למרות התנגדות נתניהו |

המעצמות מחדשות את המו"מ עם איראן; טהראן תפתח את פרצ'ין לפקחי סבא"א

הסכמת טהראן התקבלה לאחר שבחודש שעבר לא הותר לפקחי הסוכנות להיכנס לבסיס הצבאי, שלפי הערכות במערב משמש לניסויים בייצור ראש נפץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן הודיעה היום כי תתיר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר במתקן הצבאי בפרצ'ין, אחרי שבחודש שעבר מנעה את ביקור הפקחים באתר. עם זאת איראן הבהירה כי ההיתר תלוי בהסכמה על תנאי הפיקוח ואופן ביצועו, שכן "מדובר באתר צבאי וכל ביקור בו גורם להפרעה בעבודה". איראן מבקשת שמשלחת הפקחים תרכז את כל נושאי הפיקוח באתר כדי למנוע ביקורות תכופות. ההיתר האיראני בא לאחר שמזכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו הצהיר כי הוא מודאג מאוד מן האפשרות שאיראן מפתחת נשק גרעיני, ולאחר הצהרותיו של הנשיא ברק אובמה כי לא יתיר לאיראן להשיג נשק שכזה.

הצהרתה של איראן הקדימה את החלטת המעצמות מהיום, לפיה יחודשו השיחות בין איראן לבין "קבוצת השש" (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה), החלטה לה מתנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. נראה כי החלטתה של מועצת הביטחון התקבלה לאחר שטורקיה, שתיווכה בין איראן לשש המדינות, השיגה ככל הנראה מתווה כללי לפתרון משבר העשרת האורניום.

מתקן פרצ'ין, שממוקם כ-30 ק"מ צפונית מזרחית לטהראן, מוגדר כאתר צבאי שבו נעשים מחקרים וניסויים בחומרי נפץ ופיתוח נשק קונוונציונאלי, ולא כאתר גרעיני. ככזה, איראן, שחתומה על האמנה למניעת הפצה של נשק גרעיני (אבל לא על הפרוטוקול הנוסף) איננה חייבת להתיר בו פיקוח של סבא"א. למרות זאת, בין השנים 2006-2003, כמחווה של רצון טוב, אפשרה איראן למשלחת פקחי סבא"א לבקר באתר, לאחר שהסוכנות חשדה שבמקום הותקן מיכל שיכול לשמש לניסויים ביצירת שרשרת פיצוצים גרעיניים, חלק מהייצור של ראש נפץ. אחרי הביקור בשנת 2005 הודיע סגן מזכ"ל הסוכנות אולי היינונן, כי "תיק פרצ'ין סגור", אולם בנובמבר 2011 עלו שוב חשדות חדשים, שכן הסוכנות הבהירה שלא הצליחה עד כה לבקר בבניין שבו ממוקם אותו מתקן.

חפירות בבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye

    איראן, שציפתה לשינוי מדיניותן של קבוצת השש, בעקבות ההיתר שהעניקה לבקר במתקן, החליטה בשנת 2006 להפסיק את ההיתר, אחרי שהתברר לה שחברות הקבוצה אינן מקיימות את ההבטחות שהעניקו לה. עדיין לא נקבע מועד לביקור המתוכנן, אבל נראה כי הוא יתקיים בימים הקרובים, כהכנה לקראת השיחות שצפויות להתקיים בחודש אפריל בין באיסטנבול בין איראן לבין שש המדינות, שיעסקו אפשרות לעצור את תוכנית העשרת האורניום.

    לדברי פרשנים איראנים, ההחלטה על ביקורה של משלחת סבא"א התקבלה על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי, אשר מכתיב את מדיניותה של איראן בשאלת הגרעין. חמינאי, שמעמדו בפרלמנט התחזק מאוד אחרי הבחירות האחרונות, במיוחד מול אחמדינג'אד ותומכיו, עשוי להחליט במהלך השנה על ביטולן של הבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים ביוני, ולהודיע כי ראש ממשלה ימונה על ידי הפרלמנט, ויחליף בתפקידו את הנשיא. שליטתו בפרלמנט תאפשר לו גם להעביר את מינויו לראשות הממשלה, אם יחליט לעשות כך. צעד כזה ירכז אמנם את השליטה בידיו וינטרל את הכוח הפוליטי שהתנגד לו עד כה, אבל פירושו גם העמסת אחריות מלאה עליו לכישלונות המדיניות האיראנית בכל תחומי החיים.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ