ר"מ צרפת: לשקול איסור על שחיטה כשרה ומוסלמית

פרנסואה פיון הצטרף לוויכוח שמעסיק את צרפת בחודש האחרון, ואמר כי השחיטה הדתית היא נוהג מיושן. יו"ר המועצה המוסלמית: אות קלון לנו וליהודים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת צרפת, פרנסואה פיון, קרא אתמול (שני) ליהודים ולמוסלמים לשקול את ביטול השחיטה הכשרה ושחיטת החלאל במדינה. הוא אמר את הדברים לאחר שהנשיא, ניקולא סרקוזי, קרא בסוף השבוע לקצבים לסמן בבירור בשר שנשחט בהתאם לחוקי הדת. מנהיגים יהודים ומוסלמים מתחו ביקורת על ממשלת צרפת, המלבה לדבריהם את הוויכוח בנושא.

פיון ומנהיגים שמרנים אחרים טוענים כי עמדתם הקשוחה בנושא השחיטה הדתית קשורה להגירה ולזהות הצרפתית. "הדתות צריכות לשקול את שמירת מסורות הדת, שאין שום קשר ביניהן לבין סוגיות המדע, הטכנולוגיה והבריאות העכשוויות", אמר פיון ברדיו "אירופה 1" בדיון על הבחירות לנשיאות. לדבריו, "המסורות העתיקות" של השחיטה הדתית היו מוצדקות בעבר מסיבות היגייניות, אך הן מיושנות כעת "כי אנחנו חיים בחברה מודרנית".

התגובה על דבריו לא איחרה לבוא. "אני תמה על דברי ראש הממשלה", אמר רישאר פראסקייה, יו"ר קרי"ף (ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת). "אין זה מתפקידה של הממשלה לתת עצות על מסורות דתיות".

יו"ר תנועת "החזית הלאומית" מרין לה פן בבית מטבחיים בפאריס, בספטמבר האחרוןצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מוחמד מוסאווי, יו"ר המועצה המוסלמית של צרפת, אמר כי שחיטה דתית אינה מכאיבה יותר מהשיטות המודרניות וכי סיווג בשר שהוכן "בלי להמם את החיה" עלול לעורר תרעומת וטינה בקרב שני המיעוטים המשתמשים בשחיטה הדתית: "זה ידביק על היהודים והמוסלמים אות קלון כאנשים שאינם מכבדים את זכויותיהם של בעלי החיים", אמר. "זה יגביר את המתח בחברה".

מרין לה פן, ראש "החזית הלאומית" הימנית-קיצונית, פתחה את הוויכוח בחודש שעבר כשאמרה שבתי המטבחיים מסביב לפאריס שוחטים פרות בהתאם למסורת המוסלמית. לאחר מכן התברר שרובם מספקים בשר לקצבים מוסלמים מקומיים, וכי רוב הבשר שנמכר בפאריס מקורו ממקומות רחוקים יותר. הנושא תפס תאוצה, ומטה הבחירות של סרקוזי הגיב בהודעות קשוחות על הגירה ועל חיזוק תרבותה וחילוניותה של צרפת, הודעות שרמזו שחלק מהמוסלמים אינם שותפים לערכים האלה.

שר הפנים קלוד גַיאן הזהיר בחודש שעבר, כי אם תינתן למהגרים זכות ההצבעה בבחירות המקומיות, כפי שרוצים הסוציאליסטים, הדבר יוביל להקמת רוב מוסלמי במועצות מקומיות ולמכירת בשר חלאל בקפיטריות שבבתי הספר. פיון הביע תמיכה בדעה זו, אך דוברת מסע הבחירות של סרקוזי, נטלי קושצ'ושקו-מוריזה, סירבה לתמוך בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ