקובסקי הביעו אופטימיות זהירה בעניין ואמרו שיש לבחון בהמשך אם הוראת הנשיא היוצא "רצינית". פוטין עצמו טען בעבר כי "אין ברוסיה אסירים פוליטיים".

עד לפני כמה שנים היה מיכאיל חודורקובסקי האיש העשיר ברוסיה. בשנת 2005 הוא נכלא לאחר שהורשע במעילה והונאה. בשנת 2009 הוגש נגד חודרוקובסקי כתב אישום חדש ושנה לאחר מכן הורשע בהלבנת כספים ונידון לתקופת מאסר נוספת.

עורכי דינו טענו שתמיכתו באופוזיציה הובילה לרדיפתו. פוטין כינה את חודורקובסקי "גנב" שצריך לשבת בכלא. מדוודב אמר בשנה שעברה כי אינו רואה איום בשחרור חודורקובסקי מהכלא.

אלכסיי מלשנקו, מומחה ממכון המחקר קרנגי, אמר ל"הארץ" כי הודעתו של פוטין על כוונתו למנות את מדוודב לראש ממשלה, כשיושבע לנשיא, היתה המבחן האולטימטיבי של פוטין. "מדוודב הוא לא איש רפורמות, אלא נגרר אחרי פוטין. אם פוטין יישאר זה אומר שפוטין לא השתנה. אני לא בטוח שהוא עצמו יודע את התשובה לשאלה אם יהיו רפורמות. בגיל שלו לא קל להשתנות. והמערב ישלים עם פוטין כפי שהשלים אתו עד עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ