אי-פי

ראשי שבטים ומפקדי מיליציות בלוב הכריזו היום (שלישי) על אוטונומיה למחצה מזרח לוב, העשיר בנפט. בטריפולי חוששים כי זה יהיה לצעד הראשון לקראת חלוקת המדינה.

מועצת המעבר הלאומית, שמושבה בטריפולי, הביעה פעמים רבות את התנגדותה ליצירת אזור אוטונומי למחצה במזרח המדינה, והזהירה כי מהלך כזה עלול בסופו של דבר להוביל להתפרקות לוב. "זה מסוכן מאוד. זו קריאה בוטה להתרסקות. אנחנו דוחים אותה מכל וכל", אמר פתחי באג'ה, יו"ר הוועדה המדינית של מועצת המעבר הלאומית. "אנחנו מתנגדים לפילוגים ולכל צעד שעלול לפגוע באחדות העם הלובי", הוסיף.

אלפי נציגים של ראשי השבטים הגדולים, מפקדי המיליציות והפוליטיקאים שפרסמו באופן חד צדדי בוועידה שנערכה בבנגאזי את ההכרזה על הקמת המחוז האוטונומי, אמרו כי אין בכוונתם לפלג את המדינה, וכי הם רוצים שמדינת המחוז שלהם תהיה חלק מלוב מאוחדת. עם זאת הם הדגישו כי הצעד חיוני, ומטרתו לשים קץ להתעלמות שממנה סבל מזרח המדינה בעשרות שנות שלטונו של קדאפי. הרודן לשעבר שם את הדגש על המערב, והרעיף עליו כספים רבים, ולעומת זאת הניח לתשתיות במזרח להידרדר. כתוצאה מכך, האזור היה חממה למתנגדי המשטר הקודם. כיום טוענים רבים מתושבי המזרח שמועצת המעבר הלאומית הולכת בדרכו של קדאפי ומזניחה את האזור שלהם.

הוועידה בבנגאזי, היוםצילום: רויטרס

בוועידה נאמר כי מדינת המחוז החדשה, שנקראת בארקה, תשתרע ממרכז לוב עד לגבול עם מצרים במזרח, ועם צ'אד וסודאן בדרום. יהיו לה פרלמנט, משטרה ובתי משפט משלה ובירתה תהיה בנגאזי, העיר השניה בגודלה בלוב. בהתאם לתוכניתם של מקימי המדינה החדשה, הממשלה המרכזית בטריפולי תהיה אחראית למדיניות החוץ, לצבא הלאומי ולמשאבי הנפט.

מטרת ההודעה על הקמת מדינת המחוז החדשה היא להציב את השיטה הפדרלית כעובדה מוגמרת בפני מועצת המעבר הלאומית, המתכננת לערוך בחירות ביוני כדי לבחור בפרלמנט שימנה ראש ממשלה, שתפקידו יהיה להקים ממשלה חדשה ולאחר מכן לכתוב חוקה חדשה.

ההצהרה מבטאת את אחת החולשות הבסיסיות בלוב: היעדר מוסדות פוליטיים. ב-42 שנות שלטונו, קדאפי מנע הקמת מוסדות שלטון יציגים ואמינים, וריכז את כל השלטון בידיו. כתוצאה מכך, המדינה התפוררה למעשה מאז נפילת קדאפי באוקטובר, וערים, שבטים ומיליציות בכל רחבי לוב הקימו שלטונות מקומיים. עם זאת, אף אזור אחר לא פעל עד כה להקמת מדינת מחוז נפרדת ולא קרא לכינון שיטת ממשל פדרלית.

המועצה שנאספה בבנגאזי דחתה את טיוטת החוק, שהוכנה על ידי מועצת המעבר כדי לארגן את הבחירות, לפיה יהיו למזרח רק 60 מושבים בפרלמנט העתידי. מכיני החוק טוענים שהוא משקף את העובדה שבמערב יש אוכלוסיה רבה יותר, אך תושבי המזרח רואים את החוק כהמשך האפליה שממנה סבלו בתקופת קדאפי.

אחמד אל-זובייר, שהיה האסיר הפוליטי הוותיק ביותר בתקופת קדאפי, נבחר על ידי הוועידה ליו"ר המועצה שתשלוט על בארקה. אל-זובייר, מצאצאי המלך אידריס שהודח על ידי קדאפי ב-1969, הוא גם חבר במועצת המעבר הלאומית. הוועידה הודיעה כי בעוד שבועיים ייערכו במזרח בחירות כדי לבחור במועצה שלטת קבועה.

אל-זובייר התחייב להגן על זכויות האזור, אך אמר גם כי בארקה תכיר במועצת המעבר הלאומית כנציגה הלגיטימית של לוב בזירה הבינלאומית. "אנחנו אחים, אנחנו נגן זה על זה", הדגיש. "לוב לא תחולק, היא מדינה אחת. אני אהיה המנהיג שיגן על הצדק והשוויון. אני אגן על זכויותיכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ